Постанова № 64955258, 21.02.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2017
Номер справи
375/1234/16-а
Номер документу
64955258
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 375/1234/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Нечепоренко Л.М.

Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 лютого 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,

за участю секретаря Івченка М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві (без фіксування технічними засобами) апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації на постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 18 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернулася до Рокитнянського районного суду Київської області з позовом до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації (далі - Відповідач 1), Київської обласної державної адміністрації (далі - Відповідач 2) про визнання протиправними дії Відповідача 1 щодо відмови у прийнятті документів та направлення їх до Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1; зобов'язання Відповідача 1 прийняти від Позивача документи та направити їх шляхом внесення подання до Київської обласної державної адміністрації для розгляду та встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1; зобов'язання Відповідача 2 визначити Позивачу статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати відповідне посвідчення.

Постановою Рокитнянського районного суду Київської області від 18 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено частково:

визнано дії Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації щодо відмови у прийнятті заяви та оформленні Подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_2 неправомірними; зобов'язано Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації прийняти заяву Позивача про надання їй статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії та оформити Подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_2 та направити його з відповідними документами до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації;

зобов'язано Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації прийняти подання Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_2 та вирішити питання про надання ОСОБА_2 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії з видачею відповідного посвідчення.

Ухвалою Рокитнянського районного суду Київської області від 28 листопада 2016 року виправлено описку у постанові Рокитнянського районного суду Київської області від 18 листопада 2016 року. Визначено, що вказаний у постанові від 18.11.2016 року відповідач «Департамент соціального захисту населення Київського обласної державної адміністрації» слід вважати невірним, зазначити у постанові суду «Київська обласна державна адміністрація». Абзац 4 резолютивної постанови частини постанови викласти наступним чином: «Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію прийняти подання Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_2 та вирішити питання про надання ОСОБА_2 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії з видачею відповідного посвідчення».

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації подано апеляційну скаргу про скасування рішення суду першої інстанції щодо зобов'язання вирішити питання про надання ОСОБА_2 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії з видачею відповідного посвідчення.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

21.02.2017 року через канцелярію Київського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання від представника Департаменту соціального захисту населення Київської області державної адміністрації про розгляд справи без його участі; інші особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про час, день та місце апеляційного розгляду справи, у судове засідання не з»явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що особиста участь сторін в судовому засіданні не визнана обов»язковою, колегія суддів відповідно ч.4 ст.196 КАС України вважає можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності сторін та їх представників.

Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно посвідчення категорії 4 серії НОМЕР_1, виданого 28.03.1995 року, Позивач є особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

У відповідності до Експертного висновку від 15.09.2015 року №28, виданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ на МНС України захворювання ОСОБА_2 пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Обласною спеціалізованою МСЕК Київської області Позивачу встановлено інвалідність 3-ї групу з 16.10.2015 року; захворювання, пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС; інвалідність встановлено до 01.11.2018 року.

У жовтні 2016 року Позивач звернулася до Відповідача 1 з заявою про видачу посвідчення категорії 1-А.

Відповідач 1, листом від 04.10.2016 року №1200/08, відмовив щодо надання Позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення 1-А категорії), оскільки з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіологічного контролю, а тому починаючи з 01.01.2015 року Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації не приймаються подання райдержадміністрацій на оформлення громадянам відповідних посвідчень.

Конституційні права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтями 11, 14 наведеного Закону визначаються підстави та умови віднесення осіб до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно ст.11 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать:1) евакуйовані із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку після досягнення ними повноліття), а також відселені із зон безумовного (обов'язкового) і гарантованого добровільного відселення; 2) особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій; 3) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років; 4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років; 5) особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986 - 1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями. Перелік видів робіт і місць, де виконувалися зазначені роботи, встановлюється Кабінетом Міністрів України; 6) особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.

Відповідно п.1 ч.1 статті 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - категорія 1.

Судом першої інстанції встановлено, що Позивач постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю і їй було видане посвідчення потерпілого категорії 4, яке діє на час проживання або роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Режим та правове визначення територій радіоактивного забруднення регулюється Законом України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII, абзац 5 частини 2 (визначення зони посиленого радіоекологічного контролю) Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначав зони посиленого радіоекологічного контролю, виключений.

Цим же Законом виключено також статтю 2 «Визначення категорії зон радіоактивного забруднених територій» та статтю 23 «Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4» Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; вказані зміни до Закону набрали чинності 01.01.2015 року.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач на час встановлення захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС та інвалідності вже не проживала в зоні посиленого радіоекологічного контролю згідно вищенаведених змін до законодавства, оскільки така зона відповідно до чинного законодавства, виключена.

Виходячи із встановлених обставин та норм діючого законодавства, на момент складання Експертного висновку 15.09.2015 року та звернення із заявою про надання статусу та посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії ОСОБА_2 не мала статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання видати посвідчення особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Крім того, листом Мінсоцполітики від 08.06.2015 року за №658/20/112-15 роз»яснено, що потерпілі внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії мають правові підстави для отримання посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії у разі видачі медико-соціальною експертною комісією довідки про встановлення причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою до набрання чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII.

Оскільки, Позивач проходила огляд у вересня 2015 року, тобто після набуття чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, то вона на момент огляду та видачі довідки МСЕК вже не мала статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Положеннями ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Суд апеляційної інстанції може дослідити докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, з власної ініціативи або за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до суду першої інстанції або необґрунтованим відхилення їх судом першої інстанції. Суд апеляційної інстанції може дослідити також докази, які досліджувалися судом першої інстанції з порушенням вимог цього Кодексу.

Колегія суддів, з урахуванням наведеного дійшла висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання Київської обласної державної адміністрації вирішити питання про надання ОСОБА_2 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії з видачею відповідного посвідчення задоволенню не підлягають, а тому відповідно не можуть бути задоволеними і позовні вимоги до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації про вирішення питання щодо надання статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення 1-А категорії).

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України у від 21 квітня 2016 року, справа №К/800/688/16 та від 29 листопада 2016 року №К/800/1412/16.

Згідно зі ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду, суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати її та прийняти нову постанову суду.

За ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови було неповно з`ясовано обставини справи та порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 41, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації задовольнити.

Постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 18 листопада 2016 року скасувати та прийняти нову постанову наступного змісту.

ОСОБА_2 в задоволенні позовних вимог до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Постанова складена в повному обсязі 24 лютого 2017 року.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.