ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2016 р. Справа № 804/4955/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гончарової Ірини Анатоліївни
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську до Державного підприємства «Дніпропетровський науково-виробничий комплекс «Електровозобудування» про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську до Державного підприємства "Дніпропетровський науково-виробничий комплекс "Електровозобудування" з вимогою - стягнути з Державного підприємства "Дніпропетровський науково-виробничий комплекс "Електровозобудування" на користь Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 у розмірі 453063,97 грн. на р/р 25605301552648 в ПАТ "Державний ощадний банк України", ЄДРПОУ 40380679, МФО 305482, код платежу 50020600.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у зв'язку з несвоєчасністю відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах за списком №2 у відповідача виникла заборгованість перед Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську за період жовтень-грудень 2015 та січень-лютий 2016 року в розмірі 453063,97 грн.
Представник Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання в якому просив розглянути справу в порядку письмового провадження та позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням.
Суд відмічає, що відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин, розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. З огляду на приписи ст.122, ч.6 ст.128 КАС України суд вважає за можливе здійснити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 121 Конституції України, статей 2, 23 Закону України "Про прокуратуру" на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Згідно статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
В матеріалах справи міститься лист Начальника Правобережного об'єднаного управління ПФУ в Дніпропетровській області Золотухіної С.А. до прокуратури Дніпропетровської області від 05.07.2016р. за вих. №562/11/20 з повідомленням про наявність боргу та необхідності стягнення з Державного підприємства "Дніпропетровський науково-виробничий комплекс "Електровозобудування" фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 у розмірі 453063,97 грн.
Судом встановлено, що Державне підприємство "Дніпропетровський науково-виробничий комплекс "Електровозобудування" перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На даному підприємстві зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, працювали громадяни, які у даний час отримують пенсію за віком на пільгових умовах.
Державне підприємство "Дніпропетровський науково-виробничий комплекс "Електровозобудування" має заборгованість за період жовтень-грудень 2015 та січень-лютий 2016 року перед Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на суму 453063,97 грн.
Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" сума заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 сума заборгованості зі сплати складає:
- за жовтень - грудень 2015 року - 219794,25 грн.
- за січень - лютий 2016 року - 233269,72 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості Державного підприємства "Дніпропетровський науково-виробничий комплекс "Електровозобудування" перед Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську по списку № 2 за період жовтень-грудень 2015 та січень-лютий 2016 року становить 453063,97 грн.
Відповідачем не надано підтвердження оскарження відповідних розрахунків про суми витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій по Державного підприємства "Дніпропетровський науково-виробничий комплекс "Електровозобудування".
З метою виконання своїх завдань Пенсійний фонд України здійснює контроль за своєчасним і повним надходженням страхових внесків до Пенсійною фонду України.
Так, статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003р. (далі Закон № 1058) до страхових внесків віднесено кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які піддягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше: надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування:
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виниканні, між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного Страхування. Для інших
нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, цю не суперечить ньому Закону.
Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 за №1788 ХІІ (далі Закон №1788) визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону, (до 01.01.1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим -законодавством.
З огляду на зазначене, Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію Закону №1788 на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначаються ст. 100 даного Закону.
За змістом вказаної норми особам, які мають, на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом. призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством. При цьому наявності атестації робочих місць не вимагається.
Особі, яка до і після 01.01.1992 р. працювали на роботах, передбачених Списками. пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону №1788.
Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. (Списки; №1, Список №2) затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994року, яка була чинна до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
На підставі пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 та №.2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при розрахунку стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, як діяли на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або по професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Відповідно до Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956р.
Особи, яким виплачену пільгову пенсію працювали у відповідача до введення в дію Закону №1788 та у період, коли цей Закон вже набрав чинності, тому органами Пенсійною фонду пенсія призначена відповідно до статті 13 Закону №1788.
Статтею 62 Закону №1788-ХІІ визначено - основним документом, що підтверджує стаж роботи, с трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ті. 20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" затвердженою постановою KMУ від 12 серпня 1993 року за №637, встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Відповідно до ч.2 ст. 101 Закону №1788 від 5 листопада 1991 року: підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за, шкоду заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003р. підприємства та організації з коштів призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату; що покриває фактичні витрати на виплату і доставку-пенсій особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України починаючи з дня набрання, чинності цим Законом у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100 відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття особами права на пенсію за віком на загальних підставах.
Відповідно до розділу 6. п. 6.4. Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03р. розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України 1058, які надсилаються підприємствам. Також згідно до розділом 6 п.6.8 вищевказаної інструкції підприємствам щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійної фонду зазначену в повідомленій місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Додаток 7 до пункту 6.4 "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 в разі його отримання та не оскарження - є нормативно-правовим актом в розумінні ст. 117 Конституції України.
Крім того розрахунок - є актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, його відповідач не оскаржив, тому отримані розрахунки є обов'язковими для виконання, тобто сплати.
Додаток 7 - є розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників.
Згідно графи 16 "Сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік" складається з умноження граф 14 "Загальна сума плати за попередній рік (грн.), гр. 12 х гр.13" та 15 "Частка плати даного підприємства (%) гр. 6 х100 (грн)".
Згідно примітки до графи 16 встановленою, що всі зазначена сума передбачена для звірки із сумою, сплаченою страхувальником за попередній рік (недоплачену суму за попередній рік необхідно сплатити одночасно із сплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.).
Інструкцією встановлений єдиний механізм відшкодування підприємствами витрат та виплату та доставку пільгових пенсій: шляхом здійснення щомісячних платежів на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та повідомлень про зміну розміру пенсії або наслання обставин, які впливають на суму відшкодування, які надсилаються органами Пенсійного фонду України у строки визначені Інструкцією.
Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу і обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Статтею 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Таким чином, адміністративний позов заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську до Державного підприємства «Дніпропетровський науково-виробничий комплекс «Електровозобудування» про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Дніпропетровський науково-виробничий комплекс "Електровозобудування" на користь Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 у розмірі 453063,97 грн. на р/р 25605301552648 в ПАТ "Державний ощадний банк України", ЄДРПОУ 40380679, МФО 305482, код платежу 50020600.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Гончарова