ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
23 лютого 2017 р. справа 804/1341/17
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Єфанова О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ФЛП ОСОБА_1 до Державної виконавчої служби України Міністерство юстиції України про зобов'язання вчинити дії та відшкодування шкоди, -
в с т а н о в и в:
21 лютого 2017 року ФЛП ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом до Державної виконавчої служби України Міністерство юстиції України, в якому заявив до суду ряд позовних вимог, звернутих до зазначеного ним у позовній заяві у якості відповідача суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Відповідно до ч. 2 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України, здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі, доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Позовну заяву подано від імені ФЛП ОСОБА_1, проте, документів на підтвердження його адміністративної процесуальної дієздатності (копії паспорту), до матеріалів позовної заяви не долучено.
Крім того, відповідно до п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 106 КАС України, позовна заява має містити ім'я (найменування) позивача, ім'я (найменування) відповідача, до якого звернуто позовні вимоги.
В порушення зазначених вимог закону, позовна заява не має особи у статусі позивача у справі - ФЛП ОСОБА_1 зазначений заявником. У позові зазначений один відповідач - Державна виконавча служби України Міністерство юстиції України, при тому, що одна із позовних вимог викладена про зобов'язання відповідачів, у зв'язку з чим, неможливо встановити належну особу, що має відповідати за адміністративним позовом.
Крім того, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 05.08.2016р. внесено запис про припинення Державної виконавчої служби України (ідентифікаційний код юридичної особи - 37471975) за номером 10741110009038918.
Крім того, згідно п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Зазначені вимоги закону позивачем не виконано. Зокрема, з тексту позовної заяви неможливо встановити, яким чином в порядку адміністративного судочинства необхідно захистити права та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин, які конкретно рішення, дії або бездіяльність та кого саме з відповідачів оскаржується по даній справі, які правові підстави для визнання їх рішень незаконними. Отже, зміст викладених позивачем позовних вимог не дозволяє суду встановити правовідносини, які виступають предметом оскарження у поданій до суду заяві.
Крім того, суд звертає увагу, що КАС України не передбачено розгляд альтернативних позовних вимог
Також, до матеріалів позову позивачем не надано доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються його вимоги, на які він посилається у позовній заяві.
Отже, позивачу, шляхом складання нової позовної заяви, слід конкретизувати свої позовні вимоги, належним чином сформулювати, які саме правовідносини виступають предметом оскарження, та яким чином в порядку адміністративного судочинства необхідно захистити його інтереси у сфері публічно-правових відносин, а також надати наявні у нього докази на їх обґрунтування.
При цьому, позивачу слід враховувати, що у відповідності до ст. 10 Конституції України, державною мовою в Україні є українська мова.
У відповідності до ст. 15 Кодексу адміністративного судочинства України, мова адміністративного судочинства визначається статтею 14 Закону України "Про засади державної мовної політики".
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України "Про засади державної мовної політики" від 03.07.2012 р. № 5029-VI, судочинство в Україні у цивільних, господарських, адміністративних і кримінальних справах здійснюється державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова (мови), що відповідає умовам частини третьої статті 8 цього Закону, за згодою сторін суди можуть здійснювати провадження цією регіональною мовою (мовами).
Отже, застосування регіональної мови (мов) у межах території, на якій вона поширена, можливе тільки за згодою сторін по справі після її відкриття.
Позовна заява ОСОБА_1 складена російською мовою, яка не є державною в Україні, що є порушенням ст. 15 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, нова позовна заява має бути викладена позивачем державною мовою, якою в Україні є українська мова.
Крім того, частиною 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Так, позивачем не сплачений судовий збір за подання до суду адміністративного позову за вимогу про вирішення публічно-правового спору, а саме щодо зобов'язання опублікувати вибачення за незаконний арешт банківських рахунків, зобов'язання вислати 10 екземплярів видання «Бюлетень Міністерства юстиції України», зобов'язання розмістити на сайті Міністерства юстиції України протягом 20 місяців тематичного видання позивача, визнання права на повернення (реституцію) та зобов'язання МінЮст повернути судовий наказ до суду по ст.48 п.2 ЗУ "Про виконавче провадження".
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI (із змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016 р., який набрав чинності з 01.01.2017 р.), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою-підприємцем, становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою-підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до абзацу 4 ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 р. 1801-19, прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2017 року встановлено на рівні 1 600 гривень.
Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" вiд 08.07.2011 р. № 3674-VI (із змінами, внесеними Законом № 484-VIIІ від 22.05.2015 р.) визначено, що у разі, коли у позовній заяві об'єднано дві і більше вимоги немайнового характеру, судовий збір сплачується окремо за кожну вимогу немайнового характеру.
Отже, позивачу необхідно сплатити на реквізити суду (реквізити сплати судового збору - отримувач коштів: УДКСУ у Красногвардійському р-ні м.Дніпропетровська, 22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989253; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області; Код банку отримувача (МФО): 805012; Рахунок отримувача: 31210206784008; Код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу: Судовий збір, за позовом ______(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 34824364 (суду, де розглядається справа) судовий збір в розмірі 640 грн. з кожної заявленої ним позовної вимоги немайнового характеру.
Крім того, приписи п. 13 ч. 2 ст. 3 ЗУ "Про судовий збір" не містять в собі безумовної підстави для звільненні особи від сплати судового збору за подання позовної заяви, а свідчать лише про звільнення особи від сплати судового збору за вимогу про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок протиправних дій державного органу, а також органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду при одночасному оскарженні дій або рішень суб'єкту владних повноважень, за які судовий збір підлягає сплаті.
Таким чином, відсутні підстави для застосування п.13 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір».
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам ст. ст. 105-107 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення цих недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
у х в а л и в:
Адміністративний позов ФЛП ОСОБА_1 - залишити без руху.
Позивачеві в десятиденний строк, з моменту отримання ухвали, усунути недоліки позовної заяви, а саме:
шляхом подання нової позовної заяви, яку привести у відповідність до вимог Закону України "Про засади державної мовної політики" та ст. 10 Конституції України в частині викладення тексту позовної заяви державною мовою, привести статус сторін у справі відповідно до вимог КАС України (позивач та відповідач), зазначивши також належне найменування відповідача; викласти позовні вимоги згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього КАС України; визначитися, які саме правовідносини виступають предметом оскарження, та яким чином в порядку адміністративного судочинства необхідно захистити права та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин; надати документи на підтвердження своєї адміністративно-процесуальної дієздатності (копію паспорта); надати до нової позовної заяви докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги; надати докази сплати судового збору у відповідному розмірі (реквізити сплати судового збору - отримувач коштів: УДКСУ у Красногвардійському р-ні м.Дніпропетровська, 22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989253; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області; Код банку отримувача (МФО): 805012; Рахунок отримувача: 31210206784008; Код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу: Судовий збір, за позовом ______(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 34824364 (суду, де розглядається справа).
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи 804/1341/17 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що у відповідності до п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, в разі невиконання вимог ухвали суду і неусунення недоліків до вказаного строку, позовна заява буде вважатися неподаною, і повертається особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.В.Єфанова