Рішення № 64995611, 28.02.2017, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
263/99/17
Номер документу
64995611
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №263/99/17

Провадження № 2/263/684/2017

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМУКРАЇНИ

28.02.2017 року Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі: судді Ікорської Є.С. при секретарі Турчиній Н.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі цивільну справу за позовом Державної Азовської морської екологічної інспекції до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок знищення зелених насаджень,

ВСТАНОВИВ:

Державна Азовська морська екологічна інспекція звернулась до суду із позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок знищення зелених насаджень. Свої вимоги позивач мотивує тим, що 22 вересня 2016 року при здійсненні нагляду за додержанням природоохоронного законодавства України в Іллічівському районі міста Маріуполя державним інспектором з охорони навколишнього середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції ОСОБА_2 встановлено, що в районі вулиці Тополина міста Маріуполя ОСОБА_1 знищив до ступеню припинення росту 6 зелених насаджень та видалив одне сухостійне насадження: акацію діаметром стовпа 16 см, абрикос діаметром стовпа 50 см, абрикос діаметром стовпа 50 см, акацію діаметром стовпа 28 см, абрикос діаметром стовпа 40 см, абрикос діаметром стовпа 16 см, абрикос (сухе) діаметром стовпа 32 см. Всупереч пунктам 3,4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року №1045, ОСОБА_1 здійснив знищення зелених насаджень без оформлення належних документів. За фактом вчинення порушення природоохоронного законодавства України відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.153 КУпАП. Уточнивши позовні вимоги позивач просить суд стягнути з відповідача заподіяну внаслідок незаконного (самовільного) знищення зелених насаджень (дерев)шкоду у розмірі 10051,00 грн. та судовий збір у розмірі 1378,00 грн.

У судовому засіданні представник Державної Азовської морської екологічної інспекції присутній не був, надав заяву, у котрій просив справу розглянути у його відсутність, позов підтримав, не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні присутній не був з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заяв про розгляд справи за відсутністю відповідача чи про відкладення розгляду справи від відповідача до суду не надходило.

За таких обставин, з урахуванням думки представника позивача, який не заперечував проти заочного розгляду справи, суд ухвалив заочно розглянути справу у відсутность відповідача за наявними в справі доказами.

Вивчивши матеріали справи в їхній сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов Державної Азовської морської екологічної інспекції підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції ОСОБА_2 складено протокол №011865 від 22.09.2016 року про адміністративне правпорушення за вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ознаками ст. 153 КУпАП.

Згідно з поясненням від 22.09.2016 року до протоколу №011865 про адміністративне правопорушення ОСОБА_3 пояснив, що 22.09.2016 року за дорученням ОСОБА_4 спилив дерева у кількості 7 одиниць, а саме 2 акації, 5 абрикос. Під час спилювання був затриманий працівниками поліції.

Постановою №178/011865 від 23.09.2016 року, винесеною відносно ОСОБА_1 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції ОСОБА_2, за вчинення адміністративного правопорушення за ознаками ст. 153 КУпАП на відповідача було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн.

Згідно зі ст.61 ч.4 ЦПК України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.

За таких обставин суд вважає, що вина ОСОБА_1 у знищенні зелених насаджень без оформлення належних документів є доведеною та доказуванню не підлягає.

08.12.2016 року на адресу ОСОБА_3 був направлений лист вих. №16/4-2239/16 від 08.12.2006 року з розрахунком розміру шкоди, завданої внаслідок незаконної рубки дерев в районі вулиці Тополина міста Маріуполя, на узбережжі р. Кальчик та запропоновано у добровільному порядку відшкодувати нанесені державі збитки на суму 10051,00 грн.У добровільному порядку завдана шкода ОСОБА_3 не відшкодована.

Відповідно до ст.13 Конституції України, ст.324 ЦК України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об»єктами права власності українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України. Кожен громадянин має право користуватися природними об»єктами права власності Українського народу відповідно до закону.

Зокрема, ст.6 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що кожний громадянин України має право в тому числі на здійснення загального та спеціального використання природних ресурсів. При цьому, ст.10 даного Закону передбачено, що екологічні права громадян забезпечуються обов'язком центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій здійснювати технічні та інші заходи для запобігання шкідливому впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище; здійсненням державного та громадського контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища; невідворотністю відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Крім того, у ст.12 даного Закону визначено, обовязок громадян компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Статтею 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011, передбачено, що Державна екологічна інспекція є центральним органом виконавчої влади та утворюється для забезпеченняреалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Держекоінспекція України здійснює державний нагляд (контроль)задодержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органіввиконавчоївлади,підприємствами,установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами законодавства щодо охорони, утримання і використання зелених насаджень; складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом; розраховує розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являє претензії; передає до прокуратури, органів досудового слідства та органів дізнання матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину. Держекоінспекція Україниздійснюєсвоїповноваження безпосередньо та через свої територіальні органи, в тому числі в областях.

Зокрема, у відповідності до Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою КМУ від 01 серпня 2006 року №1045, видалення зелених насаджень здійснюється у разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самостійних і порослих дерев з діаметром кореневої шийки не більше як 5 см. Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (компетентний орган) на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою. Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості, до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень. У разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев комісія з'ясовує причину набуття деревами такого стану, про яку зазначається в складеному комісією акті. Голова комісії готує в п'ятиденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначається інформація про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення і видає наступного дня заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню. Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню. Методику визначення відновної вартості зелених насаджень і зразок ордера затверджує Мінрегіон. Сплата відновної вартості зелених насаджень не проводиться у разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самостійних і порослих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 см.

Зокрема, наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 12.05.2009 №127, на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 "Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах", затверджено зразок ордера на видалення зелених насаджень, а саме зразком ордера визначено, що на основі рішення компетентного органу (дата, номер), згідно з актом обстеження зелених насаджень (дата), надається дозвіл на видалення дерев, кущів, газонів і квітників із зазначенням їх кількості та виду. Встановлюється термін видалення та благоустрою і озеленення. Порядок використання вирубаної деревини.

Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

При цьому, відповідно до ч.4 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. При цьому, ст.69 даного Закону передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Зокрема, постановою КМУ України від 08.04.1999 №559 (в редакції постанови КМУ від 01.02.2012 №111), затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної підприємствами, установами, організаціями та громадянами зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів.

Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок незаконного (без ордеру) знищення 6 абрикосів та 1 акації, проведеного держінспектором з охорони навколишнього природного середовища відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затверджених Постановою КМУ №559 від 08.04.1999, сума шкоди становить 10051,00 грн.

Пунктом 7 ч. 3 ст. 29 та п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного Кодексу України передбачено, що грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягають зарахуванню до спецфондів державного, обласних та місцевих (сільського, селищного, міського) бюджетів за місцем скоєння правопорушення.

На підставі ст. 88 ЦПК України суд вважає, що оскільки позов задоволено, судові витрати по справі в розмірі 1378,00 грн. необхідно стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст.10, 11, 60, 61,88, 208, 209, 212-215, 224 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної Азовської морської екологічної інспекції до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок знищення зелених насаджень задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету міста Маруполя шкоду, заподіяну внаслідок незаконного (самовільного) знищення зелених насаджень (дерев) в районі вулиці Тополина міста Маріуполя Донецької області у розмірі 10051 грн., перерахувавши когшти га розрахунковий рахунок №33118331700051, відкритий у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 37989721, код платежу 24062100.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної Азовської морської екологічної інспекції судовий збір у розмірі 1 378,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Позивачем по справі заочне рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Донецької області протягомдесяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участі у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя:Є.С. Ікорська