Постанова № 64948808, 01.02.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2017
Номер справи
823/1093/16
Номер документу
64948808
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2017 року справа № 823/1093/16

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Орленко В.І., суддів Гараня С.М., Рідзеля О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1, в якому просить: визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області №020972 від 01 серпня 2016 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн., - до ОСОБА_1 за порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Ухвалою суду від 19.01.2017 здійснено заміну первинного відповідача управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на належного відповідача Державну службу України з безпеки на транспорті.

Позовні вимоги мотивовані тим, що безпосереднє здійснення габаритно-вагового контролю покладено на органи Укртрансбезпеки, її територіальні органи спільно із відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху. Позивач зазначає, що габаритно-ваговий контроль був здійснений за участю працівника Херсонського Облавтодору, жоден представник УМВС не був присутній під час зважування та під час складання акту. Вказані обставини свідчать про те, що габаритно-ваговий контроль здійснений неуповноваженими особами, з порушенням встановленого законом порядку.

Довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю не містить печатки (наявний штамп «Ваговий комплекс»), не зазначено інформації про засіб зважування. Як вбачається з довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 03.07.2016, акта перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0005159 від 03.07.2016, посадовою особою ВДК не здійснено перевірку відстаней між другою та третьою осями, відповідно зроблений хибний висновок, що дані осі (друга та третя) не є здвоєними.

Позивач зазначає, що ним перевозився сипучий вантаж (ячмінь), який міг переміститися в автомобілі та причепі, у зв'язку з чим змінювалось навантаження на осі транспортного засобу.

Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, до суду надійшла заява представника позивача про здійснення судового розгляду справи без участі позивача та представника позивача.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, до суду надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача та письмові заперечення. Відповідно до письмових заперечень відповідача, 03 липня 2016 року о 16 год. 00 хв. на ділянці автодороги М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ км 203+500 посадовими особами Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом - автомобілем НОМЕР_1, із причепом марки МАЗ, НОМЕР_4, що належить ОСОБА_1. За наслідками здійснення габаритно-вагового контролю встановлено надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначено ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів.

Відповідач зазначає, що відповідно до технічної характеристики автомобіля МАЗ 53366, яка вільно доступна у мережі Інтернет, відстань між осями цього автомобіля складає 4,9 м. При здійсненні попереднього контролю автомобіля сумнівів щодо відповідності його габаритів конструкції та нормам не було і тому в подальшому питання габаритного контролю не розглядалось; а здійснювався ваговий контроль.

Відповідач зазначає, що відповідно до норм чинного законодавства, що регулює правовідносини у сфері дорожнього руху, відповідальність за правильне розташування, розміщення та закріплення вантажу несе вантажоперевізник. Саме він зобов'язаний враховувати всі властивості вантажу та технічні характеристики транспортного засобу з метою недопущення порушення правил дорожнього руху та безпеки на транспорті.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 03 липня 2016 року о 16 год. 00 хв. на ділянці автодороги М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ км 203+500 посадовими особами Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом - автомобілем НОМЕР_2, із причепом марки МАЗ, НОМЕР_4, що належить ОСОБА_1.

За результатами перевірки складено акт від 03.07.2016 №049654 (далі - акт перевірки), в якому встановлено, що відповідно до зважування Херсонського Облавтодору фактичне навантаження на одиночну вісь склало 13,450 т (квитанція зважування №32512 від 03.07.2016 о 16 год. 00 хв.). У вказаному акті перевірки зафіксовано порушення абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначено ст. 48 цього Закону, а саме: неоформлений дозвіл, який надає право на рух автомобілями або документ про внесення оплати за проїзду разі перевищення вантажу з перевищенням вагових обмежень.

В даному випадку, має місце перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень, а саме: навантаження на одиночну вісь 13450 кг замість нормативно допустимих 11000 кг.

За наслідками габаритно-вагового контролю автомобіля НОМЕР_3 (причіп МАЗ 8926, д.н.з. НОМЕР_4) складено:

- акт №0005159 від 03.07.2016 перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому встановлено, що фактична повна маса становить 34,100 т, при цьому, фактичне осьове навантаження автомобіля становило: 6,400 т, 13,450 т, 7,05 т, 7,20 т, при нормативно допустимому навантаженні відповідно 11 т, 11 т, 11 т та 11 т;

- довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 03.07.2016, в якій зафіксовано, що фактична повна маса становить 34,100 тонн, при цьому, фактичне осьове навантаження автомобіля становило: 6,400 т; 13,450 т; 7,05 т; 7,20 т.

Згідно розрахунку №158 від 03.07.2016 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 03.07.2016 №0005159, всього до сплати 214,200 євро.

01 серпня 2016 року в.о. заступника начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Завгородським В.І. винесено постанову СА №020972 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн., згідно з якою, експлуатуючи транспортний засіб марки МАЗ, р.н. НОМЕР_5, ОСОБА_1 надавав послуги з перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень без оформлення документів, а саме: відсутній дозвіл на перевезення вантажу автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, чим порушено вимоги ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, регулювалася Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок №1567).

Відповідно до п. 3 Порядку №1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління. При цьому згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» правонаступником майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що ліквідується, є Державна служба з безпеки на транспорті.

Пунктом 4 Порядку №1567 визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (П.14 Порядку №1567).

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування встановлений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального Користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок №879).

Згідно з п. 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Відповідно до п. 4 Порядку №879 робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Укравтодор здійснює фінансування робіт з утримання, обслуговування та забезпечення функціонування пунктів габаритно-вагового контролю на підставі кошторису, який щороку складається та затверджується Укравтодором, за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, передбачених для будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування (п. 5 Порядку №879).

Пункт 38 Порядку №879 визначає, що про випадки невиконання водієм транспортного засобу законних вимог посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки та її територіальних органів щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю Укртрансбезпека або її територіальний орган, що здійснює габаритно-ваговий контроль, оперативно повідомляє відповідним підрозділам МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Відповідно до пп. 6 п. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом міністерства внутрішніх справ України, Міністерства інфраструктури України від 10.12.2013 № 1007/1207, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС.

Пункт 5 вказаного Порядку визначає, що працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: 1) здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; 2) здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; 3) у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.

Вищевикладені норми чинного законодавства України та встановлені обставини справи спростовують доводи позивача про проведення габаритно-вагового контролю його транспортного засобу неуповноваженими органами.

Стосовно доводів позовної заяви про відсутність в матеріалах перевірки інформації про засіб зважування, суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено обов'язковість зазначати в квитанції та інших документах тип вагів, на яких здійснювалось зважування транспортного засобу; довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю складається за затвердженою формою, і не містить графи, яка б визначала марку, модель та заводський номер вимірювально-зважувального обладнання тощо.

Згідно з абз. 2 п. 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки суб'єкта господарювання перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Відповідно до ч. 2 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Частина 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначає, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

При цьому, згідно п. 4 вказаних Правил, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м (п. 30 Порядку №879).

Рух транспортних засобів та їх складів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Суд звернув увагу, що в матеріалах габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача відсутні відомості про відстані між осями ТЗ, зокрема, не заповнений п. 9 Акту №0005159 перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

При цьому, чинним законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами, тому дозвіл на рух такого вантажу не видається.

Відповідно до товарно-транспортної накладної від 03.07.2016, ФОП ОСОБА_1 на транспортному засобі МАЗ, НОМЕР_6 (із причепом марки МАЗ, НОМЕР_4) здійснював перевезення ячміню в кількості 21,6 т.

За таких обставин, враховуючи, що у спірних правовідносинах перевозилася сільськогосподарська продукція, а саме ячмінь насипом, який є подільним вантажем, вимоги працівників відповідача щодо надання документів (дозволів), видача яких не передбачена законом, а також документу про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, який він практично не міг отримати, є протиправними, а відповідно і постанова про накладення адміністративно-господарського штрафу за відсутність дозволу не відповідає вимогам закону.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області №020972 від 01 серпня 2016 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 21 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий В.І. Орленко

Судді С.М. Гарань

О.А. Рідзель