ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" лютого 2017 р. Справа № 809/1831/16
м. Івано-Франківськ
Cуддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті до ТОВ "Європа -Транс ЛТД" про стягнення коштів в сумі 3508,98 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до суду з позовом до ТОВ "Європа - Транс ЛТД" про стягнення плати за проїзд 05.06.2016, великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно розрахунку від 05.06.2016, в розмірі 3508,98 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області на автодорозі М-05 Київ-Одеса 450км.+500м. проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки КАМАЗ, модель 45143-012-15, реєстраційний № НОМЕР_1 із причепом марки НЕФАЗ, модель 8560-082-02, реєстраційний № НОМЕР_2, під час якого виявлено та зафіксовано в акті перевірки від 05.06.2016 № 0000194 перевищення транспортним засобом нормативних вимог параметрів, що належить відповідачу, при наданні послуг із перевезення вантажу без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України, чим порушено вимоги статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області нараховано відповідачу плату за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 3508,98 гривень, яку ним в добровільному порядку не сплачено.
13.02.2017 року судом відповідно до пункту 4 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, яку разом із копією позовної заяви та доданими до неї документів направлено відповідачу для подання заперечення або заяви про визнання позову.
Представник відповідача 14.02.2017 року отримано копію ухвали суду про відкриття скороченого провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Правом подання письмового заперечення проти заявленого позову відповідач не скористався.
Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Враховуючи, що до суду не було подано заперечення відповідача проти заявленого позову та те, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача, поданий Державною службою України з безпеки на транспорті позов до ТОВ "Європа -Транс ЛТД" про стягнення коштів в сумі 3508,98 гривень належить розглянути в строк, визначений пунктом 2 частиною 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши та оцінивши докази по справі, встановив таке.
05.06.2016 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на автодорозі М-05 Київ-Одеса 450км.+500м. проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу вантажного автомобіля марки КАМАЗ, модель 45143-012-15, реєстраційний № НОМЕР_1 із причепом марки НЕФАЗ, модель 8560-082-02, реєстраційний № НОМЕР_2, що належить ТОВ "Європа -Транс ЛТД", який рухався по маршруту м.Червонозаводське, Полтавська область м.Іллічівськ, Одеська область під керуванням водія ОСОБА_1 із пройденою відстанню 626 км.
Під час перевірки виявлено, що відповідачем надавалися послуги з внутрішніх вантажних перевезень товару (пшениці) з перевищенням параметрів без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: за відсутності дозволу, який надає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням великовагових параметрів або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, про що складено акт.
Перевищення транспортним засобом відповідача нормативних вагових параметрів (перевищення нормативно допустимого осьового навантаження) зафіксовані в акті №0000194 від 05.06.2106 року.
Вказане порушення відображено в довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 05.06.2016 року, в якій зазначено, що відповідачем допущено перевищення нормативно допустимого навантаження на осі автомобіля.
На підставі акта від 05.06.2016 року № 0000194, довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 05.06.2016 року, Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області виконано розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 05.06.2016 року в розмірі 125,20 євро, відповідно до таких показників: пройдена відстань 626 км., параметри на які нараховується плата за проїзд 1,18, перевищення параметрів від нормативу на 7,38%, плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів 0,1 євро/км (а.с. ).
Однак відповідачем в добровільному порядку не сплачено нараховану плату за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування в розмірі 3508,98 грн. (125,2 євро х 28.03 грн. = 3508,98 грн.), що стало підставою для звернення до суду з даним позовом. Окрім цього, відповідачем не подано суду доказів оскарження до суду вищевказаного розрахунку від 05.06.2016 року.
При вирішенні цієї адміністративної справи суд виходив з такого.
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги", рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року за № 30).
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року за № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у частині 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року за № 198, передбачено, що перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства
Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документу про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року за № 879 "Про заходи збереження автомобільних доріг загального користування" (далі - Порядок №879) .
Згідно з пунктом 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Відповідно до пункту 15 Порядку № 879 контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Таким чином, безпосереднє здійснення габаритно-вагового контролю покладено на Укртрансбезпеку, її територіальні органи спільно із відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
За визначенням, наведеним у підпункті 4 пункту 2 Порядку № 87, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з підпунктом 5-1 пункту 2 Порядку № 879 документальний габаритно-ваговий контроль - це визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу
Особливості габаритно-вагового контролю та вимоги до нього закріплені у підпунктах 15 - 25 Порядку № 879.
Так, габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль (пункт 16 Порядку № 879).
Відповідно до пункту 20 Порядку № 879 за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Частиною 4 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з пунктом 27 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету (пункт 26 Порядку № 879).
Відповідно до пункту 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Згідно з пунктом 30 Порядку № 879, плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
В пункті 31-1 Порядку № 879 визначено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції
Згідно з абзацом 2 пункту 27 Порядку № 879, плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Пунктом 26 Порядку № 879 передбачено, шо кошти, стягнуті за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету України.
Таким чином, Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області правомірно нараховано відповідачу плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 05.06.2016 у розмірі 125,20 євро, яка на день проведення розрахунку за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на цей день, становила 3508,98 грн.
Відповідачем не подано суду доказів оскарження до суду вищевказаного розрахунку від 05.06.2016 року та судового рішення, яким би було встановлено неправомірність вказаного розрахунку.
Відповідачем в добровільному порядку не сплачено нараховану плату за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування в розмірі 3508,98 грн. Доказів протилежного суду відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України не подано.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до частин 4, 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по сплаті судового збору не підлягають відшкодуванню позивачу.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" (код 32605152, місцезнаходження: АДРЕСА_1) в дохід Державного бюджету України плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу згідно розрахунку від 05.06.2016 року, в розмірі 3508 (три тисячі п'ятсот вісім) гривень 98 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 та частини 8 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 9 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2
Постанова складена в повному обсязі 27.02.2017.