Постанова № 64986296, 26.01.2017, Доброславський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
26.01.2017
Номер справи
504/4285/16-а
Номер документу
64986296
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Комінтернівський районний суд Одеської області

Справа № 504/4285/16-а

провадження №2-а/504/12/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.01.2017смт. Доброслав

Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Добров П.В. розглянувши у порядку скороченого провадження в судовому засіданні в смт. Доброслав Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

19 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, в якому просив визнати протиправними дії відповідача та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області від 02.12.2016 №53-Б-11 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII в діючій редакції Закону; Зобов'язати відповідача визнати достатніми та врахувати підстави для призначення та перерахунку пенсії по Інвалідності з розмірі, обчисленому відповідно до вимог ч.2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII вислугу років та спеціальний стаж роботи в органах прокуратури ОСОБА_1, вислугу років - 18 років 4 місяці та 3 дні у т.ч. зі стажем роботи на посадах прокурорів - 16 років 4 місяці та 3 дні; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області призначити, нарахувати, провести перерахунок та щомісячно виплачувати ОСОБА_1, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1. пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі, обчислену відповідно до вимог п.2. ст.86 Закону «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII, починаючи з 23 листопада 2016 року (з дня звернення за пенсією), в розмірі 60 відсотків від суми його місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі наданих документів та відповідно довідки виданої прокуратурою Одеської області № 554 від 23.11.2016 року, про розмір його місячного заробітку, який становить 10904,24 грн.; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору.

В наданому суду позові ОСОБА_1 пояснив, що листом управлінням Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області від 02.12.2016 №53-Б-11 йому відмовлено у призначені пенсії, перерахунку пенсії та проведені виплат, пенсії в розмірі, обчисленому відповідно вимог діючого на момент мого звернення Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VIІ. Відмовляючи у призначені йому пенсії, здійснені та проведенні згідно Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII відповідач вказав, що згідно Закону України від 02.03.2015 №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» виплата пенсій пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах призначені пенсії не виплачуються, крім осіб які визнані інвалідами І або II групи, інвалідам війни III групи інвалідності.

Також, згідно з цим рішенням відповідач відмовив йому у переведенні на пенсію за Законом України «Про прокуратуру» та перерахунку за вказаним законом з тих підстав, що пунктом 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 02.03.2015 р. № 213-VIII у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу» та іншим.

Проте, він вважає, що прийняте відповідачем рішення є протиправним та вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

В судове засідання позивач не зявився, надав заяву в якій просив розглянути адміністративний позов в скороченому провадженні.

Представник відповідача УПФУ в Комінтернівському районі Одеської області ОСОБА_2 надала суду заперечення проти позову, в яких послалася на законність прийнятого рішення, оскільки пенсії відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року не призначаються, так як діє інший Закон, зокрема відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року, в якій вказано що «у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовані норми закону щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії чи щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу» та інші».

30 квітня 2015 року Кабінетом Міністрів України внесено до Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій», який передбачає комплексну реформу системи пенсійного забезпечення в Україні.

Метою законопроекту є створення справедливої системи пенсійного забезпечення шляхом переходу на єдиний принцип нарахування пенсій. Передбачається призначення всіх видів пенсій за нормами єдиного закону, а також скасування спеціальних пенсій (крім спеціальних пенсій для військовослужбовців).

З 01.01.2016 року пенсія державним службовцям та прирівняним до них особам, (п'ята категорія професійної пенсійної програми) призначається на загальних умовах.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено, що згідно довідки до акту огляду МСЕК Серії 10 ААВ №788938 від 09.12.2016 року позивача визнано інвалідом III групи.

Позивачу було призначено пенсія згідно Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, пенсія передбачена Законом України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу не виплачувалась, згідно листа управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області у своему листі від 02.12.2016 №53-Б-11 у зв'язку з тим, що позивач перебував на «спеціальній» посаді (посаді прокурора).

20.10.2016 згідно довідки до акту огляду МСЕК Серії 10 ААВ №812563 від 20.10.2016 позивача визнано інвалідом II групи.

24.11.2016 ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області з заявою про призначення пенсії, здійснити розрахунок та провести виплати пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-УІІ в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, на підставі наданих документів та довідки виданої прокуратурою Одеської області №554 від 23.11.2016 року.

Згідно п.9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII передбачено, що прокурорам, визнаним інвалідами І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

На час звернення ОСОБА_1 до відповідача стаж його роботи в органах прокуратури України дозволяв отримати вказаний вид пенсії у розмірах передбачених спеціальним Законом, оскільки позивач працював в органах прокуратури України, що підтверджується завіреною копією трудової книжки.

Вислуга років складає - 18 років 4 місяці та 3 дні (з 20.07.2000 - 23.11.2016 стаж роботи на посадах прокурорів), до вислуги років додається 2 роки строкової військової служби (з 22.11.1987 по 15.11.1989 роки). Стаж роботи на посадах прокурорів складає - 16 років 4 місяці та 3 дні.

Отже, зважаючи на пріоритет спеціальної норми над загальною, при призначенні пенсії працівникові прокуратури слід застосовувати насамперед вимоги норм спеціального Закону.

За таких обставин вбачається, що позивач має право на пенсійне забезпечення згідно вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII, оскільки тимчасові обмеження щодо виплати пенсії передбачені п.15 ст. 86 Закону «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VIІ на осіб, які є інвалідами І та II групи, інвалідами війни III групи та учасниками бойових дій тощо, які працюють на посадах та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру» не розповсюджуються.

Крім того, згідно п. 11. ст. 86 Закону «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VIІ прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором.

Волевиявленням позивача було призначення пенсії по інвалідності, здійснення розрахунку та виплат згідно вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697- VII в редакції Закону яка діяла на час отримання права на таку пенсію.

Необхідно враховувати позицію Конституційного Суду України в Рішенні N 9-рп/2009 від 28 квітня 2009 року, яким визначено недопустимість звуження змісту й обсягу існуючих прав і свобод, що об'єктивно призведе до погіршення становища особи в суспільстві через їх обмеження, та зроблено концептуальне застереження органам державної влади про те, що невиконання державою своїх зобов'язань призводить до порушення принципів правової держави, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави.

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на обнові Конституції України і повинні відповідати їй.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України).

Аналізуючи практику Європейського Суду з Прав Людини, вбачається, що право на виплати зі сфери соціального забезпечення включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Так, у рішенні по справі «Міллер проти Австрії» від 16 грудня 1974 р.. ЄСПЛ встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Аналогічна позиція ЄСПЛ була відображена у рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 р., згідно якого якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IVвизначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Частиною другоюстатті 8 Кодексу адміністративного судочинства Українивизначено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Враховуючи вищевикладене суд вважає відмову відповідача в у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності неправомірною.

Розглядаючи вимогу позивача про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в розмірі, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні згаданої вимоги, оскільки згідно п. 9 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються інваліди I та II груп.

Як вбачається з довідки МСЕК серії 10ААВ №812563 позивач є інвалідом 2 групи, а отже звільнений від сплати судового збору, що унеможливлює стягнення з відповідача суми сплаченого позивачем судового збору, оскільки сплата судового збору не є вимогою Закону, а судовий збір сплачений позивачем поза обовзяковою вимогою Закону.

На підставі ст. ст.8, 19, 22, 58 Конституції України, ч.8, ч.9, ч.11, ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VІІ (в редакції Закону діючої на час отримання права на пенсію), та керуючись ст.ст.11,17,18,99,10,158-163 КАС України, суд,-

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області від 02.12.2016 №53-Б-11 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII в діючій редакції Закону; Зобов'язати відповідача визнати достатніми та врахувати підстави для призначення та перерахунку пенсії по інвалідності з розмірі, обчисленому відповідно до вимог ч.2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII вислугу років та спеціальний стаж роботи в органах прокуратури ОСОБА_1, вислугу років - 18 років 4 місяці та 3 дні у т.ч. зі стажем роботи на посадах прокурорів - 16 років 4 місяці та 3 дні.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області призначити, нарахувати, провести перерахунок та щомісячно виплачувати ОСОБА_1, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1, пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі, обчислену відповідно до вимог п.2. ст.86 Закону «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII, починаючи з 23 листопада 2016 року (з дня звернення за пенсією), в розмірі 60 відсотків від суми його місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі наданих документів та відповідно довідки виданої прокуратурою Одеської області № 554 від 23.11.2016 року, про розмір його місячного заробітку, який становить 10904,24 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя П.В. Добров