Постанова № 65006211, 21.02.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2017
Номер справи
805/174/17-а
Номер документу
65006211
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2017 р. Справа №805/174/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 16 година 35 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І. за участю секретаря судового засідання Мангуш З.В. та представників сторін:

позивача - Цирі С.М.;

відповідача - Матяшової О.О., Самохвалової Ю.А.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Першої макіївської державної нотаріальної контори до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

В С Т А Н О В И В :

Перша макіївська державна нотаріальна контора звернулась до суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0021291202 від 24.11.16 р.

У судовому засіданні судом з'ясовано, що позивачем у вступній частині позовної заяви помилково зазначено відповідачем ДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, позов спрямовано до органу, що прийняв спірне податкове повідомлення - рішення, а саме, до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, про що зазначено у прохальній частині заяви.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до друкованого тексту спірного податкового повідомлення - рішення від руки були внесені виправлення в частині визначення норми Податкового кодексу України (далі - ПК України) порушення, якої встановлено.

Позивач вказує, що до нього безпідставно застосовано штрафні санкції за таким платежем, як податок на прибуток приватних підприємств, у той час як позивач є установою Міністерства юстиції України та утримується за рахунок державного бюджету.

Крім цього, позивач зазначає, що є структурним підрозділом Головного територіального управління юстиції у Донецькій області на яке покладено обов'язок щодо надання фінансової звітності щодо підпорядкованих структурних підрозділів.

Відповідач надав заперечення на позов, відповідно до яких зазначив про те, що позивач відповідно до системи ІС "Податковий блок" підсистеми "Реєстраційних та облікових даних платника податку" позивач має наступні реєстраційні дані: стан платника - платник податків за основним місцем обліку (основне місце обліку), тип платника податку - головне підприємство, організаційно-правова форма - 425 (Державна організація (установа, заклад)).

Зазначає про те, що позивачем не було подано звітність про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2013-2015 роки, що є підставою для застосування до нього штрафу відповідно до п. 120.1 ст.120 Податкового кодексу У країни (далі - ПК України).

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Перша макіївська державна нотаріальна контора зареєстрована, як юридична особа 30.08.2000 р., про що зроблено відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідача взято на облік, як платника податків у Костянтинівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.

18 листопада 2016 року уповноваженою особою відповідача було проведено камеральну перевірку звітності про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за результатами якої було складено відповідний акт № 6652/12-02 від 18.11.16 р.

Відповідно до вказаного акту встановлено порушення термінів подання звітності про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2013 рік (зі строком подання 03.03.14 р.), за 2014 рік (зі строком подання 02.03.15 р.) та за 2015 рік (зі строком подання 29.02.16 р.).

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення - рішення № 0021291202 від 24.11.16 р., яким позивачу нараховано штраф у сумі 510,00 грн., яке отримано позивачем 01.12.16 р.

Суд зазначає, що відповідно до п.п.4 п.3.12 Розділу III Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів" зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за № 1562/20300 зі змінами та доповненнями, неприбуткові організації, які повністю фінансуються з бюджету, обслуговуються централізованими бухгалтеріями в частині розрахунків оплати праці працівників та перерахування до бюджету податків, зборів і не мають власних поточних рахунків у фінансових установах, включаються до Єдиного банку даних юридичних осіб з ознакою "не є платником податків", без визначення дати взяття на облік як платника податків: неприбуткові організації, які повністю фінансуються з бюджету, обслуговуються централізованими бухгалтеріями в частині розрахунків оплати праці працівників та перерахування до бюджету податків і зборів і не мають власних поточних рахунків в установах банків, можуть бути зняті з обліку у контролюючих органах у порядку, визначеному розділом XI цього Порядку.

Отже, вказаний підпункт зазначає лише про можливість, а не про обов'язок щодо зняття такої організації з обліку.

Таким чином, відповідно до вказаного порядку позивач повинен бути включений до Єдиного банку даних юридичних осіб з ознакою "не є платником податків" без вчинення будь яких додаткових дій з його боку.

Суд звертає увагу відповідача на те, що згідно п. 46.2 ст. 46 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики, у строки, передбачені для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

Згідно з пунктом 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пункту 110.1 статті ПК України платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Проте, суд зазначає про те, що саме на Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області покладено обов'язок щодо надання фінансової звітності щодо підпорядкованих структурних підрозділів,

Згідно статті 17 Закону України "Про нотаріат" державні нотаріальні контори створюються і ліквідуються Міністерством юстиції України. Штати державних нотаріальних контор затверджуються Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі в межах встановленої для державних нотаріальних контор штатної чисельності і фонду заробітної плати.

Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області діє відповідно до Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 №1707/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 червня 2011 року за № 759/19497 (далі - Положення), яке надає повноваження щодо організації роботи та забезпечення діяльності підпорядкованих установ, зокрема державних нотаріальних контор.

Відповідно до п. 3 Положення до основних завдань Головного територіального управління юстиції є забезпечення роботи нотаріату.

Підпункт 4.39 пункту 4 Положення встановлює, що Головне територіальне управління юстиції організовує роботу установ нотаріату.

Згідно до пп. 5.9 п. 5 Положення Головне територіальне управління юстиції здійснює централізований бухгалтерський облік витрат на утримання нотаріальних контор.

Пунктом 9 Положення встановлено, що Головне територіальне управління юстиції межах своєї компетенції видає накази, які є обов'язковими для виконання підвідомчими органами та установами юстиції та посадовими особами.

Відповідно до пп. 11.7 п. 11 Положення начальник Головного територіального управління юстиції затверджує положення про структурні підрозділи.

Перша Макіївська державна нотаріальна контора діє відповідно до Положення про Першу Макіївську нотаріальну державну нотаріальну контору, затвердженого наказом Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 05.07.2016 за № 241/2 (далі - Положення № 241/2).

Згідно Положення № 241/2 позивач (у тексті Положення № 241/2 -ДНК), згідно Закону України "Про нотаріат" є юридичною особою та утримується за рахунок державного бюджету.

ДНК очолює завідуючий, який призначається на посаду із числа осіб, які мають свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Крім завідувача в штаті ДНК перебуває державний нотаріус.

Завідуючий ДНК:

- організує діяльність ДНК, забезпечує виконання поставлених перед ним задач і несе персональну відповідальність за організацію роботи;

- вчиняє нотаріальні дії, передбачені чинним законодавством;

- затверджує номенклатуру справ, плани роботи ДНК, плани підвищення кваліфікації нотаріусів та інших працівників ДНК;

- розподіляє обов'язки і організує роботу працівників держнотконтори, забезпечує їх взаємозаміщення та здійснює контроль за виконанням ними своїх обов'язків;

- здійснює особистий прийом громадян та розглядає звернення фізичних і юридичних осіб, що належать до компетенції ДНК;

- здійснює (як державний нотаріус) функції державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань;

- представляє ДНК у всіх установах і організаціях.

Державний нотаріус ДНК:

- вчиняє нотаріальні дії, передбачені чинним законодавством ;

- забезпечує виконання заходів відповідно до розподілу обов'язків;

- здійснює функції державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Таким чином, вказане Положення № 241/2 визначає вичерпний перелік прав та обов'язків посадових осіб позивача та вказує на те, що до повноважень та посадових обов'язків завідуючої чи державних нотаріусів не входить ведення централізованої бухгалтерії чи подання податкової звітності, а вказане положення не передбачає наявності бухгалтерії у складі позивача.

Як було вказано вище, відповідно до пп. 5.9 п. 5 Положення саме на Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області, а не на позивача покладено обов'язок здійснення централізованого бухгалтерського обліку нотаріальних контор.

Для забезпечення діяльності як безпосередньо територіального управління юстиції, так і підпорядкованих структурних підрозділів, зокрема нотаріальних контор, у Головному територіальному управлінню юстиції у Донецькій області діє бухгалтерська служба.

Згідно Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 2011 р. N 59, бухгалтерська служба відповідно до покладених на неї завдань:

- веде бухгалтерський облік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку, в тому числі з використанням уніфікованої автоматизованої системи бухгалтерського обліку та звітності;

- складає на підставі даних бухгалтерського обліку фінансову та бюджетну звітність, а також державну статистичну, зведену та іншу звітність (декларації) в порядку, встановленому законодавством; своєчасно подає звітність.

Враховуючи викладене, відповідну звітність за позивача повинне було подати Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області і саме воно повинно нести відповідальність за її неподання, а не позивач.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0021291202 від 24.11.16 р. є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у сумі 1 378,00 грн., понесені позивачем під час звернення до суду підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись Податковим кодексом України, Законом України "Про нотаріат", Порядком обліку платників податків і зборів, Кодексом адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Першої макіївської державної нотаріальної контори до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0021291202 від 24.11.16 р. задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0021291202 від 24.11.16 р.

Стягнути на користь Першої макіївської державної нотаріальної контори (код за ЄДРПОУ 02888449) судовий збір в сумі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 (нуль) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (код за ЄДРПОУ 39883094).

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 21 лютого 2017 року.

Повний текст постанови складено 27 лютого 2017 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частин постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Бабіч С.І.