Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.02.2016 Справа №607/14806/16-ц
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі : головуючогосуддіГрицака Р.М. з участю секретаря Чех Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_1 міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 2209 грн. 67 коп. В обґрунтування заявлених вимог вказує на те, що ОСОБА_2 звернувся 26.12.2008 року у ОСОБА_1 міський центр зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та 02 січня 2009 року йому надано статус безробітного. Розслідуванням ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятості встановлено, що ОСОБА_2 приховав відомості про те, що він був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 24.09.2003 року, що підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 07.09.2016 року № 424. Перебуваючи на обліку в ОСОБА_1 міськрайонному центрі зайнятості як безробітний з 02.01.2009 р. по 26.06.2009 р. відповідач отримав допомогу по безробіттю на суму 2209 грн. 67 коп. Повідомлення про повернення коштів в сумі 2209,67 грн. разом з копією наказу від 17.10.2016 року № 173 «Д» направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 17.10.2016 р. за № 07/3275. Однак у добровільному порядку відповідач кошти не повернув, тому просить стягнути з відповідача вищевказану суму безпідставно отриманих коштів.
Представник позивача в судове засідання не зявилася, однак подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявився з невідомих на те суду причин, доказів про причини неявки та заперечень проти позову суду не подав, хоча про день та час слухання справи був повідомлений належним чином. Тому, суд вважає за можливе розгляд справи у відсутності відповідача на підставі доказів, що є в матеріалах справи та постановлення заочного рішення.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:
Підпунктом «б» пункту 3 статті 1 Закону України від 1 березня 1991 року № 803-XII «Про зайнятість населення» визначено, що в Україні до зайнятого населення належать, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців. ОСОБА_3 зі статтею 2 зазначеного Закону безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Відповідно до ст. 4 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація ФОП є засвідченням факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою. Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП. Пунктом 8 частини першої статті 31 Закону України від 2 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1533-III). передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі, зокрема, призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості. Пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за № 915/5136; у редакції чинній на час виникнення спірних відносин), встановлено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується в судовому порядку. Таким чином зазначеними нормами законодавства встановлено, що особа, зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, не може бути визнана безробітною і не має права на виплату допомоги по безробіттю.
26 грудня 2008 року ОСОБА_2 звернувся у ОСОБА_1 міськрайонний центр зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та подав заяву про надання йому статусу безробітного.
У заяві про надання статусу безробітного ОСОБА_2 зазначив, що він не є субєктом підприємницької діяльності.
02 січня 2009 року ОСОБА_1 міськрайонним центром зайнятості надано ОСОБА_2 статус безробітного.
ОСОБА_3 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_2 був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 24.09.2003 року, припинення підприємницької діяльності зареєстровано 13.05.2016 року.
ОСОБА_1 міськрайонним центром зайнятості в результаті перевірки інформації наданої державним реєстратором, встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку у центрі зайнятості та одночасно був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 24.09.2003 р.
Директором ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятості видано наказ № 149 "Д" від 01 вересня 2016 року "Про розслідування страхових випадків", яким зобовязано начальника відділу взаємодії з роботодавцями ОСОБА_4 забезпечити перевірку факту реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2.
Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2 приховав відомості про те, що він був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 24.09.2003 року, що підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 07.09.2016 року № 424.
Відповідно до п.3 ст.3 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.
Відповідно до вимог п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
ОСОБА_3 п. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За умовами п.п. 2, 3, 4 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 р. № 7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 передбачено, що: Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості. Перевірка проводиться центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі -центри зайнятості). Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним Фондом України шляхом обміну інформацією. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади. Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 р. № 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 р. № 23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 07.12.2005 р. № 368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за№ 1523/11803.
Відповідно до п. 1.5 Порядку взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зазначено, що інформаційний обмін здійснюється інформаційно - телекомунікаційними засобами в електронному вигляді.
ОСОБА_3 п.п. 5, 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним передбачено, що перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення проводиться центром зайнятості шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.
У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
ОСОБА_2 перебуваючи на обліку в ОСОБА_1 міському центрі зайнятості як безробітний з 02.01.2009 р. по 26.06.2009 року отримав допомогу по безробіттю на суму 2209,67 грн., що підтверджується довідкою від 12.10.2016 р. за № 2894 виданою ОСОБА_1 міськрайонним центром зайнятості 24.02.2016 року.
ОСОБА_1 міськрайонним центром зайнятості видано Наказ №173 "Д" від 17.10.2016 року про повернення коштів відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним.
Повідомлення про повернення коштів в сумі 2209,67 грн. разом з копією наказу від 17.10.2016 року № 173 «Д» направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 17.10.2016 р. за № 07/3275.
У відповідності до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 26.12.2009 року подавдо ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятості заяву про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій зазначив, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, проте на час подання цієї заяви та протягом усього часу отримання допомоги по безробіттю відповідач був зареєстрований як ФОП.
Станом на день розгляду справи відповідач не повернув кошти в сумі 2209,67 грн. на розрахунковий рахунок позивача.
Враховуючи вищенаведене, беручи до уваги, що відповідачем добровільно не повернуто безпідставно отримані кошти, суд вважає, що позов слід задовольнити та стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятості безпідставно отриману допомогу по безробіттю на суму 2209,67 грн.
В силу вимог ст.88 ЦПК України з відповідача в користь позивача слід стягнути 1378 грн. судового збору.
Керуючись Законом України "Про зайнятість населення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 60, 212, 215, 224-233, 294 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 14029303, вул. Текстильна, 1 Б, м. Тернопіль, 46018) незаконно отриману допомогу по безробіттю на суму 2209,67 грн. ( дві тисячі двісті дев'ять грн. 67 коп.) на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятості № 37171300901002, МФО 838012, банк ГУДКСУ у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14029303.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятості (вул. Текстильна, 1 Б, м. Тернопіль, 46018 розрахунковий рахунок № 37171300901002, МФО 838012, банк ГУДКСУ у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14029303) 1 378,00 грн. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючий Р.М. Грицак