Постанова № 64975981, 15.02.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2017
Номер справи
818/1591/16
Номер документу
64975981
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2017 р. Справа № 818/1591/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Прімової-Крикуненко О.В.,

представника позивача - Кутової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1591/16

за позовом Державного навчального закладу "Охтирський центр професійно-технічної освіти"

до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Сумській області

про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Державний навчальний заклад «Охтирський центр професійно технічної освіти» звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати рішення від 04.11.2016р. №0002161300 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за вересень 2016 року, винесене Охтирською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Сумській області.

Свої вимоги мотивує тим, що заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (недоїмка) виникла у зв'язку з тим, що позивач отримував бюджетні кошти із затримкою. Тобто, сплата (перерахування) єдиного внеску здійснювалась позивачем по мірі надходження коштів з місцевого бюджету на рахунок навчального закладу. Отже, несвоєчасне перерахування єдиного внеску за вересень 2016 року в сумі 158576грн.45коп. виникло внаслідок відсутності кошторисних призначень та фінансування, а не з вини адміністрації, а тому оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені має бути скасовано. Крім того, з метою недопущення несвоєчасної виплати заробітної плати та податків і зборів керівництвом закладу вживалися відповідні заходи, а саме протягом вересня-жовтня 2016 року направлялися листи до Охтирського міського голови та головного розпорядника бюджетних коштів - відділу освіти Охтирської міської ради щодо фінансування центру професійно-технічної освіти, проте кошти на погашення заборгованості в сумі 2600млн.грн. були виділені рішенням ХХІІІ сесії сьомого скликання Охтирської міської ради від 31.10.2016р. Позивачем у день фінансування 02.11.2016р. перераховано до бюджету єдиний соціальний внесок на загальну суму 158 576грн.45коп.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із наведених вище підстав.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.61), в судове засідання не з'явився, надіслав заяву (а.с.63), в якій розгляд справи просить проводити у його відсутність, та письмові заперечення на позовну заяву (а.с.48-49), в яких зазначив, що положеннями Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не передбачено виключень щодо звільнення від відповідальності у вигляді нарахування пені та застосування штрафу до бюджетної установи внаслідок недостатності фінансування. Відтак, спірне рішення є правомірним, оскільки фактично платником було сплачено єдиний внесок за вересень 2016 року в листопаді.

Вислухавши представника позивача, розглянувши подані документи та матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Державний навчальний заклад «Охтирський центр професійно технічної освіти» є одержувачем бюджетних коштів з міського бюджету м. Охтирка, головним розпорядником коштів є відділ освіти Охтирської міської ради.

Відповідно до звіту навчального закладу про суми нарахованої заробітної плати за вересень 2016р. (а.с.50-51) нараховано єдиного внеску на загальну суму 75816грн.48коп.

Позивач неодноразово звертався до Охтирського міського голови та головного розпорядника бюджетних коштів - відділу освіти Охтирської міської ради щодо своєчасного фінансування центру професійно-технічної освіти, а саме листами №480 від 19.09.2016р.,№496 від 27.09.2016р., №509 від 04.10.2016р., №528 від 11.10.2016р., №529 від 11.10.2016р., №549 від 19.10.2016р. (а.с.19-28).

Фінансування на погашення заборгованості із виплати заробітної плати позивачем отримано 02.11.2016 року та одразу перераховано їх на погашення заборгованості по заробітній платі та єдиному внеску (а.с.13).

Суми єдиного внеску, які підлягали сплаті позивачем до відповідача за вересень 2016 року, сплачені позивачем частками зі спливом установлених термінів, що підтверджується наступними платіжними дорученнями: від 02.11.2016р. №599 на суму 76638грн.87коп., від 02.11.2016р. №600 на суму 81049грн.41коп., від 02.11.2016р. №601 на суму 432грн.23коп., від 02.11.2016р. №602 на суму 455грн.94коп. (а.с.14-15).

Відповідачем прийнято рішення від 04.11.2016р. №0002161300 про застосування штрафних санкцій у розмірі 15163грн.30коп. та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 1081грн.80коп. за період з 21.10.2016р. до 03.11.2016 року (а.с.11).

Вирішуючи справу, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 4 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) передбачено, що платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч.1 ст.7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується, зокрема, для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України „Про оплату праці" та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами; для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати (ч.5 ст.7 цього ж Закону).

Єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (ч.5 ст.8).

Положеннями ч.5 ст.9 Закону №2464-VI визначено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Згідно з ч.8 ст.9 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому, відповідно до п.1 ч.10 ст.9 днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

Отже, наведені норми Закону встановлюють строки сплати нарахованого єдиного внеску без винятків.

Частинами 11, 12 ст. 9 Закону № 2464-VI встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI органом доходів і зборів до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч.10 ст.25).

З аналізу наведених положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» вбачається, що у разі порушення строків сплати єдиного внеску, встановлених ч.8 ст.9 Закону №2464-VI, передбачено накладення штрафних санкцій та нарахування пені.

Як вже зазначалось раніше, фінансування на погашення заборгованості із виплати заробітної плати позивачем отримано 02.11.2016р. та відразу ж перераховано їх на погашення заборгованості по заробітній платі та єдиному внеску.

Разом з тим, суд зазначає, що законодавство України не ставить у залежність виконання обов'язку щодо своєчасної сплати нарахованого єдиного внеску від наявності певних умов, у тому числі, своєчасного надходження фінансування.

Несвоєчасна виплата заробітної плати і несвоєчасне перерахування єдиного внеску є порушенням діючого законодавства, за яке передбачена, в тому числі і фінансова відповідальність у вигляду штрафу та пені.

Отже, згідно з вищенаведеними законодавчими нормами роботодавці зобов'язані сплачувати нарахований єдиний внесок у встановлений законодавством строк незалежно від виплати заробітної плати та других виплат, на які нараховується єдиний внесок.

Зазначена позиція підтверджується ухвалами Вищого адміністративного суду України від 24 травня 2016 року у справі № К/800/54838/15 та від 03 лютого 2016 року у справі № К/800/2627/16.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Проте, позивачем не доведено суду правомірність заявлених позовних вимог.

Таким чином, в даному випадку суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Державного навчального закладу "Охтирський центр професійно-технічної освіти" до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано 17.02.2017 року.

Суддя О.О. Осіпова