Постанова № 64947044, 25.01.2017, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
25.01.2017
Номер справи
607/7403/16-а
Номер документу
64947044
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.01.2017 Справа №607/7403/16-а

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Стельмащук П.Я., в порядку ч.4 ст.122 КАС України, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов»язання призначити пенсію, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом до Тернопільського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської областіпро визнання дій протиправними та зобов»язання призначити пенсію. Просить визнати протиправним та скасувати рішення колегіального органу (протокол №16 від 06.06.2016року) Тернопільського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області та зобов»язати відповідача призначити пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» з моменту звернення із відповідною заявою до Тернопільського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, тобто з 01.06.2016року.

В обґрунтування вимог вказує, що 01 червня 2016року звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 14.10.2014року). Рішенням комісії Тернопільського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 06.06.2016року (протокол №16) у призначенні їй пенсії за вислугою років відмовлено, посилаючись на п. 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до яких з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України», а відповідно пенсії в порядку та на умовах визначених зазначеним законами не призначаються. Вважає, що дії відповідача щодо відмови їй у призначенні пенсії за вислугою років є незаконними, такими, що порушують її законні права та інтереси, зокрема право на пенсійне забезпечення за наявності відповідного стажу, а тому просить суд позов задовольнити.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з»явилась, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності. В заяві вказала, що позовні вимоги підтримує та просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, подав суду заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача та письмові заперечення в яких зазначив, що статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців. Відповідно до документів, доданих до позовної заяви у позивачки немає необхідної вислуги років, а саме 22 роки 6 місяців, оскільки період з 31.08.1998р. по 23.11.2000р, не зарахований до вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Крім того, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УШ від 02.03.2015 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України ", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України , Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до ч. 4 статті 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами

При розгляді справи судом встановлено наступне.

01 червня 2016року ОСОБА_1 звернулась до Тернопільського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення їй пенсії за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 14.10.2014року).

Протоколом засідання комісії Тернопільського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду питань, пов»язаних з призначенням пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» №16 від 06.06.2016р. ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії, у зв»язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УШ від 02.03.2015 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України ", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України , Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Як вбачається із довідки №11/426, виданої 06.07.2016р. Прокуратурою Тернопільської області, ОСОБА_1 працює в органах прокуратури Тернопільської області з 30.04.1996року, а на посаді начальника відділу інформаційних технологій прокуратури області з 14.04.2016року по даний час.

Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Положеннями пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1, ОСОБА_1 з 05.04.1993 р. по 29.12.1995 року працювала на посадах державного службовця в Тернопільському обласному управлінні соціального захисту населення, з 30.04.1996 по 18.09.2001 - на посадах державного службовця в прокуратурі Тернопільської області, з 19.09.2001 року по момент звернення до Тернопільського об'єднаного Упраізління Пенсійного фонду України Тернопільської області 01 червня 2016 року - на прокурорських посадах.

Таким чином, станом на 01 червня 2016 року, вислуга років ОСОБА_1 становить 22 роки 09 місяців та 25 днів, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури 14 років 08 місяців та 12 днів.

Дослідивши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Такими законами є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та спеціальні закони, норми яких застосовуються при призначенні пенсії окремим категоріям громадян.

З 15.07.2015року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014року, положеннями статті 86 якого визначений порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

З огляду на наведене, враховуючи, що ОСОБА_1 реалізувала своє право на звернення за призначенням пенсії 01.06.2016, питання щодо наявності у неї права на пенсійне забезпечення, як працівника прокуратури, має вирішуватись відповідно до приписів чинної на даний момент ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".

Згідно вимог ч.1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року, вислуги років не менше 22 роки 6 місяців, у тому числі, стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців.

На час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років, вказана вислуга років ОСОБА_1 складала 22 роки 09 місяців та 25 днів, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури 14 років 08 місяців та 12 днів.

Однак, пунктом 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Як встановлено, і ця обставина є загальновідомою, до 1 червня 2015 року не прийнято закону, що стосувався б видів пенсійного забезпечення осіб, у тому числі спеціальних пенсій, зокрема, і пенсій прокурорам.

Суд вважає, що положення п.5 Прикінцевих положень Закону № 213-VIII від 02.03.2015 стосуються порядку призначення пенсії прокурорам, слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За загальним правилом норма права діє стосовно фактів і відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Тобто, до події, факту застосовується той закон (інший нормативно-правовий акт), під час дії якого вони настали або мали місце.

Під дією норми права у часі слід розуміти поширення дії нової норми на ті правові наслідки, які хоча й випливають з юридичних фактів, що виникли під час чинності попередньої норми, проте настають після набрання чинності новою нормою.

Таким чином, застосовується норма, яка була чинною на момент здійснення відповідної дії. Більш пізня норма права скасовує дію попередньої норми, отже, стара норма права перестає діяти, оскільки замінена іншою, прийнятою пізніше, яка регулює ті самі суспільні відносини.

Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII прийнятий 14.10.2014, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII прийнятий 02.03.2015, тобто пізніше, а тому саме його належить застосовувати у спірних правовідносинах.

Крім цього, в тексті Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» чітко визначено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Таким чином, оскільки Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VII від 02.03.2015 не скасований, його положення (у частині, що стосуються спірних правовідносин) не визнані неконституційними, а до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, тому відповідно, з вказаної дати скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014.

ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії після 1 червня 2015 року, а тому Тернопільське об»єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської областіправомірно відмовило в призначенні її пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Підсумовуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

У зв'язку із тим, що у задоволенні позову відмовлено, судові витрати позивачу не відшкодовуються.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 18, 71, 72, 86, 122, 159-163 КАС України, ст.22 Конституції України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України "Про прокуратуру», суд,-

У Х В А Л И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов»язання призначити пенсію- відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя П.Я.Стельмащук