Постанова № 64976468, 22.02.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2017
Номер справи
805/2208/16-а
Номер документу
64976468
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Аляб'єв І.Г.

Суддя-доповідач - Міронова Г. М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2017 року справа №805/2208/16-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Сіваченка І.В., секретаря судового засідання Челахової О.О., за участю представника позивача ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегатех» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2016 року у справі № 805/2208/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегатех» до Відділу реєстрації Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання протиправними та скасування державної реєстрації змін до установчих документів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 14.07.2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу реєстрації Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області та просив суд визнати протиправним та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегатех» (код ЄДРПОУ 13513770), проведених державним реєстратором відділу реєстрації Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області 24 травня 2016 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2016 року у справі № 805/2208/16-а у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегатех» - відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить задовольнити позовні вимоги.

Апелянт вважає, що судом першої інстанції не в повному обсязі з'ясовані обставини справи, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, та судом порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що позивач звернувся з позовом до Відділу реєстрації Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області з вимогою скасувати державну реєстрацію проведених невстановленими особами змін до установчих документів у зв'язку з тим, що на цей час це є єдиний законний спосіб поновлення порушених прав ТОВ «Мегатех» прямо передбачений ч. 1 ст. 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». На підтвердження законності своїх вимог як державному реєстратору, так і суду першої інстанції, були надані документи, які підтверджують повноважність дій позивача та його ідентифікацію (статут у старій редакції з нотаріально завіреними підписами учасників ТОВ «Мегатех», наказ про призначення директора, свідоцтво про державну реєстрацію та ін.).

Апелянт зазначає, що ним було надано вичерпний перелік документів, які підтверджують правосуб'єктність ТОВ «Мегатех». Крім того, директор ТОВ «Мегатех» ОСОБА_4 є одночасно і співвласником Товариства, що прямо зазначено в Статуті Товариства, та в повній мірі усвідомлює і підтверджує факт несправжності підписів, про що було зазначено як в позові, так і в заяві про вчинення злочину.

Щодо посилання суду першої інстанції на те, що позивачем не надано доказів порушення кримінальної справи відносно обставин, викладених у позові, апелянт зазначає, що на цей час нормами Кримінального процесуального кодексу України не передбачено ані порушення кримінальної справи, ані відмови в порушенні кримінальної справи.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином. З огляду на приписи ч. 4 ст. 196 КАС України його неявка не є перешкодою для розгляду справи.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, а постанову суду - скасувати з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Мегатех» виконавчим комітетом Донецької міської ради зареєстроване в якості юридичної особи 28 січня 1998 року, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію від 17 лютого 2011 року серії А01 № 714628, код за ЄДРПОУ 13513770, зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7).

17 червня 2016 року ТОВ «Мегатех» отриманий витяг з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, з якого вбачається, що 24 травня 2016 року державним реєстратором Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області ОСОБА_5 були вчинені певні реєстраційні дії, а саме внесено запис про заміну місцезнаходження та відомостей про підписантів Товариства. Адреса Товариства змінена на Донецька область, м. Курахове, вул. Промзона, буд. 64 та визначено нову особу підписанта ОСОБА_6 (а.с. 23).

08 липня 2016 року Товариством до Мар'їнського відділення ГУНП в Донецькій області направлено заяву про кримінальну відповідальність, у якій просили порушити кримінальну справу за ознаками частини четвертої статті 358 Кримінального кодексу України. Як свідчить відмітка про отримання, вказана заява отримана 08 липня 2016 року (а.с. 24).

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення позивача до суду з позовом стало те, що при ознайомлені з електронними копіями документів, які були подані держреєстратору для внесення вказаних вище змін, встановлено, що підписи учасників у Статуті Товариства у новій редакції нотаріально не посвідчені, а також у Статуті та протоколі зборів учасників відсутня печатка Товариства. Також позивач вказує на те, що підписи відрізняються від справжніх.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, послався на те, що відсутні підстави вважати протиправною державну реєстрацію в контексті дій державного реєстратора при здійсненні власних повноважень. Зокрема, дії можуть визнаватися протиправними лише у разі, коли їх вчинено реєстраторами з прямим порушенням вимог закону. Єдиною підставою позову є думка позивача про те, що рішення про зміну місцезнаходження та складу підписантів Товариства прийнято невідомими особами, поза волею учасників Товариства, що є ознаками злочину. Проте, доказів цього суду не надано.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» № 755-ІV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Статтею 5 Закону № 755-ІV визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

У разі збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців може проводитися визначеними Міністерством юстиції України державними реєстраторами поза місцезнаходженням юридичної особи або місцем проживання фізичної особи, яка має намір стати підприємцем, та фізичної особи - підприємця.

Відповідно до ст. 29 Закону № 755-ІV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.

У разі внесення змін до статуту, які пов'язані із зменшенням статутного капіталу (статутного або складеного капіталу), зміною найменування або місцезнаходження юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення плати за оприлюднення відповідного повідомлення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця.

Якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.

Документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів.

Дата надходження документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

Державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня після проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику один примірник змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або один примірник оригіналу установчих документів у новій редакції та один примірник оригіналу установчих документів у старій редакції з відмітками державного реєстратора про проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

У разі проведення державної реєстрації змін до установчих документів, які пов'язані із зміною відомостей про юридичну особу, які відповідно до цього Закону зазначаються у виписці з Єдиного державного реєстру, державний реєстратор крім документів, які передбачені частиною чотирнадцятою цієї статті, додатково повинен видати (надіслати поштовим відправленням) заявнику виписку з Єдиного державного реєстру протягом 24 годин, крім вихідних та святкових днів, після отримання від органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомостей про внесення відповідних відомостей до відомчих реєстрів.

На виконання ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 січня 2017 року у зазначеній справі відповідачем було надано реєстраційну справу № 1_244_001212_85 (а.с. 96-128).

З наданої реєстраційної справи вбачається, що для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» юридична особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Мегатех» було надано наступні документи: опис документів, заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23.05.2016 року, протокол загальних зборів від 01.12.2014 року, протокол загальних зборів 20.05.2016 року, довіреність від 20.05.2016 року, квитанція від 23.05.2016 року, квитанція від 23.05.2016 року.

Колегія суддів зазначає, що стаття 29 Закону № 755-ІV містить перелік обов'язкових документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Відтак, юридична особа повинна подати: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.

У разі надання юридичною особою неповного пакету документів державний реєстратор зобов'язаний залишити такі документи без розгляду.

Як вбачається із реєстраційної справи, Товариством з обмеженою відповідальністю «Мегатех» надано неповний пакет документів, а саме: не надано примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів та оригіналів установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів.

Колегія суддів звертає увагу на те, що в матеріалах реєстраційної справи відсутні відомості, внесені до Єдиного державного реєстру, що особа, яка подала заяву (тобто ОСОБА_6О.) має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності або нотаріально засвідченої копії документа, що засвідчує повноваження представника.

Окрім того, надані протоколи загальних зборів засновників (учасників) ТОВ «Мегатех» не засвідчені належним чином в розумінні наведених вимог Закону № 755-ІV (в редакції на час вчинення кожної дії).

Таким чином, відповідач, здійснюючи державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Мегатех», діяв всупереч вимогам діючого законодавства, а тому така реєстрація підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

В силу положень частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Проаналізувавши наведене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги є цілком слушними, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню із прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегатех» - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2016 року у справі № 805/2208/16-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегатех» - задовольнити.

Скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегатех» (код ЄДРПОУ 13513770), проведену Мар'їнською районної державною адміністрацією 24.05.2016 року 12661070015008138.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено 27 лютого 2017 року.

Головуючий суддя Г.М. Міронова

Судді Т.Г. Арабей

І.В. Сіваченко