ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" лютого 2017 р.Справа № 922/4456/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Погорелової О.В
при секретарі судового засідання Федоровій К.О.
розглянувши справу
за позовом Державного агентства резерву України, м. Київ до Державного підприємства "Новопокровський комбінат хлібопродуктів", смт. Новопокровка про стягнення 1435717,04 грн. за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1
відповідача - ОСОБА_2,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2016 року до господарського суду Харківської області до ДП "Новопокровський комбінат хлібопродуктів" (далі - відповідач) звернулось Державне агентство резерву України (далі - позивач). У позові останній просить суд стягнути з відповідача на користь бюджету штрафні санкції у розмірі 1435717,04 грн. Позов обґрунтований неналежним виконанням відповідач своїх зобов'язань по договору №юр-2зб/344-2009, що був укладений між сторонами 08.01.2009.
Ухвалою господарського суду від 23.12.2016 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та розгляд справи призначено на 11.01.2017 о 10:45.
Ухвалою суду від 11.01.2017 розгляд справи був відкладений до 01.02.2017 до 11:30.
30.01.2017 до суду від відповідача надійшли заперечення на позов, в яких він проти позову заперечує та просить суд відмовити в його задоволенні. Зокрема, вказує на те, що на адресу відповідача не надходило жодного розпорядження (наряду) на відпуск зерна з метою його освіження; відповідач не є виробником зерна пшениці, тому Держрезерв міг провести освіження зерна самостійно; відповідач постійно підтримував якість зерна на рівні, якій відповідає якісним показникам зерна відповідного класу; заборгованість Держрезерву за спірним договором складає 476640,70 грн.; незрозумілим є ціна позову та інш. Надані заперечення досліджені судом та долучені до матеріалів справи.
У судовому засіданні 01.02.2017 представник позивача надав суду для долучення до матеріалів справи службову записку №0.64/380 від 13.12.2016 в.о. заступника начальника управління державних резервів - начальника відділу промислових товарів та нафтопродуктів. Наданий документ досліджений судом та долучений до матеріалів справи.
У судовому засіданні оголошувалась перерва з 01.02.2017 до 22.02.2017 до 11:10.
17.02.2017 до суду від позивача надійшли письмові пояснення на відзив відповідача. надані пояснення досліджені судом та долучені до матеріалів справи.
21.02.2017 до суду від відповідача надійшли письмові пояснення по справі. Надані пояснення досліджені судом та долучені до матеріалів справи.
У судовому засіданні 22.02.2017 представник позивача підтримав позов у повному обсязі та просив суд його задовольнити.
Присутній у судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та просив суд відмовити в його задоволенні.
Зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний матеріальний резерв" (далі - Закон), державний резерв є особливим державним запасом матеріальних цінностей, призначених для використання в цілях і в порядку, передбачених цим Законом. У складі державного резерву створюється незнижуваний запас матеріальних цінностей (постійно підтримуваний обсяг їх зберігання).
До складу державного резерву входять: мобілізаційний резерв - запаси матеріально-технічних та сировинних ресурсів, призначених для забезпечення розгортання виробництва військової та іншої промислової продукції, ремонту військової техніки та майна в особливий період, розгортання у воєнний час робіт по відновленню залізничних та автомобільних шляхів, морських та річкових портів, аеродромів, ліній і споруд зв'язку, газо-, нафтопродуктопроводів, систем енерго- і водопостачання для організації безперебійної роботи промисловості, транспорту і зв'язку, подання медичної допомоги; запаси сировинних, матеріально-технічних і продовольчих ресурсів для забезпечення стратегічних потреб держави; запаси матеріально-технічних ресурсів для виконання першочергових робіт під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та для виконання інших заходів, передбачених законодавством.
Державне агентство резерву України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 № 517 є центральним органом виконавчої влади основним завданням якого є реалізація державної політики у сфері державного матеріального резерву.
Для виконання цього обовязку Держрезерв наділений повноваженнями щодо: організації виконання затверджених Кабінетом Міністрів України завдань щодо формування, зберігання, розміщення, відпуску, використання, поповнення та освіження (поновлення) запасів державного резерву; організації відповідального зберігання матеріальних цінностей державного резерву; здійснення управління діяльністю підприємств, установ та організацій, які належать до сфери управління Держрезерву України, щодо формування, розміщення, зберігання, використання, поповнення та освіження (поновлення) запасів державного резерву, дотримання нормативних умов їх зберігання; здійснення відповідно до законодавства контролю за виконанням підприємствами - відповідальними зберігачами незалежно від форми власності зобов'язань щодо зберігання, освіження (поновлення) матеріальних цінностей державного резерву, за дотриманням порядку їх відпуску, своєчасного повернення позичених матеріальних цінностей, а також за відповідністю зазначених цінностей затвердженій номенклатурі, встановленим стандартам і технічним умовам.
Відповідно до ст. 11 Закону, запаси матеріальних цінностей державного резерву розміщуються на підприємствах, в установах і організаціях, спеціально призначених для зберігання матеріальних цінностей державного резерву. Розміщення і будівництво на території України підприємств, установ, організацій та інших об'єктів системи державного резерву здійснюються в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Частина запасів матеріальних цінностей державного резерву може зберігатися на промислових, транспортних, сільськогосподарських, постачальницько-збутових та інших підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності на договірних умовах.
08.01.2009 між сторонами був укладений договір відповідального зберігання матеріальних цінностей державного резерву за № юр-2зб/344-2009 (далі - договір).
Відповідно до розділу 1 договору, зберігання матеріальних цінностей державного резерву здійснюється у зерносховищах зберігача. Комітет передає, а зберігач приймає на відповідальне зберігання цінності згідно з специфікацією у кількості та за вартістю згідно з актом форми Р-16. Передбачені цим договором форми актів затверджуються Комітетом.
Згідно п. 2.6 договору, зберігач зобовязаний проводити освіження (поновлення) та заміну цінностей на продукцію аналогічного асортименту і якості самостійно без залучення додаткових коштів з поданням Комітетові акта форми Р-17 протягом 3-ох днів після здійснення операції.
Відповідно до п. 4 ст. 11 Закону, підприємства, установи і організації всіх форм власності, яким встановлені мобілізаційні та інші спеціальні завдання, зобов'язані забезпечити розміщення, зберігання, своєчасне освіження, заміну, а також відпуск матеріальних цінностей із державного резерву згідно з зазначеними завданнями власними силами.
Абзацом 2 пункту 7 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1997 № 1129 (далі - Порядок) передбачено, що закладення до державного резерву матеріальних цінностей, що знаходиться на зберіганні у відповідальних зберігачів, в порядку освіження, заміни провадиться цими зберігачами із дотриманням вимог Держрезерву щодо якості матеріальних цінностей.
Абзацом 3 пункту 12 даного Порядку визначено, що освіження матеріальних цінностей державного резерву, що знаходяться у відповідальних зберігачів, а також заміна їх продукцією аналогічного асортименту та якості здійснюються ними самостійно без залучення додаткових бюджетних коштів.
Інструкцією про оформлення операцій з матеріальними цінностями державного матеріального резерву, затвердженої наказом Мінекономрозвитку України від 24.09.2012 № 1042, зареєстрованої у ОСОБА_3 юстиції України 16.11.2012 за № 1925/22237, зокрема, п.п 5.1-5.3 передбачено, що освіження (поновлення) матеріальних цінностей державного резерву, а також заміна їх на продукцію аналогічного асортименту та якості проводяться самостійно підприємствами - відповідальними зберігачами матеріальних цінностей державного резерву без залучення додаткових коштів. Освіження (поновлення) матеріальних цінностей державного резерву, які зберігаються на підприємствах та в організаціях, що належать до сфери управління Держрезерву, здійснюється шляхом реалізації цих матеріальних цінностей Держрезервом та закупівлі ним аналогічних матеріальних цінностей. Освіження (поновлення) матеріальних цінностей підприємствами - відповідальними зберігачами здійснюється без розриву в часі, крім випадків, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1998 року № 100-03. Освіження (поновлення) матеріальних цінностей оформлюється актом про освіження товарів (матеріалів) державного резерву (без розриву в часі) за формою № Р-17 згідно з додатком 5 до цієї Інструкції для матеріальних цінностей державного резерву та формою 1мр (для службового користування) для матеріальних цінностей мобілізаційного резерву. Підприємство - відповідальний зберігач оформлює зазначений в абзаці першому цього пункту акт у день здійснення операції освіження у двох примірниках та наступного робочого дня один примірник надсилає разом з податковою накладною до Держрезерву. Другий примірник зберігається на підприємстві - відповідальному зберігачу.
У розділі 6 договору, сторони передбачили, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором Комітет і зберігач несуть відповідальність згідно із законодавством, зокрема згідно із Законом України "Про державний матеріальний резерв", іншими актами законодавства.
Відповідно до ст. 12 Закону, у разі порушення правил і умов зберігання, несвоєчасного освіження та заміни матеріальних цінностей державного резерву, а також зберігання матеріальних цінностей, що не відповідають затвердженій номенклатурі, діючим стандартам і технічним умовам, несвоєчасного подання встановленої звітності підприємства, установи і організації - відповідальні зберігачі сплачують штраф у розмірі 20 відсотків вартості матеріальних цінностей, щодо яких допущено порушення.
У відповідності до спільного наказу Держрезерву та Мінагрополітики від 27.07.2007 № 241/539 Про затвердження строків зберігання зерна державного резерву та продуктів його переробки, зареєстрованого в ОСОБА_3 юстиції України 09.08.2007 за № 922/14189 терміни зберігання зерна становить 2 роки.
Проте, в супереч наведеним приписам законодавства та визначених положень якими слід керуватись під час проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, на день подання цього позову до суду (22.12.2016) у Держрезерві відсутні документи щодо освіження зерна державного резерву ДП Новопокровський КХП. В останнє підприємством здійснювалося лише часткове освіження матеріальних цінностей державного резерву у 2012 році, зокрема, пшениці 2 класу у кількості 100,564 тони, що підтверджується щомісячними звітами про наявність зерна державного резерву на ДП "Новопокровський КХП".
Відповідно до п. 21 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1129 від 08.10.1997 ціни на матеріальні цінності, що закладаються та відпускаються з державного резерву, визначаються Держрезервом виходячи з оптових цін, що діють на час закладення або відпуску, кон'юнктури ринку, термінів зберігання, якості продукції. ОСОБА_3 економіки України від 28.01.2000 № 53-19/108 дозволено Держрезерву при визначенні цін використовувати інформацію позабіржового ринку.
Враховуючи те, що термін зберігання зерна закладеного на відповідальне зберігання ДП Новопокровський КХП закінчився, а підприємством в свою чергу не здійснювалося освіження матеріальних цінностей державного резерву, кількість матеріальних цінностей, які підлягають освіженню станом на 31.03.2016 становить 7178585, 20 грн.
Оскільки загальна вартість матеріальних цінностей державного резерву, які підлягають освіженню станом на 31.03.2016 становить 7 178 585, 20 грн., позивач, відповідно до п. 12 ст. 14 Закону України Про державний матеріальний резерв просить суд стягнути з відповідача 1 435 717, 04 грн. штрафу.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про державний матеріальний резерв відповідальне зберігання - це зберігання закладених до державного резерву матеріальних цінностей (прийнятих на зберігання) у постачальника (виробника) або одержувача (споживача) без надання йому права користуватися цими матеріальними цінностями до прийняття у встановленому порядку рішення про відпуск їх з державного резерву.
Згідно ст. 936 Цивільного кодексу України за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві в схоронності.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до положень ст. 216 - 218 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Згідно з ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Отже, підсумовуючи викладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що не освіження матеріальних цінностей державного резерву є порушеннями операцій з матеріальними цінностями державного резерву, що в свою чергу свідчить про неналежне виконання своїх зобов'язань відповідачем за договором відповідального зберігання матеріальних цінностей державного резерву №юр-2зб/344-2009 від 08.01.2009, передбачених Цивільним кодексом України, Законом України Про державний матеріальний резерв, Порядком формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, Інструкцією про оформлення операцій з матеріальними цінностями державного матеріального резерву, а тому суд визнав позовні вимоги такими, що обґрунтовані, не спростовані відповідачем, підтверджені доданими до матеріалів справи доказами та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 22, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Новопокровський комбінат хлібопродуктів" (63532, Харківська область, Чугуївський район, смт. Новопокровка, вул. ім. В. Вєсіча, 1, код ЄДРПОУ 00953042) на користь державного бюджету (рахунок №31117106700011. Одержувач - УДКСУ у Шевченківському районі м. Києва (код ЄДРПОУ 37995466); Банк одержувач - ГУДКСУ у м. Києві; МФО 820019; КЕКД - 21081100) - 1435717,04 грн. штрафу.
Стягнути з Державного підприємства "Новопокровський комбінат хлібопродуктів" (63532, Харківська область, Чугуївський район, смт. Новопокровка, вул. ім. В. Вєсіча, 1, код ЄДРПОУ 00953042) на користь Державного агентства резерву України (01601, м. Київ, вул. пушкінська, 28, код ЄДРПОУ 37472392) - 21535,76 грн. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 93 Господарського процесуального кодексу України, рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного господарського суду через господарський суд Харківської області протягом десяти днів з дня підписання повного рішення.
Повне рішення складено 27.02.2017 р.
Суддя ОСОБА_4