Справа № 266/778/17
Провадження№ 1-кс/266/214/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2017 року м. Маріуполь
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, за участю секретаря Широкової Г.К., прокурора Маріупольської місцевої прокуратури №1 ОСОБА_2, розглянувши клопотання прокурора Маріупольської місцевої прокуратури №1 ОСОБА_2, про призначення та проведення позапланової перевірки,
ВСТАНОВИВ:
27.02.2017 року до Приморського районного суду міста Маріуполя надійшло клопотання прокурора Маріупольської місцевої прокуратури №1 ОСОБА_2, про призначення та проведення позапланової перевірки.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що 09.02.2017 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості щодо порушення КП «Полігон ТПВ» норм екологічного законодавства при експлуатації твердих побутових відходів, та відкрите кримінальне провадження № 42017051290000009, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 239 ч. 1 КК України. В ході досудового слідства встановлено, що КП «Полігон ТПВ» порушує норми екологічного законодавства при експлуатації полігонів твердих побутових відходів, які перебувають на балансі КП «Полігон ТПВ», що призводить до забруднення земель відходами та створює небезпеку життя, здоров'я людей та довкілля. Чинним законодавством прямо передбачено та визначено конкретного суб'єкта владних повноважень (Держекоінспекція), який наділений виключним правом розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, однак здійснити ці свої повноваження Держекоінспекція може шляхом проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства у галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, яка в т.ч. і може призначатися під час досудового розслідування кримінального провадження. Однак, так як такі повноваження прокурора, слідчого, які раніше були передбачені п.6 ч.2 ст.36, п.4 ч.2 ст.40 КПК України (призначати перевірки у порядку, визначеному законом) виключені на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014 (ці положення набрали чинності 15.07.2015), тобто на теперішній час слідчий та/або прокурор не можуть самостійно ініціювати питання призначення відповідної перевірки і хоча на даний час після внесення до КПК України вказаних змін кримінально-процесуальним законодавством прямо не непередбачено питання призначення перевірок, однак в свою чергу, це врегульовано Законами України та іншими нормативно-правовими актами.
З метою всебічного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин скоєного злочину та їх належної правової оцінки, виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, в ході досудового розслідування виникла необхідність у призначенні та проведенні позапланової перевірки, спеціалістами Державної Азовської морської екологічної інспекції, КП «Полігон ТПВ», а тому прокур просить дане клопотання задовольнити.
В судовому засіданні прокурор Маріупольської місцевої прокуратури №1 ОСОБА_2, підтримала подане клопотання та навела мотиви, аналогічні заявленим в клопотанні, просила його задовольнити та надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства у галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами на КП «Полігон ТПВ» за період з 01.01.2014 по 01.02.2017 року. Проведення позапланової виїзної перевірки доручити спеціалістам Державної Азовської морської екологічної інспекції, не визначаючи строк початку проведення перевірки, у зв'язку із значною відстанню знаходження контролюючих органів Державної Азовської морської екологічної інспекції від об'єкту перевірки, але з терміном проведення позапланового заходу - упродовж 10 робочих днів від дати початку проведення перевірки. Надати можливість представникам Державної Азовської морської екологічної інспекції у доступі до всіх об'єктів КП «Полігон ТПВ» та у доступі до документів, в яких виникне необхідність при перевірці та можливості роботи з них копії для підтвердження висновків з предмету перевірки.
Заслухавши пояснення прокурора, який підтримав клопотання, дослідивши матеріали, додані до клопотання, приходжу до висновку, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Необхідність проведення вказаної позапланової комплексної перевірки щодо дотримання службовими особами КП «Полігон ТПВ» вимог законодавства з питань охорони праці, полягає у встановленні істини з метою витребування та отримання вагомих доказів в рамках кримінального провадження № 42017051290000009, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.02.2017 року, за ознаками злочину передбаченогост. 239 ч. 1 КК України.
Як вбачається зприкінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року, які набрали законної сили, внесено зміни в ст.36та ст.40 КПК Українив частині повноважень прокурора та слідчого на призначення ревізій і перевірок.
Так, повноваження слідчого органу досудового розслідування призначати ревізії та перевірки, закріплені п.4 ч. 2ст. 40 КПК України- виключено. Повноваження прокурора призначати ревізії та перевірки, закріплені п. 6 ч. 2ст. 36 КПК України- виключено.
Таким чином, слідчий та прокурор позбавлені повноважень самостійно призначати ревізії та перевірки в ході здійснення досудового розслідування.
Відповідно до п. 6 ч. 2ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення цьогоКодексуне регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1ст. 7 цього Кодексу.
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 40 КПК Українислідчий уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотанням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
Відповідно до ч.ч. 1, 2ст. 223 КПК Українислідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для провадження слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети.
Відповідно до ст.ст.91,92 КПК Україниу кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
У ч. 2ст. 93 КПК Українипередбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок.
Також, у п. 4 ч. 2ст. 99 КПК Українивказано, що до документів, які є доказами, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Згідно ізЗаконом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Пунктом 2Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами"встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбаченихКПК України.
Отже, на думку слідчого судді, надання дозволу на проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства у галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, відповідає завданням кримінального провадження та не суперечить загальним засадам кримінального провадження.
Матеріали клопотання містять достатньо даних, що підтверджують необхідність отримання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки, що в сукупності вказує на необхідність вжиття заходів забезпечення кримінального провадження
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 40, 91-93, 99, 131, 132, 309 КПК України,слідчий суддя
У Х В А Л И В :
Клопотання розглянувши клопотання прокурора Маріупольської місцевої прокуратури №1 ОСОБА_2 про призначення та проведення позапланової перевірки- задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства у галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами на КП «Полігон ТПВ» (ЄДРПОУ 32320725), юридична адреса: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Червонофлотська (Флотська), 167, територія полігонів твердих побутових відходів в Приморському районі м. Маріуполя по вул. Червонофлотська (Флотська), 167 та двох полігонів в Орджонікідзевському (Лівобережному) районі м. Маріуполя за адресою пр.1 Травня (Праці), б/н, що перебувають на балансі КП «Полігон ТПВ», за період з 01.01.2014 року по 01.02.2017 року, з метою встановлення фактів порушення вимог екологічного законодавства в діяльності КП «Полігон ТПВ», встановлення винних осіб у допущенні порушень, заподіяної шкоди та суми спричинених збитків із складанням відповідних актів перевірок та інших взаємопов'язаних документів.
Проведення позапланової виїзної перевірки доручити спеціалістам
Державної Азовської морської екологічної інспекції (адреса: 75500, Херсонська
область, Генічеський район, м. Генічеськ, вул. Соборна (Воровського), буд. 26).
Визначити термін проведення позапланового заходу - упродовж 10 робочих днів від дати початку проведення перевірки.
Зобовязати службових осіб КП «Полігон ТПВ» (юридична адреса: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Червонофлотська Флотська), 167), забезпечити допуск представників Державної Азовської морської екологічної інспекції до всіх об'єктів КП «Полігон ТПВ» (юридична адреса: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Червонофлотська Флотська), 167), території полігонів твердих побутових відходів в Приморському районі м. Маріуполя по вул. Червонофлотська (Флотська), 167 та двох полігонів в Орджонікідзевському (Лівобережному) районі м. Маріуполя по пр.1 Травня (Праці), б/н, що перебувають на балансі КП «Полігон ТПВ» для проведення перевірки, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення перевірки і можливість роботи з них копії.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Курбанова Н. М.