Справа № 663/2041/16-ц
Провадження № 2/663/56/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2017 року Скадовський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Шульги К. М.
секретаря Артеменка А. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Скадовська цивільну справу за позовом заступника керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Скадовської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області звернувся до суду в інтересах Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області, Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області, з позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Позов мотивовано тим, що звернення прокурора до суду із позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки обумовлено встановленням прокурором порушень вимог земельного та податкового законодавства, внаслідок чого державний та місцевий бюджети недоотримують кошти від платежів за землю (орендна плата), що також порушує економічні інтереси держави. Наявність договорів оренди земельних ділянок, укладених органами виконавчої влади, у яких розмір орендної плати за користування земельними ділянками менш ніж розмір орендної плати, передбачений податковим законодавством України, призводить до недотримання місцевим бюджетом плати за землю. У зв'язку з наведеним позов пред'явлено в інтересах Скадовської районної державної адміністрації, яка на даний час виступає стороною даного договору оренди земельної ділянки та на момент його укладення була розпорядником земель переданих в оренду. Порушення інтересів держави полягає в тому, що тривале невжиття заходів щодо перегляду розміру орендної плати за користування земельними ділянками державної власності призводить до недоотримання місцевим бюджетом значної суми коштів, що в свою чергу порушує інтереси держави, не сприяє досягненню проголошеної мети запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні. Так, вивченням матеріалів та інформації, отриманої з відділу Держгеокадастру у Скадовському районі, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області встановлено факти невідповідності вимогам Податкового кодексу України розміру орендної плати за користування земельними ділянками. Новокаховською місцевою прокуратурою встановлено, що 11.06.2009 Скадовська районна державна адміністрація уклала договір з ОСОБА_1 про передачу в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 89,5002 га, яка знаходиться на території Михайлівської сільської ради Скадовського району. Договір оренди зареєстровано у Скадовському районному реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» від 16.10.2009 року за №4АА002331-040972800006. Нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки на час її передачі у користування визначено у розмірі 992614,00 грн., що визначено п.4 договору. Згідно п.9 зазначеного договору сторони домовились, що орендна плата становитиме 19852,28 грн. на рік, що становить 2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається у випадках та з моменту підвищення цін та тарифів, інших випадках, передбачених законом. Позивач зазначає, що розмір орендної плати, встановленої у вказаному договорі, не відповідає вимогам діючого законодавства з наступних підстав. Питання сплати податку на землю та орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється Податковим кодексом України. Невжиття заходів щодо перегляду розміру орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою призводить до щорічного недоотримання коштів місцевим бюджетом. На теперішній час ОСОБА_1 самостійно не звертався до Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області та Скадовської районної державної адміністрації для укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки площею 89,5002 га. Отже, Головним Управлінням Держгеокадастру у Херсонській області не вжито всіх можливих заходів, направлених на перегляд розміру орендної ставки за спірним договором, зміни до вказаного договору оренди землі до цього часу не внесено, відповідну додаткову угоду не укладено. Також ГУ Держгеокадастру у Херсонській області з 2013 року не ініційовано та не внесено до договору в частині орендодавця. Таким чином, враховуючи, що згідно умов діючого договору орендодавцем є райдержадміністрація, а розпорядником земель на теперішній час є Держгеокадастр, позов пред'явлено в інтересах держави в особі Скадовської районної державної адміністрації та ГУ Держгеокадастру у Херсонській області. Відповідачем у справі є ОСОБА_1, однак законодавець не визначає обов'язку саме орендодавця на ініціювання та внесення змін до договору в частині його приведення у відповідність з вимогами чинного законодавства. Такий обов'язок є у обох сторін договору. Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області з 01.01.2013 року по теперішній час не вжито належних і достатніх дієвих заходів на внесення змін до договору в частині зміни орендодавця, оскільки до цього часу додаткову угоду не укладено, внесення змін до договору у судовому порядку не ініційовано, таким чином вбачається бездіяльність та неналежне виконання обов'язків у розпорядника земель Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області. При цьому, Скадовська районна державна адміністрація фактично позбавлена можливості в силу закону на ініціювання укладення додаткової угоди від свого імені. Враховуючи викладене, вважає за необхідне внести зміни до договору оренди землі від 11.06.2009, укладеного між Скадовською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1, у зв'язку з тим, що відповідно до вимог ч.4 ст.122 Земельного кодексу України на даний час розпорядником земель, що перебувають в оренді відповідача на території Скадовського району є Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, змінити сторону договору, а саме орендодавця земельної ділянки із Скадовської районної державної адміністрації на Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області; п.9 договору викласти в наступній редакції «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, шляхом внесення цих коштів відповідно до закону».
В судовому засіданні прокурор Горщарук М. В. позов підтримав, з підстав, викладених у ньому, наполягав на задоволенні позову.
Представник Скадовської районної державної адміністрації за довіреністю Калнауз О. І. підтримав позов, просив задовольнити у повному обсязі.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області в судове засідання не з'явився, спрямувавши заяву про розгляд справи без їх участі, заявлені вимоги підтримали.
Відповідач в судовому засіданні, посилаючись на відсутність вини у встановлених невідповідностях між вимогами законодавства та умовами укладеного договору, не заперечував проти внесення змін до договору і приведення його у відповідність до положень законодавства, чинного на теперішній час.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
11.06.2009 між Скадовською районною державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі.
Пунктом 1 Договору встановлено, що орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 89,5002 га, яка знаходиться на території Михайлівської сільської ради.
Пунктом 9 Договору визначено домовленість сторін, що орендна плата становитиме 19852,28 грн. на рік, що становить 2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», який набрав чинності з 01.01.2013 року, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності чи на яких розташовані об'єкти нерухомого майна комунальної власності, є землями державної власності.
Відповідно до ст.122 Земельного кодексу України, розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.
Таким органом у Херсонській області є Головне управління Держгеокадастру України в Херсонській області.
До 01.01.2013 року розпорядниками земель вказаної категорії були місцеві державні адміністрації, якими укладалися відповідні договори оренди землі.
Наявність договорів оренди земельних ділянок, укладених органами виконавчої влади, у яких розмір орендної плати за користування земельними ділянками менш ніж розмір орендної плати, передбачений податковим законодавством України, призводить до недоотримання місцевим бюджетом плати за землю.
Відповідно до п. 269.1 ст.269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, які за змістом пп.14.1.73 п.14.1 ст.14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 ст.14 Кодексу).
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (набув чинності з 01.04.2014) введено в дію зміни до пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України, відповідно до яких розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Таким чином, Податковим кодексом України на законодавчому рівні визначено граничний розмір орендної плати, тобто орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду орендної плати.
Отже, у вказаному договорі оренди земельної ділянки розмір орендної плати визначено нижче розміру, встановленого чинним законодавством України, в зв'язку з чим має місце зниження надходжень орендної плати до місцевого бюджету, чим порушено державні інтереси.
Згідно ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено, або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Відповідно до п.п. 2.18, 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.
Згідно ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам ч.1 ст.15, ст.21 Закону України «Про оренду землі».
Оскільки орендна плата за земельні, ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду, з позовом про зміну умов Договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.
При цьому, згідно з ч.3 ст.653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ст.652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Положеннями п.288.1 ст.288 ПК України передбачено, що підставою нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача на підставі ст.88 ЦПК України, оскільки вимоги позову задоволені.
Керуючись ст.ст.10, 11, 57 - 60, 179, 208-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов заступника керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Скадовської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки задовольнити.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 11.06.2009, зареєстрованого у Скадовському районному реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» від 16.10.2009 за №4АА002331-040972800006, укладеного між Скадовською районною державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_1, виклавши пункт 9 у наступній редакції: «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, шляхом внесення цих коштів відповідно до закону».
Замінити за текстом договору сторону договору оренди землі визначивши орендодавцем земельної ділянки Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281) замість Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області (код ЄДРПОУ 04060134).
Стягнути з ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, на користь прокуратури Херсонської області (код ЄДРПОУ 04851120) судовий збір в сумі 1378,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Херсонської області через Скадовський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення.
Суддя К. М. Шульга
Повний текст рішення
виготовлено 22.02.2017