ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2017 року (о 14 год. 30 хв.) Справа № 808/3617/16 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., за участю секретаря судового засідання Лялько Ю.В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2
до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради
про зобовязання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 (далі позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якому просить з урахуванням уточнень позовної заяви обовязати Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради зняти з реєстрації позивача за адресою: АДРЕСА_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відсутність у позивача документу, до якого вносяться відомості про місце проживання не є обставиною, яка позбавляє права на зняття з реєстрації особи за заявою уповноваженого представника. Той факт, що позивач є громадянкою ОСОБА_3 дає Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради право для вчинення інших дій для зняття з реєстрації позивача, передбачених пунктом 27 Правил реєстрації місця проживання від 02.03.2016 № 207. З урахуванням вищезазначеного, для захисту своїх прав позивач звернулася до суду із вказаним позовом.
Представник позивача у судове засідання не зявився, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження (вх. № 5193 від 21.02.2017). Позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання також не прибув, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження (вх. № 5078 від 21.02.2017). Проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи подані клопотання представників сторін, відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу за відсутності сторін у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали та зясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 - ОСОБА_2 - громадянка ОСОБА_4 Республіки ОСОБА_3, від народження - ОСОБА_5, про що свідчить свідоцтво про народження І І ДО № 370901 видане 15.06.1994 Відділом ЗАГС міста Майкоп республіки Адигея, актовий запис № 21 від 07.01.1956 (а.с. 11).
Згідно із свідоцтвом про укладення шлюбу І-ЖС № 463728 від 06.03.1981, виданим відділом ЗАГС м. Запоріжжя, громадянці ОСОБА_5 присвоєно прізвище ОСОБА_2, про що зроблено актовий запис № 658 від 06.03.1981 (а.с. 12).
10.05.1994 зазначений шлюб розірвано, про що свідчить свідоцтво про розірвання шлюбу І-ЖС № 251890 від 10.05.1994, видане відділом РАГС Ленінського району м. Запоріжжя, про що зроблено актовий запис № 528 від 10.05.1994 (а.с. 13).
10.03.1995 між громадянкою ОСОБА_2 та громадянином ОСОБА_3 Манфредом Матіас ОСОБА_1 укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу № 02/1995, виданим відділом реєстрації актів громадянського стану міста Пфраймд (а.с. 14).
Відповідно до указу Президента України № 113/2003 від 12.02.2003 громадянка ОСОБА_1 - ОСОБА_2 вибула з громадянства України, про що Генеральним консульством України в Мюнхені видано свідоцтво № 530-683 від 18.04.2003 (а.с.16).
21.05.2003 ОСОБА_1 - ОСОБА_2 (народжена ОСОБА_5) набула громадянство ОСОБА_3, про що урядом Верхнього Пфальца видано свідоцтво про прийняття громадянства (а.с. 17).
Громадянство ОСОБА_3 позивача також підтверджується паспортом серії LFZ3Р9FTM, виданим 20.03.2013 адміністрацією міста Пфраймд (а.с. 19-20).
Як встановлено судом, наразі ОСОБА_1 - ОСОБА_2 проживає в ОСОБА_3.
Представником позивача зазначено, що за час проживання в Україні позивачем приватизовано 1/2 частку квартири № 236, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Товариська, буд. 60, про що свідчить свідоцтво про право власності № 84 від 17.05.2000, видане Ленінською районною адміністрацією м. Запоріжжя. Приватизація житла відбулась на прізвище ОСОБА_2 та до теперішнього часу громадянка ОСОБА_1 - ОСОБА_2 залишається зареєстрованою за адресою вищезазначеної квартири за прізвищем ОСОБА_2, про що свідчить лист Департаменту реєстраційних послуг від 08.08.2016 № 04-19/4/326 (а.с.21,22).
У зв'язку з необхідністю продажу квартири, громадянка ОСОБА_4 Республіки ОСОБА_3 ОСОБА_1 - ОСОБА_2 довіреністю номер в реєстрі реєстрації нотаріальних дій W1867/2016 ks місто Наббург від 16.09.2016 підписано ОСОБА_6 Відеманном, приватним нотаріусом, уповноважила представника позивача ОСОБА_7 на дії, щодо продажу належній їй 1/2 частки квартири № 236, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Товариська, буд. 60 (а.с. 8).
31.10.2016 представник позивача ОСОБА_7, діючи від імені ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернувся до Дніпровського відділу реєстрації фізичних осіб Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради із заявою № 04-12/4-2055 про зняття з реєстрації ОСОБА_2 за адресою м. Запоріжжя, вул. Товариська, 60/236.
Як вбачається з відповіді начальника Дніпровського відділу реєстрації фізичних осіб Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради від 31.10.2016 представнику позивача відмовлено з посиланням на абзац 2 статті 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» у зв'язку з ненаданням документу до якого вносяться відомості про місце проживання - паспорту.
Такі дії позивач вважає протиправними, у звязку із чим звернулась до суду із позовом про зобовязання відповідача зняти з реєстрації ОСОБА_1 ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
За змістом статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється, зокрема на підставі заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації.
Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).
Статтею 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначені підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, зокрема орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету міністрів України від 02.03.2016 № 207 затверджено Правила реєстрації місця проживання та Порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, які визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.
Згідно з пунктом 3 Правил, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Порядок зняття з реєстрації місця проживання врегульовано положеннями пункту 26 Правил, що повністю узгоджується з приписами статті 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Так, судом встановлено, що представником позивача до органу реєстрації подано заяву про зняття з реєстрації ОСОБА_1 ОСОБА_2 разом із нотаріальною довіреністю, паспортом довіреної особи та квитанцією про сплату адміністративного збору.
Відмовляючи в знятті з реєстрації відповідач зазначив, що відсутній документ, до якого вносяться відомості про місце проживання особи (паспорт), при цьому Департаментом реєстраційних послуг Запорізької міської ради не враховано, що ОСОБА_1 - ОСОБА_2 вибула з громадянства України на підставі свідоцтва № 530-683 від 18.04.2003 та наразі є громадянкою ОСОБА_3, у звязку із чим у останньої відсутній паспорт громадянина України, що унеможливлює його надання для здійснення відповідної відмітки.
Суд зазначає, що не подання позивачем документу, до якого вносяться відомості про місце проживання особи (паспорту громадянина України, у даному випадку у звязку із його відсутністю) є не безумовною підставою для відмови позивачу у знятті з реєстрації місця проживання.
Натомість, пунктом 27 Порядку встановлено, що працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку:
приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи;
вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Датою зняття з реєстрації місця проживання осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадову особу виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів;
формує і вносить дані про зняття з реєстрації місця проживання особи до реєстру територіальної громади;
формує інформацію про зняття з реєстрації місця проживання особи для її передачі до Реєстру відповідно до Порядку;
оформляє і видає довідку про зняття з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 16, дітям, які не досягли 16 років, та громадянам, які мають паспорт громадянина України у формі картки, а також вилучає раніше видану довідку про реєстрацію місця проживання для подальшого знищення;
повертає особі або її представнику, адміністратору центру надання адміністративних послуг, представнику спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку документ, до якого внесені відомості про зняття з реєстрації місця проживання, довідку про зняття з реєстрації місця проживання, а також документи, які подавалися.
Крім того, за змістом абз. 2 пункту 26 Порядку зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
З урахуванням того, що абз. 2 пункту 26 Порядку передбачає зняття з реєстрації місця проживання особи на підставі рішення суду про зняття з реєстрації місця проживання особи та тієї обставини, що відповідач визнав позов у повному обсязі, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову та зобовязання Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради зняти з реєстрації ОСОБА_1 ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до частини 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із положеннями частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 71, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Зобовязати Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради зняти з реєстрації ОСОБА_1 ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
Присудити на користь ОСОБА_1 ОСОБА_2 суму судового збору 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 21 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Батрак