ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2017 року Справа № 876/9968/16
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Шавеля Р.М.,
суддів Гулида Р.М. та Бруновської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської обл. на постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської обл. від 24.11.2016р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської обл. про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця,-
В С Т А Н О В И Л А:
11.10.2016р. позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача Управління Пенсійного фонду /УПФ/ України в Богородчанському районі Івано-Франківської обл. щодо відмови в перерахунку та виплаті її пенсії згідно Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу», починаючи з 01.09.2016р., виходячи з 87 процентів від заробітної плати у сумі 11716 грн. 01 коп.; зобов'язати пенсійний орган провести їй перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу», починаючи з 01.09.2016р., виходячи із розміру 87 процентів суми заробітної плати у сумі 11716 грн. 01 коп., яка зазначена в довідці Управління Державної казначейства Богородчанському районі Івано-Франківської обл. (а.с.2-3)
Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської обл. від 24.11.2016р. заявлений позов задоволено частково; визнано протиправною відмову відповідача УПФ України в Богородчанському районі Івано-Франківської обл. у перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2 за її заявою від 14.09.2016р.; зобов'язано пенсійний орган провести з 01.09.2016р. перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії, з урахуванням фактично отриманих сум пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно з постановою КМ України № 292 від 06.04.2016р. та відповідно до вимог ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу станом на 20.10.2009р., виходячи із 86 відсоткового місячного заробітку, що вказаний у довідці про заробітну плату № 01-41/588 від 13.09.2016р., що подана позивачем і, враховуючи постанову Богородчанського районного суду від 15.10.2010р. у справі № 2а-333/10, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії починаючи з 01.09.2016р.; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.60-66).
Не погодившись із постановою суду, її оскаржив відповідач УПФ України в Богородчанському районі Івано-Франківської обл., який покликаючись на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні заявленого позову (а.с.68-73).
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що відповідно до Закону України «Про державну службу», який набрав чинності з 10.12.2015р., скасовано статтю 37-1 Закону України № 3723-ІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу». Також постановою КМ України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким визначено механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Окрім цього, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015р. скасовані норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ін. Тобто, з 01.06.2015р. раніше призначені пенсії згідно Закону України «Про державну службу» не перераховуються.
Разом з тим, постанова КМ України № 865 від 31.05.2000р. втратила чинність у зв'язку з прийняттям постанови КМ України № 622 від 14.09.2016р.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, позивач ОСОБА_2 перебуває з 20.10.2009р. на обліку у відповідача УПФ України в Богородчанському районі Івано-Франківської обл. та отримує пенсію за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія призначена із врахуванням загального стажу роботи - 36 років 10 місяців 22 дні та стажу перебування на державній службі - 16 років 08 місяців 14 днів, в розмірі 86 відсотків заробітної плати (а.с.2, 14 і на звороті).
Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської обл. від 15.10.2010р. позов задоволено частково; визнано частково незаконним протокол № 2186 від 28.10.2009р. комісії з призначення пенсії УПФ України в Богородчанському районі Івано-Франківської обл. про призначення пенсії ОСОБА_2; зобов'язано пенсійний орган провести позивачу перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з 28.03.2010р.
Розпорядженням від 09.08.2013р. по пенсійній справі ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням виплачених сум матеріальної допомоги та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, тобто виконано рішення суду від 15.10.2010р. (а.с.15)
14.09.2016р. позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії у зв'язку із збільшенням посадових окладів згідно постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки № 01-41/588 від 13.09.2016р. про заробітну плату (а.с.5).
Згідно листа відповідача № 3743/03 від 23.09.2016р. позивачу відмовлено у проведенні перерахунку її пенсії, оскільки відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», через що, починаючи з 01.06.2015р., раніше призначені пенсії відповідно до згаданого Закону не перераховуються (а.с.4).
Вирішуючи наведений спір та частково задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що на даний час всупереч ст.37-1 Закону України «Про державну службу» не визначено КМ України порядок перерахунку пенсій державним службовцям.
Також скасування п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» є скасуванням права на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії - ст.22 Конституції України.
Норми діючого законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо перерахунку пенсії, а тому до спірних відносин не застосовуються, оскільки не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.
У зв'язку з тим, що пенсія позивачу призначена з 20.10.2009р., тому зміни до Закону України «Про державну службу» на неї не поширюються; вказані зміни стосуються лише тих пенсій, які призначаються після набрання ними чинності.
Між тим, такі висновки суду першої інстанції є невірними, оскільки вони не відповідають вимогам чинного законодавства, з огляду на таке.
На час призначення позивачу пенсії за віком як державному службовцю діяли норми Закону України № 3723-ІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу»; приписами ст.37-1 цього Закону було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії норми наведених нормативно-правових актів зазнали змін.
Зокрема, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» та ін.
Згідно п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII від 10.12.2015р. «Про державну службу» визнано такими, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Також ст.90 цього Закону передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Разом з тим, постанова КМ України № 865 від 31.05.2000р. втратила чинність у зв'язку з прийняттям постанови КМ України № 622 від 14.09.2016р., якою не передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовцям.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2005 від 11.10.2005р. згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист. Згідно зі статтею 46 Конституції України це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках.
Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості.
Таким чином, на момент звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії законодавцем скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та установлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Нормами останнього передбачені випадки проведення перерахунку призначених пенсій.
Також позивачем не доведено, що зміна законодавцем умов пенсійного забезпечення державних службовців призвела до зменшення розміру її пенсії або до звуження її права на пенсійне забезпечення.
За наведених умов правові підстави для застосування пенсійним органом у розглядуваному випадку приписів ст.37-1 Закону України № 3723-ІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу, є відсутніми.
Окрім цього, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України та Верховного Суду України розуміння сутності гарантій, недопущення звуження змісту та обсягу прав громадян на пенсійне забезпечення, слід підкреслити, що правовідносини по пенсійному забезпеченню (у розгляду випадку - щодо перерахунку пенсії) виникають не в момент звернення за перерахунком пенсії, а в момент виникнення права на проведення такого перерахунку.
Оскільки з 01.06.2015р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», тому на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (тобто, станом на 12.09.2016р. - згідно довідки Управління Державної казначейської служби України у Богородчанському районі Івано-Франківської обл. № 01-41/588 від 13.09.2016р. про заробітну плату) у позивача не виникло право на перерахунок призначеної їй пенсії.
Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, колегія суддів приходить до переконання про те, що заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, через що задоволенню не підлягає.
В частині вирішення питання щодо розподілу судових витрат колегія суддів враховує, що згідно вимог ч.2 ст.94 КАС України у випадку ухвалення судового рішення на користь сторони-суб'єкта владних повноважень судовий збір з іншої сторони не присуджується.
За наведених обставин сплачений апелянтом судовий збір за подання апеляційної скарги не підлягає стягненню з іншої сторони.
Таким чином, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні заявленого позову, з вищевикладених мотивів.
Керуючись ст.ст.94, 160, 195-197, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської обл. задоволити.
Постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської обл. від 24.11.2016р. скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської обл. про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя: Р.М.Шавель
Судді: Р.М.Гулид
Н.В.Бруновська