Справа № 522/21433/16-а
Провадження№ 2-а/522/1011/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2017 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
судді -Тарасова А.В.,
за участю секретаря судового засідання - Ткаченко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу адміністративної юрисдикції за позовною заявою ОСОБА_1 до УправлінняПенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області про нарахування та виплату в повному обсязі призначеної пенсії, з урахуванням додатково наданих документів, -
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси 11.11.2016 року звернувся позивач ОСОБА_1 із зазначеною позовною заявою, вказуючи, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області як отримувач пенсії, призначеної з 09.12.2010 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 80% від середнього заробітку з посади заступника начальника Головного управління - начальника слідчого управління Генеральної прокуратури України. У зв'язку із підвищенням посадового окладу працівників органів прокуратури, позивач 30.05.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку №18-787зп від 27.05.2016 року про розмір грошового забезпечення, за підсумками розгляду якої відповідач відмовив у перерахунку пенсії, вказуючи, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-8 від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення в частині призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач з вказаним рішенням не згоден, вважає його незаконним, необґрунтованим та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії в подальшому, без обмеження кінцевим строком, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати відповідно до довідки Генеральної прокуратури України №18-787зп від 27.05.2016 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. В наданих до суду письмових запереченнях зазначає, що правові підстави для перерахунку відсутні, оскільки позивач отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, який втратив чинність, окрім деяких статей, в тому числі частин третьої, четвертої, шостої, одинадцятої статті 50-1. Однак, вищезазначені частини статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які є чинними не регулюють питання перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури. В свою чергу, згідно абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Згідно ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак відповідного нормативно-правового акту на сьогоднішній день не прийнято, тому підстави для проведення перерахунку пенсії на відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач працював в Генеральній прокуратурі України на посаді заступника начальника Головного управління - начальника слідчого управління Генеральної прокуратури України. З 2010 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 03.03.2011 року.
Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури та збільшено заробітну плату працівникам органів прокуратури.
30.05.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку №18-787зп від 27.05.2016 року про розмір грошового забезпечення, за підсумками розгляду якої відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-8,відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення (перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне утримання призначаються (перераховуються) відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Суд вважає неправомірним прийняте рішення, виходячи з наступного. Підстави та порядок перерахунку пенсій встановлено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року ( в редакції, чинній на час призначення пенсії).
Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплаченойому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011 року внесено зміни, зокрема до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Підстави та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури регулюють частини 13, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали.
Разом з цим, як встановлено п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-8, згідно якого у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Суд не погоджується з висновками відповідача на відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року закріплено право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, а отже, неправомірною є відмова відповідача в проведенні перерахунку з посиланням на п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-8, норми якого стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення, про що зазначає і Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а тому право на пенсійне забезпечення, встановлене законами України (в тому числі Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Європейську конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику європейського суду з прав людини - як джерело права.
Аналіз практики Європейського суду з прав людини дає підстави для формування позиції, відповідно до якої при вирішенні питань щодо порушення державами - учасницями Ради Європи положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї велика увага акцентується на дотриманні державою принципу «правомірних або законних очікувань» та захисту прав людини через призму цього принципу.
В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 року (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 року (справа №21-348а1), від 17.12.2013 року (справа №21-445а13), від 06.10.2015 року (провадження №127/11720/14-а).
До того ж, суд враховує висновки Конституційного Суду України, викладені в рішенні №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, згідно яких положення законодавства щодо обмеження граничного розміру пенсії є неконституційними та порушують право громадян на належний та гарантований державною рівень соціального забезпечення.
15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, відповідно до пп. 1 п. 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого норми Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, які регулювали, зокрема, питання перерахунку пенсії, втратили чинність.
Згідно ч. ч. 13, 20 ст. 86 вказаного Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Однак, Кабінетом Міністрів України на виконання положень ст. 86 Закону не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.При цьому, суд зазначає, що відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що прийняття відповідачем рішення про відмову позивачу в перерахунку пенсії не відповідає вимогам законодавства, порушує право позивача на належне та гарантоване пенсійне забезпечення.
Стосовно вимоги позивача здійснення перерахунку пенсії в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, суд зазначає, що дійсно, згідно положень ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Судом встановлено, що позивач після призначення пенсії за вислугу років продовжував працювати в органах прокуратури та набув право на перерахунок пенсії до 90%. Однак, питання визначення розміру відсотків від заробітної плати відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України, а не суду. До того ж, позивачем не надано доказів звернення до відповідача з вимогою перерахунку пенсії в розмірі 90% від заробітної плати та протиправної відмови в такому перерахунку.
Враховуючи, що пенсія по суті є періодичним платежем, який не має часових обмежень у виплаті, позивач має право на призначення та виплату пенсії без обмеження кінцевим стоком. Перерахунок та виплата пенсії, з урахуванням вимог ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокурору» має здійснюватись з 01.06.2016 року.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, судом встановлено, що згідно квитанції від 08.11.2016 року позивачем сплачено судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Частиною 1 ст. 94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.9, 11, 71, 159, 160, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області про нарахування та виплату в повному обсязі призначеної пенсії, з урахуванням додатково наданих документів - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області з 01 червня 2016 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 без обмеження кінцевим строком пенсію, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) в розмірі до 90% від розміру місячної заробітної плати відповідно до довідки Генеральної прокуратури України №18-78 зп від 27 травня 2016 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги через Приморський районний суд м. Одеси.
Суддя А.В. Тарасов
18.01.2017