ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" лютого 2017 р. м. Київ К/800/43422/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Бухтіярової І.О.
суддів Веденяпіна О.А.
Приходько І.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна»
на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.09.2015
у справі № 805/2029/15-а
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» (далі - позивач, ТОВ «Руссоль-Україна»)
до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - відповідач, Слов'янська ОДПІ)
про зобов'язання прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Руссоль-Україна» звернулось до суду з позовом про зобов'язання Слов'янської ОДПІ прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу ТОВ «Руссоль-Україна» зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води у розмірі 495,77 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.07.2015, з урахуванням ухвали цього ж суду про виправлення описки від 05.10.2015 в постанові Донецького окружного адміністративного суду від 28.07.2015, позовну заяву задоволено; зобов'язано Слов'янську ОДПІ прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу ТОВ «Руссоль-Україна» зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води у розмірі 495,77 грн.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.09.2015 постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права.
Відповідач заперечень на касаційну скаргу позивача до суду не подав, що не перешкоджає розгляду справи.
З урахуванням неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, та які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено з підтвердженням матеріалів справи, що ТОВ «Руссоль-Україна» є юридичною особою з кодом 37653064 та перебуває на податковому обліку у Слов'янській ОДПІ з 13.05.2011 за № 27642, про що свідчить довідка форми № 4-ОПП від 20.06.2013.
Декларацію зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води за 2 квартал 2014 року позивач повинен був подати до 10 серпня 2014 року, однак подати декларацію у встановлений законодавством строк у позивача не було можливості у зв'язку з тим, що з 02 травня 2014 року на території міста Слов'янська та Слов'янського району, де здійснює господарську діяльність ТОВ «Руссоль-Україна», проводилась активна фаза антитерористичної операції. У зв'язку з наведеним позивач в екстреному режимі зупинив свою виробничу діяльність з 02 травня 2014 року. Зазначає, що активні бойові дії проходили в безпосередній близькості від території ТОВ «Руссоль-Україна» (селище Семенівка Слов'янського району).
Підприємству позивача за період проведення активної фази АТО було нанесено значний збиток: повністю або частково зруйновані виробничі корпуси, частково згоріла контора підприємства, що потягнуло за собою значну втрату документації, була знищена оргтехніка, на підприємстві було відсутнє енергопостачання. Банки не працювали, що позбавило позивача можливості своєчасно подати податкову звітність та своєчасно сплатити зобов'язання з екологічного податку.
З зазначених вище причин позивач звернувся до Торгово-промислової палати України з проханням засвідчити настання обставин непереборної сили.
Позивачу було видано сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України від 08.09.2014 № 2929/05-4 про настання обставин непереборної сили з 02 травня 2014 року внаслідок проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з посиланням на п. п. 102.6, 102.7 ст. 102 та п. 100.4, п. 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Листом від 28.08.2014 позивач звернувся до Слов'янської ОДПІ з проханням надати відстрочення на подання звітності.
30.09.2014 позивач подав декларацію, відповідно до якої нарахована сума податку складає 1760,31 грн.
01.09.2014 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахування переплати з податку на прибуток у сумі 10 452 грн. в рахунок погашення зобов'язань зі збору за спеціальне використання води в сумі 10 452 грн.
Зобов'язання зі збору за спеціальне використання води в сумі 1760,31 грн. позивачем були сплачені 19.09.2014.
Відповідно до акту звірки позивачеві нарахована пеня у розмірі 472,46 грн., а після сплати позивачем зобов'язань з екологічного податку відповідачем нарахована пеня, яка станом на 01.04.2015 згідно акту звірки № 966 від 15.04.2014 складала 495,77 грн.
ТОВ «Руссоль-Україна» звернулось до відповідача із заявою від 07.11.2014 про списання безнадійного боргу у відповідності до ст. 101 ПК України та наказу Міндоходів України від 10.10.2013 № 577 «Про затвердження порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків».
14.11.2014 відповідач у відповідь на звернення позивача про списання безнадійного податкового боргу фактично відмовив позивачеві, посилаючись на зупинення розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція» розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р».
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач надав фіскальному органу належні докази настання форс-мажорних обставин (висновок Торгово-промислової палати України) для списання безнадійного податкового боргу, визначені ст. 101 ПК України, у сумі 495,77 грн., що визначена сторонами в акті звірки № 966 від 15.04.2014, яка нарахована за несвоєчасну сплату зобов'язань у період проведення активної фази АТО на території, де здійснює господарську діяльність позивач.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, апеляційний адміністративний суд мотивував своє рішення тим, що наявність у позивача сертифіката (висновку) Торгово-промислової палати України за відсутності затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція не дає підстав для визначення права позивача на списання безнадійного податкового боргу.
Однак, суд касаційної інстанції вважає висновки судів попередніх інстанцій передчасними та такими, що зроблені без повного та всебічного з'ясування обставин у справі.
Так, статтею 69 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно зі ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто таким, що ухвалене відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій вказаним вимогам не відповідають.
Згідно приписів ч. 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати.
Так, загальновідомою є обставина, що на території Донецької області триває антитерористична операція, а деякі населені пункти Донецької області є територіями, тимчасово не підконтрольними уряду Україні.
Обставина проведення АТО у Донецькій області, де здійснює господарську діяльність позивач також прямо встановлена указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053-р.
Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VІІ.
Згідно з абз.2 ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014.
Розпорядженням від 30.10.2014 № 1053-р Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція» затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Підпунктом 23 пункту 2 цього розпорядження місто Слов'янськ віднесено до переліку населених пунктів, на території яких проводилася АТО.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження КМ України від 30.10.2014 № 1053» зупинено дію Розпорядження від 30.10.2014 № 1053-р Кабінету Міністрів України.
Статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно положень ст. 101 ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Під терміном «безнадійний» розуміється: податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Також, згідно з пп. 4 п. 2.1 р. ІІ Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 10.10.2013 № 577, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1844/24376, (далі - Порядок № 577) під терміном «безнадійний податковий борг» слід розуміти: податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Такий факт непереборної сили підтверджується, зокрема, Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.
Також, згідно з п. п. 3.1, 3.2 розділу ІІІ Порядку № 577, визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - ІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу; днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - день, що настає за граничним терміном погашення грошових зобов'язань за період, на який припадає дата, зазначена в документі, що засвідчує факт непереборної сили.
У випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним (п. 4.1 розділу IV Порядку № 577).
Тобто, документом-підставою для прийняття керівником (заступником керівника) контролюючого органу рішення про списання безнадійного боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), є відповідний сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин у податкових правовідносинах та використовується при списанні безнадійного податкового боргу відповідно до статті 101 Податкового кодексу України.
Слід зазначити, що саме по собі зупинення дії розпорядження КМ України від 30.10.2014 № 1053-р щодо переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, не є підставою для відмови у списанні безнадійного боргу платника за підтвердження останнім настання форс-мажорних обставин сертифікатом (висновком) Торгово-промислової палати України.
Однак, для правильного вирішення спору, судам слід було встановити розмір спірного податкового боргу, що існував на дату виникнення названих форс-мажорних обставин, оскільки посилання суду першої інстанції на акт звірки № 966 від 15.04.2014 про наявність пені у розмірі 495,77 грн. як безнадійного податкового боргу не підтверджене матеріалами справи (відсутній такий акт звірки в справі) Лише за результатами дослідження цих фактичних даних можна дійти обґрунтованого висновку про суму боргу, що підлягає списанню в порядку наведеного законодавчого припису.
Згідно з ч. 2 ст. 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, з огляду на неповноту дослідження судами фактичних даних, які входять до предмету доказування у справі та мають принципове значення для правильного вирішення спору, ухвалені у справі рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час нового розгляду суду слід врахувати викладене, всебічно і повно з'ясувати та перевірити всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінити докази, що мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, встановити дійсні права і обов'язки сторін, і в залежності від встановленого правильно застосувати норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та прийняти законне і обґрунтоване рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 222-231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» - задовольнити частково.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.09.2015 та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.07.2015 - скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам та оскарженню не підлягає.
Головуючий І.О. Бухтіярова Судді О.А. Веденяпін І.В. Приходько