Постанова № 64948385, 24.01.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2017
Номер справи
810/976/15
Номер документу
64948385
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2017 року 810/976/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П., за участю представника позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Піллар"

до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області,

про визнання протиправним та скасування рішень,

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «Піллар» звернулось до суду з позовом до ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати Рішення заступника начальника Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області № 002707103/356/17-02/16299604 від 11 вересня 2014 року;

- визнати протиправним та скасувати Рішення першого заступника начальника Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області № 0039441703/584/17-2-16299604 від 15 грудня 2014 року.

У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що ТОВ «Піллар» отримало Рішення № 002707103/356/17-02/16299604 від 11.09.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким нараховано штраф - 26713,32 грн., що складає 10% від суми несплаченого внеску, та пеня (0,1% від суми недоїмки) - 1602,80 грн. за період з 21,08.2014 до 26.08.2014 та Рішення №0039441703/584/17-2/16299604 від 15.12.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким нараховано штраф - 28981,87 грн., що складає 10% від суми несплаченого внеску, та пеня (0,1% від суми недоїмки) - 5618,85 грн. за період з 21.10.2014 до 28.11.2014.

Вказує, що позивач не погоджується з оскаржуваними рішеннями та вважає їх такими, що суперечить законодавству та виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених законами України.

У судових засіданнях представники позивача підтвердили обставини викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання року не з’явився, про розгляд справи повідомлений належним чином. Направив на адресу суду письмові заперечення в яких проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що згідно податкової звітності про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за липень місяць №1409917487 від 07.08.2014 до картки особового рахунку нарахований єдиний внесок в сумі 334325,94 грн. – термін нарахування (сплати) 20.08.2014, в результаті часткового погашення самостійного визначеного грошового зобов’язання за ТОВ «Піллар» виникла податкова заборгованість в сумі 267133,23 грн., яка була погашена лише 26.08.2014.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Рішення № 002707103/356/17-02/16299604 від 11.09.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, до ТОВ «Піллар» застосовано штрафні санкції - 26713,32 грн., що складає 10% від суми несплаченого внеску, та пеня (0,1% від суми недоїмки) - 1602,80 грн. за період з 21,08.2014 до 26.08.2014 та Рішення №0039441703/584/17-2/16299604 від 15.12.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, застосовано штрафні санкції - 28981,87 грн., що складає 10% від суми несплаченого внеску, та пеня (0,1% від суми недоїмки) - 5618,85 грн. за період з 21.10.2014 до 28.11.2014.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню суд вважає за необхідне вказати наступне.

Спірні відносини, що виникли між позивачем та відповідачем у зв'язку з винесенням рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, регулюються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013р. № 455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2013р. за № 1622/24154 (далі - Інструкція).

Частиною 10 статті 25 Закону визначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Частиною 14 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до підпункт 2 п. 7.2 розділу VII «Фінансові санкції» Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Згідно п. 7.7. р. VII Інструкції, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник відповідного органу доходів і зборів або його заступник. Рішення приймається за встановленою формою у двох примірниках.

Перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску.

Згідно п. 6.3. р. VI Інструкції, органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:

якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті;

якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим указаного пункту, вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску або актом про суми розбіжностей щодо сум доходу (прибутку), заявлених у звітності до органу доходів і зборів та задекларованих у річній податковій декларації фізичними особами - підприємцями чи особами, які забезпечують себе роботою самостійно, або повідомленням-розрахунком на всю суму донарахованого єдиного внеску.

У випадках, передбачених абзацами третім (тобто у разі, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску) та/або четвертим цього пункту, вимога надсилається:

платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'яти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Згідно п.п. 1 п. 2.1. р. II Інструкції, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового поговору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення ті іетпі відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно абзацу 6 п. 6.4. р. VI Інструкції, вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо її передано службовій особі такого платника під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Як вбачається з матеріалів справи, Рішення заступника начальника Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області № 002707103/356/17-02/16299604 від 11 вересня 2014 року було направлено позивачу із порушення строків встановлені законодавством, оскільки дане рішення датовано 11.09.2014, проте дата його винесення і направлення не повинна бути пізнішою за 05.09.2014. Згідно довідки ДП Укрпошта від 24.09.2014. №06-266, рекомендований лист, яким було надіслано оскаржуване рішення, отримано службовою особою ТОВ «Піллар» 16.09.2014, а штемпель пошитого відділення про прийняття відповідного конверту датований 15.09.2014.

Таким чином суд вважає, що Рішення № 002707103/356/17-02/16299604 від 11.09.2014 винесено із порушенням встановленого порядку винесення та в супереч вимогам Інструкції, а тому має бути скасовано.

Щодо Рішення першого заступника начальника Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області № 0039441703/584/17-2-16299604 від 15 грудня 2014 року, необхідно вказати наступне.

Згідно ч. 10 ст. 25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно п. 2.ч. 11 ст. 25 Закону, у редакції на дату винесення оскаржуваного № 0039441703/584/17-2-16299604 від 15.12.2014 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

З оскаржуваного Рішення вбачається, що ДПІ вважає, що позивачем несвоєчасно сплачено єдиний соціальний внесок за відповідний період - з 21.10.2014р. до 28.11.2014р.

Згідно п. 7.2. р. VII Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Оскільки, позивачем сума узгоджених нарахувань по граничним термінам не була сплачена, тому відповідач повинен був за правилами п.2 п.7.2. розділу VII Інструкції застосувати до позивача штрафні санкції та нарахувати пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску за кожен звітний місяць, за який з порушенням строків сплачено єдиний внесок.

Згідно ч. 8 ст. 9 вказаного Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно ст. 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, яким в даному випадку являється відповідач, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Крім того, законодавством України передбачено, що у разі незгоди платника або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються контролюючим органом протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 ПКУ для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.

У разі якщо платник податку виявив бажання взяти участь у розгляді його заперечень до акта перевірки, контролюючий орган зобов'язаний повідомити такого платника податків про місце і час проведення такого розгляду. Таке повідомлення надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від нього заперечень, але не пізніше ніж за два робочих дні до дня їх розгляду.

З огляду на той факт, що Акт про результати камеральної перевірки позивачу не направлявся, останній в свою чергу не мав можливості надати свої заперечення чи пояснення, що могло б суттєво вплинути на прийняті стосовно нього рішення.

Згідно ч. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів з дня прийняття надсилається платнику єдиного внеску.

У зв’язку із вищевикладеним суд вважає, що Рішення № 0039441703/584/17-2-16299604 від 15.12.2014 є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 182,70 грн. згідно платіжного доручення від 02.03.2015 №123.

Понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 182,70 грн. підлягають стягненню з Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до положень статті 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 69, 70, 71, 72, 94, 158-163, 167, 2442 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати Рішення заступника начальника Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області № 002707103/356/17-02/16299604 від 11 вересня 2014 року.

3. Визнати протиправним та скасувати Рішення першого заступника начальника Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області № 0039441703/584/17-2-16299604 від 15 грудня 2014 року.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Піллар" сплачений судовий збір у розмірі 182,70 (сто вісімделят дві гривні 70 коп.) грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 30 січня 2017 р.