Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2017 р. Справа №805/3566/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Козаченка А.В.
при секретарі Широбокові І.В.
за участю:
прокурора Буяновського В.В.
представника позивача - не з*явився
представника відповідача - Абросімової О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Донецькій області до Товариства з додатковою відповідальністю "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держпраці у Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з додатковою відповідальністю "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
На обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що проводив на установі відповідача позапланову перевірку на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці і промислової безпеки в цілому на підприємстві та виявив порушення законодавства, що створюють загрозу життю людей тощо. Так як 18 порушень з 237 виявлених створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив застосувати до Товариства з додатковою відповідальністю "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської" заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення ведення робіт з видобутку вугілля та проходження підготовчих виробок (виробництва) на гірничному відводі Товариства з додатковою відповідальністю "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської", розташованого за адресою: 85201, Донецька обл., м. Торецьк, в. Фестивальна, 1, та зобов*язання вчинити певні дії щодо повног зупинення ведення зазначених робіт.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримав у повному обсязі, просив задовольнити позов.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, через канцелярію суду надав письмові заперечення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 статті 38 Закону України "Про охорону праці", державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Позивач - Головне управління Держпраці у Донецькій області діє на підставі Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 № 8.
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
При цьому, згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Приписами п. 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Судом встановлено, що позивач є територіальним органом Державної служби України з питань праці, який входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Тобто, позивач є саме тим органом до компетенції якого входить нагляд (контроль) у сфері охорони праці.
З он-лайн сервісу Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що ТДВ "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської"" зареєстроване у якості юридичної особи у встановленому порядку 13.10.2008, включене до ЄДРПОУ за № 36182252.
Відповідно Статуту відповідача, затвердженого Протоколом № 13/12 від 02.07.2012 року, ТДВ «ОП «Шахта Новодзержинська» є попереднім найменуванням Відповідача.
15.04.1998 року Державною службою геології та надр було видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1337 від 14.08.2012 р. та Угоду № 1337 про умови користування відповідачем надрами з метою видобування корисних копалин від 14.08.2012 р.
02.11.2010 р. Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України було видано Дозвіл № 1097.12.30-10.10.1 на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від, яким дозволена експлуатація компресорні установки 5Г-100/8; ВВ-100/8 А1У3; ВВ-50/9 ШУ3; ВВ-50/8 ВУ3, дозвіл діяв з 02.11.2010 року по 02.11.2015 року.
05.09.2012 р. та 08.02.2012 року Держгірпромнаглядом України було видано Акт про надання гірничого відводу № 2229 та Дозвіл № 0169.12.14 на виконання робіт підвищеної небезпеки (проведення робіт у вибухонебезпечних зонах, зварювальних, газополум'яних робіт) від 08.02.2012 р., наданий ТДВ «ОП «Шахта Новодзержинська» відповідно.
Рішенням акредитаційної комісії України від 08.07.2014 р. (Протокол № 110) дія Ліцензії на провадження освітньої діяльності, пов'язаної з наданням професійної освіти для ВП «Учбово-курсовий комбінат» ДП «Дзержинсквугілля» була продовжена на 3 роки.
13.10.2014р. ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВОЮ ПАЛАТОЮ УКРАЇНИ надано Сертифікат (висновок) № 858 про настання обставин непереборної сили, яким засвідчено у порядку встановленому чинним законодавством України настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року при здійсненні господарської діяльності ТДВ «ОП «Шахта імені Святої Матрони Московської» на території Донецької області.
17.02.2016 року ГУ Держпраці в Донецькій області, на підставі заяви, висновку експертизи від 15.10.2015 року № 14.-04.-18.-1158.15 ДП «Донецький експертно-технічний центр Держпраці» було видано Дозвіл № 0095.16.14 відповідачу щодо експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки за умови додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки. Дозвіл діє з 17.02.2016 року до 17.02.2021 року.
Також 17.02.2016 року ГУ Держпраці в Донецькій області, на підставі заяви, висновку експертизи від 15.10.2015 року № 14.-04.-18.-1153.15 ДП «Донецький експертно-технічний центр Держпраці» було видано Дозвіл № 0095.16.14 відповідачу щодо виконання робіт підвищеної небезпеки за умови додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки. Дозвіл діє з 17.02.2016 року до 17.02.2021 року.
Відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області від 29.08.2016р. № 931 "Про проведення позапланової перевірки на ТДВ "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської"", направлення на перевірку № 6.7/636 від 29.08.2016р., посадовими особами позивача було проведено перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки та виявлено 237 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 18 створюють загрозу життю людей, що відображено в акті від 14.09.2016р. № 6.7/03.
Листом позивача від 04.10.2016 року № 2/2196.1 було повідомлено Держпраці про неможливість узгодження термінів на тимчасове призупинення дій окремих пунктів «Правил безпеки у вугільних шахтах» відповідно до акту перевірки від 14.09.2016 року № 06.7/03.
Відповідач листом від 06.10.2016 року № 178 звернувся до Держпраці щодо узгодження та встановлення інших строків усунення порушень вимог «Правил безпеки у вугільних шахтах».
10.10.2016 року між відповідачем та Десятим воєнізованим гірничорятувальним загоном укладено договір № 37 щодо надання платних послуг, що потребують застосування відповідних умінь.
18.10.2016 року відповідачем з медичним закладом укладений договір № 28 про проведення платних медичних оглядів, складено Акт визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичним оглядам та відповідний список осіб, які підлягають медичному огляду.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України "Про охорону праці", роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про охорони праці", працівник зобов'язаний: дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про охорону праці", посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема: безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції; одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення; видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Також суд зазначає, що пунктом 2.40 Положення N 826 встановлено, що поновлення роботи (виробництва) здійснюється на підставі подання суб'єктом господарювання офіційного письмового повідомлення про повне усунення зазначених у розпорядженні порушень, які стали причиною заборони (обмеження), а також результатів перевірки усунення цих порушень. Така перевірка проводиться у термін не пізніше трьох діб після отримання повідомлення про усунення порушень. Рішення про поновлення роботи (виробництва) приймається посадовою особою, яка видала припис (розпорядження), за можливості в день закінчення перевірки за умови усунення порушень, що призвели до їх заборони чи обмеження. У разі неможливості прийняття такого рішення у зазначений термін допускається його прийняття на наступний день після закінчення перевірки (за винятком вихідних та святкових днів). У разі відсутності посадової особи, яка видала припис (розпорядження), у зв'язку з відпусткою, хворобою, відрядженням тощо рішення про поновлення роботи (виробництва) приймається посадовою особою, яка її заміщує або виконує обов'язки, або керівником (заступником керівника) відповідного територіального органу Держгірпромнагляду України. Якщо виконання робіт (виробництва) було заборонено внаслідок настання нещасного смертельного випадку і перевіркою не виявлено порушень, що дають підставу для заборони подальшого виконання робіт (виробництва), їх поновлення здійснюється тільки на підставі акта перевірки. Поновлення робіт (виробництва), які (яке) було припинено внаслідок групового нещасного випадку, здійснюється центральним апаратом Держгірпромнагляду України або його територіальним органом. Аналізуючи викладене суд зазначає, що дії, які стосуються підтвердження усунення відповідачем виявлених під час перевірки недоліків повинні бути здійснені саме установою позивача.
Відповідно до ч. 10 ст. 183-6 КАС України (в редакції, що діяла станом на час виникнення спірних правовідносин), в разі якщо під час судового розгляду буде встановлено, що обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, обґрунтованість яких потребує підтвердження судом, перестали існувати або усунуті, суд ухвалює постанову про відсутність підстав для вжиття відповідним суб'єктом владних повноважень заходів реагування.
Керуючись вказаною нормою, суд зазначає що сторонами не було надано до суду документів, які підтверджують усунення у повному обсязі виявлених недоліків Товариства з додатковою відповідальністю "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської", тобто виявлені під час проведення перевірки порушення не усунені.
Таким чином, оскільки порушення, встановлені позивачем під час перевірки Товариства з додатковою відповідальністю "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської" не усунені, може існувати загроза життю та здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду Товариства з додатковою відповідальністю "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської" шляхом повного зупинення виконання робіт в цілому по Товариству з додатковою відповідальністю "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської" у зв'язку з загрозою життю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю людей.
Відповідно суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, питання про перерозподіл судових витрат не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-14, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Головного управління Держпраці у Донецькій області до Товариства з додатковою відповідальністю "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення ведення робіт з видобутку вугілля та проходження підготовчих виробок (виробництва) на гірничному відводі Товариства з додатковою відповідальністю "Орендне підприємство "Шахта імені Святої Матрони Московської" (ЄДРПОУ 36182252), розташованого за адресою: 85201, Донецька обл., м. Торецьк, в. Фестивальна, 1, та зобов*язання вчинити певні дії щодо повног зупинення ведення зазначених робіт.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 16.02.2017 року.
Повний текст постанови складено протягом п'яти днів.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Козаченко А.В.