Справа № 372/3392/16-а
№2-а-18/17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
15 лютого 2017 року Обухівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді: Потабенко Л.В.,
при секретарі Падалці А.В.,
за участю представників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду, Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, третя особа Київський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, третя особа Київський обласний військовий комісаріат, в якому просить визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо повернення на доопрацювання його документів по отриманню одноразової грошової допомоги, у зв'язку зі встановленням інвалідності другої групи, що настала внаслідок поранення пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, та зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу, у зв'язку зі встановленням інвалідності II групи, що настала внаслідок поранення пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та статей 16 - 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності - 24 червня 2016 року. Обгрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначив, що проходив військову строкову службу з 21.11.1981 року по 16.04.1983 року в Республіці Афганістан, де велися бойові дії, у зв'язку з чим отримав статус «Учасника бойових дій». Під час проходження військової служби в Респутліці Афганістан позивач отримав поранення. 16.03.2016 року Обухівським районним військовим комісаріатом позивач був направлений на судово-медичне обстеження. 17.03.2016 року згідно висновку спеціаліста №9 було встановлено, що у позивача мають місце сліди загоєння ран у вигляді застарілих рубців з внутрішнього боку від голівки лівої брови, в лівій виличній області, які за давністю утворення можуть відповідати часу його участі в бойових діях в період часу з 1981-1983 рр. 30.03.2016 року протоколом засідання Центральної військово-лікарської комісії відповідача №1387 було встановлено причинний зв'язок травми (контузії) позивача, поранень з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, що підтверджується копією довідки. 30.06.2016 року позивач отримав посвідчення інваліда війни другої групи, що підтверджується копією посвідчення. 01.07.2016 року позивач звернувся до Київського обласного військового комісаріату з заявою на отримання грошової допомоги, до якої додав і відповідний пакет документів. Останній отримавши їх направив до Міністерства оборони України з висновком про можливість виплати позивачу грошової компенсації. В жовтні 2016 року позивачу у Обухівському районному військовому комісаріаті був виданий витяг з засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 12.08.2016 року №58 про повернення позивачу документів, в зв'язку з відсутністю даних про причину та обставини поранення, а саме про те, що воно не пов'язане із вчиненням ним кримінального або адміністративного правопорушення, або не є це наслідком вчинення дій в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, що підтверджується копією витягу. Позивач вважаючи дане рішення відповідача неправомірним, звернувся до суду з даним позовом.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав, та просив звдовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Представник третьої особи в судовому засіданні також просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Суд, заслухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 з 21.11.1981 року по 16.04.1983 року проходив військову строкову службу в Республіці Афганістан, що підтверджується копією воєнного білета серії НОМЕР_1.
16.03.2016 року Обухівський районний військовий комісаріат Київської області видав ОСОБА_4 довідку №766 про те, що він дійсно проходив строкову військову службу в період з 06.05.1981 року по 16.04.1983 року, та приймав участь в бйових діях в період 21.11.1981 року по 16.04.1983 року на території республіки Афганістан, строк служби рахується 1 місяць за 3 місяці.
Відповідно до висновку спеціаліста №9 Київського обласного бюро судово-медичної експертизи від 17.03.2016 року, у ОСОБА_4 мають місце сліди від загоєння ран у вигляді застарілих рубців з внутрішнього боку від голівки лівої брови, в лівій виличній області. За давнітю утворення дані ушкодження можуть відповідати періоду бойових дій в Афганістані 1981-1983 рр.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №1387 від 30.03.2016 року, травма (контузія), поранення, захворювання ОСОБА_4 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Відповідно до виписки з акта огляду МСЕК до довідки серії АВ № 0198457 позивачу з 24.06.2016 року довічно було встановлено другу групу інвалідності з причиною інвалідності - поранення пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
01.07.2016 року ОСОБА_4 звернувся із заявою до Київського обласного комісаріату про виплату грошової компенсації з відповідним пакетом документів.
25.07.2016 року військовий комісар Київського обласного військового комісаріату направив до Міністерства оборони України заяву ОСОБА_4 з доданим до неї пакетом документів зазначивши, що ОСОБА_4 має право на отримання грошової допомоги в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
11.10.2016 року ОСОБА_4 в Обухівському районному військовому комісаріаті Київської області був виданий витяг з Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби №58 від 12.08.2016 року про повернення позивачу документів, в зв'язку з відсутністю даних про причину та обставини поранення, а саме про те, що воно не пов'язане із вчиненням ним кримінального або адміністративного правопорушення, або не є це наслідком вчинення дій в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Правове регулювання відносин між державною і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється у відповідності до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановленихЗаконом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»(у редакції, чинній на час встановлення позивачу ІІ групи інвалідності) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначений Порядком, затвердженим постановою КМУ від 25.12.2013 № 975 (далі по тексту - Порядок № 975).
Згідно з п. 2 Порядку № 975 допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 11 Порядку № 975 встановлено, що військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Судом встановлено, що до заяви про виплату одноразової допомоги позивачем було додано наступні документи: копія довідки із МСЕК про встановлення інвалідності, копія витягу з протоколу ВЛК про встановлення причинного зв'язку поранення, висновок судово-медичної експертизи, довідка про призов (проходження військової служби), копія військового квитка, копія паспорта, копія ідентифікаційного номеру.
Підставою для повернення документів на доопрацювання відповідачем зазначено відсутність даних про причину та обставини поранення, а саме про те, що воно не пов'язане із вчиненням ним кримінального або адміністративного правопорушення, або не є це наслідком вчинення дій в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.
Таке твердження відповідача суд вважає помилковим у зв'язку з тим, що в даному випадку на підтвердження обставин поранення позивачем подано висновкок спеціаліста №9 Київського обласного бюро судово-медичної експертизи від 17.03.2016 року та витяг з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №1387 від 30.03.2016 року, з яких вбачається, що поранення ОСОБА_4 пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. В даних документах не встановлено, що поранення пов'язане із вчиненням ним кримінального або адміністративного правопорушення чи є наслідком вчинення дій в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.01.2015 року по справі 2-а-1626/12/1370, де зазначено, що документом, який свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема, про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження, можуть бути будь-які відомості, які свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва). Відсутність висновків службового розслідування та акту розслідування не може бути підставою для відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, за умови, якщо причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) підтверджені іншими документами.
Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, передбачено, що причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19. (п. 21.3)
Пунктом 21.5 вказаного Положення передбачено, що постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях, зокрема: «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане (крім випадків протиправного діяння), у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії (п. б). «Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення (п. в).
Таким чином, позивачем при зверненні до відповідача із заявою про отримання одноразової грошової допомоги подано всі необхідні документи, передбачені п. 11 Порядку № 975.
У зв'язку із встановленням позивачеві ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок виконання обов'язків військової служби, він має право на одноразову грошову допомогу згідно з положеннями частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», розмір якої визначається відповідно до статті 16-2 вказаного Закону.
В силу пункту 1 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються, зокрема, дійсна військова служба у Радянській армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку, що законодавцем передбачено прирівняння соціального захисту військовослужбовців Радянської армії до військовослужбовців Збройних Сил України.
Разом з цим, законодавцем встановлено обов'язок саме Міністерства оборони України стосовно прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_4 у зв'язку із встановленням останньому II групи інвалідності, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби під час здійснення інтернаціонального зобов'язання.
Пунктом 12 Порядку № 975 передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови (п. 13 порядку).
В матеріалах справи наявний висновок Київського обласного військового комісаріату про те, що ОСОБА_4 має право на отримання зазначеної грошової допомоги в розмірі 200 кратного прожиткового мімінуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату вставлення інвалідності, однак Міністерством оборони України після розгляду поданих документів жодне рішення, крім необхідності повернення на доопрацювання поданих документів не приймалось.
Висновки Верховного Суду України, викладені у постанові від 18.03.2014 року (справа №21-11а14), зазначають, що оскільки звернення позивача про виплату одноразової грошової допомоги відповідач не розглядав, та відповідного рішення не приймав, то суд повинен був зобов'язати останнього розглянути це звернення згідно з вимогами чинного законодавства України, а не підміняти орган, на який покладено вирішення цього питання.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що документи, подані позивачем були повернуті, тому рішення про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги не приймалось, а тому необхідно задовольнити адміністративний позов частково, зобов'язавши Міністерство оборони України розглянути подані документи та прийняти відповідне рішення.
Керуючись ст.ст. 2,3,9,71,86,158-163,254 КАС України, ст.ст.3,41 ЗУ «Про військовий обов'язок і війському службу», ст.16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист віськовослужбовців та членів їх сімей», суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, третя особа Київський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо повернення на доопрацювання документів ОСОБА_4 по отриманню одноразової грошової допомоги, у зв'язку зі встановленням інвалідності другої групи, що настала внаслідок поранення пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути подані ОСОБА_4 документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, у зв'язку зі встановленням інвалідності II групи, що настала внаслідок поранення пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та статей 16 - 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності - 24 червня 2016 року, та прийняти відповідне рішення.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляційного суду через Обухівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: