Постанова № 64948748, 23.02.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2017
Номер справи
823/2035/16
Номер документу
64948748
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2017 року справа № 823/2035/16

10 год. 58 хв. м.Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі:

головуючого - судді Тимошенко В.П.,

за участю:

секретаря судового засідання - Цаплі І.Ю.,

представника відповідача - Вельченко М.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

26 грудня 2016 року до суду з позовною заявою звернулася ОСОБА_2, в якій просить:

1) дії Головного територіального управління юстиції в Черкаській області в частині відмови у видачі ОСОБА_2 довідки про складові заробітної плати за посадою старшого державного виконавця Христинівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Черкаській області, що подається для перерахунку (призначення) пенсії станом на 01.05.2016 визнати протиправними;

2) зобов'язати Головне територіальне управління юстиції в Черкаській області видати ОСОБА_2 довідки про складові заробітної плати за посадою старшого державного виконавця Христинівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Черкаській області, що подається для перерахунку (призначення) пенсії станом на 01.05.2016.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач звернувся до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для перерахування пенсії у зв'язку з введенням в дію з 1 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, однак відповідач листом від 13.07.2016 №5301/4.1-37/3426 відмовлено у видачі відповідної довідки, у зв'язку з тим, що вищевказана довідка видається лише для призначення пенсії, а не для перерахунку. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Також позивач зазначає, що відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у нього права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку. Проте, відмовляючи у наданні затребуваної довідки, відповідач фактично позбавив позивача права на перерахунок пенсії, встановленого статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, що діяла на час призначення пенсії).

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач заперечував проти позову з тих підстав, що 15.12.2015 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". У свою чергу, вищевказаною постановою виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким було встановлено порядок визначення заробітку для обчислення пенсії при перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 були внесені зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, якими виключено підстави для перерахунку пенсій згідно із Законом, тому у відповідача відсутні підстави для надання довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу". Крім того, відповідач зазначив, що вищевказана довідка видається лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що листами від 01.12.2016 та 23.07.016 позивач звернулась до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області із заявами про видачу довідки про складові заробітної плати для перерахування пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів посадовим особам органів юстиції.

Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області листом від 10.08.2016 №6164/4.1-38/3678 відмовило позивачу у видачі відповідної довідки, оскільки 15.12.2015 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". У свою чергу, вищевказаною виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким було встановлено порядок визначення заробітку для обчислення пенсії при перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 були внесені зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, якими виключено підстави для перерахунку пенсій згідно із Законом. Таким чином, довідка про складові заробітної плати видається лише для призначення пенсії, а не для перерахунку.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд враховує, що у відповідності до частини 2 статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723-XII) (у редакції станом на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно зі статтею 37-1 Закону № 3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

У свою чергу, частиною 2 статті 37-1 Закону № 3723-XII встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон №108/95-ВР) передбачено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону №108/95-ВР).

Згідно частини 2 статті 33 Закону №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Так, у відповідності до частини 1 статті 66 Закону № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи вищевказані норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування і вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлені і Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 (справа №21-125а13) та від 28.05.2013 (справа №21-97а13).

Згідно з п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Так, діючою станом на час виникнення спірних відносин постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва у справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання "заслужений"; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).

Ця форма скасована лише 02.09.2016 постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року N 15-1».

За таких обставин та з урахуванням того, що відповідачем не надано позивачці довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, для її перерахунку з 01.05.2016, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Разом з тим, судом не береться до уваги посилання відповідача на те, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", то відсутні підстави та механізм проведення перерахунку пенсій непрацюючим пенсіонерам, призначених у відповідності до Закону №3723-XII, а довідка про складові заробітної плати видається лише для призначення пенсії, а не для перерахунку - з огляду на наступне.

Відповідно до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 №28-2 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486, одним із основних завдань управління Фонду є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій.

Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України, тому відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку.

Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" є підзаконним нормативно правовим актом, а порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців були визначені Законом № 3723-XII.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Під юридичною силою нормативно-правового акта розуміється його місце в ієрархічній структурі нормативно-правових актів, його значення, його верховенство або підпорядкованість залежить від положення і ролі органу, який прийняв акт, від його конституційних повноважень і компетенції, якою цей орган наділений.

Законодавець у частині другій статті 8 Конституції України вказав, що Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Тобто в самій Конституції України законодавець назвав цю властивість нормативно-правового акта юридичною силою. Саме в цій нормі закріплено інститут юридичної сили нормативно-правового акта.

Однак законодавець не лише виділив та вказав у Конституції України на те, що закони також приймаються на основі Конституції України, а визначив й інші нормативно-правові акти, при цьому, відповідач протиправно керувався нормативно-правовим актом, який посідає нижче місце порівняно із законами у правовій системі України залежно від їх юридичної сили.

Посилання відповідача на те, що у відповідача відсутні повноваження видавати вищевказані довідки не береться судом до уваги, оскільки ст. 49 Кодексу законів про працю України визначено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Взявши до уваги вказані обставини, суд дійшов висновку задовольнити позов у повному обсязі та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати на підставі ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.2, 11, 94, 160-165, 254-256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного територіального управління юстиції в Черкаській області в частині відмови у видачі ОСОБА_2 довідки про складові заробітної плати за посадою старшого державного виконавця Христинівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Черкаській області, що подається для перерахунку (призначення) пенсії станом на 01.05.2016.

Зобов'язати Головне територіальне управління юстиції в Черкаській області видати ОСОБА_2 довідку про складові заробітної плати за посадою старшого державного виконавця Христинівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Черкаській області, що подається для перерахунку (призначення) пенсії станом на 01.05.2016.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції в Черкаській області (код ЄДРПОУ 34924330) на користь ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір за подання позову в сумі 1102,40грн (одна тисяча сто дві гривні 40 коп).

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

4. Копії постанови направити особам, які брали участь у справі.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст постанови виготовлений 24.02.2017