Справа № 234/2078/17
Провадження № 1-кс/234/911/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2017 року м. Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Михальченко А.О.,
секретар Вербовецька Д.В.,
за участю старшого слідчого Литвинова В.В.,
розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Краматорського ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковника поліції ОСОБА_1, у кримінальному провадженні № 42016051390000089 від 28.10.2016р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.241 КК України, щодо надання дозволу на проведення співробітниками Державної екологічної інспекції у Донецької області позапланової виїзної перевірки субєкта господарської діяльності ТОВ «Залізничне лиття» (ЄДРПОУ 38355219) на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами,
ВСТАНОВИВ:
16 лютого 2017 року старший слідчий СВ Краматорського ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковник поліції ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області із клопотанням щодо надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки субєкта господарської діяльності вказуючи на те, що СУ ГУ НП в Донецькій області проводиться досудове розслідування за фактом порушення природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, відомості про що 28.10.2016р. внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 42016051390000089. Правова кваліфікація кримінального правопорушення ч.1 ст.241 КК України.
Досудовим слідством встановлено, що відповідно до звіту про виконання Програми економічного і соціального розвитку м. Краматорська на 2016 рік було розроблено та частково виконано три заходи, спрямовані на охорону атмосферного повітря, для цього залучались лише 3 підприємства, які здійснюють господарську діяльність за високим та середнім ступенем господарської діяльності для навколишнього природнього середовища.
В той же час за інформацією Державної екологічної інспекції у Донецькій області на території міста Краматорська здійснюють господарську діяльність за високим та середнім ступенем господарської діяльності для навколишнього природнього середовища- 60 підприємств.
Також за інформацією Державної екологічної інспекції у Донецькій області питання стану атмосферного повітря у м. Краматорську є дуже гострим.
Отже, заходи у сфері захисту атмосферного повітря, що вживаються органами місцевого самоврядування, не є ефективними.
Крім того, за повідомленнями, опублікованими в засобах масової інформації з питань стану навколишнього природнього середовища Краматорською місцевою прокуратурою встановлені факти систематичного здійснення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря деякими підприємствами, що розташовані на території м. Краматорська.
З метою встановлення або спростування фактів здійснення субєктами господарювання наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, виникла необхідність у залученні спеціалістів Державної екологічної інспекції України.
Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань:
-здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства проохорону атмосферного повітря щодо:
-виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм;
-наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин;
-забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
-додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря;
-додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання;
-порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях;
-надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря;
-дотримання вимог виданих дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами;
-дотримання вимог виданих лімітів на утворення та розміщення відходів;
-складання і ведення реєстру об'єктів утворення відходів та реєстру місць видалення відходів;
-перевезення небезпечних відходів територією України та транскордонних перевезень відходів;
-збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів;
-ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, подання відповідної статистичної звітності в установленому порядку та паспортизації таких відходів;
-виконання вимог нормативно-технічної та технологічної документації, погодженої в установленому порядку, при виробництві продукції (крім дослідних зразків) з відходів чи з їх використанням;
-недопущення змішування та захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія;
-дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів;
-дотримання правил зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації, захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин, небезпечних речовин;
-додержання вимог екологічної безпеки при транспортуванні, зберіганні, використанні, знешкодженні й похованні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних речовин і відходів;
-своєчасності й повноти виконання заходів щодо захисту земель від засмічення відходами.
Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Втім, згідно зі ст. 3 Закону України від 02.09.2014 року №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок у суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції. Однією з підстав для здійснення позапланових перевірок є рішення суду про проведення перевірки в межах кримінального провадження. Під час досудового слідчий має право звернутися з клопотанням до суду про проведення позапланової перевірки. У разі задоволення клопотання та ухвалення рішення про проведення позапланової перевірки, зазначене рішення надсилається до Державної екологічної інспекції у Донецькій області і є обов'язковим для виконання.
Оскільки на даний час є достатні підстави вважати щодо вчинення посадовими особами субєктів господарювання кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 241 КК України; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у підприємницьку діяльність субєкта господарювання.
Таким чином, під час досудового розслідування, з метою повного, всебічного та обєктивного дослідження всіх обставин справи, виникла необхідність проведення співробітниками Державної екологічної інспекції у Донецькій області позапланової виїзної перевірки з питань дотримання ТОВ «Залізничне лиття» (ЄДРПОУ 38355219) вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами. Встановлення вказаних обставин є необхідним для прийняття законного рішення та встановлення істини у провадженні (що є єдиною та достатньою підставою для призначення перевірки у кримінальному провадженні) та можливо тільки із залученням відповідних спеціалістів Державної екологічної інспекції у Донецькій області.
Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення перевірки у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та може бути використана у якості доказів. Іншими способами встановити наявність чи відсутність порушень екологічного законодавства, не можливо.
У судовому засіданні слідчий підтримав клопотання з підстав зазначених у ньому.
Заслухавши слідчого, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність проведення перевірки, слідчий суддя дійшов висновку, що зазначене клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що 28.10.2016р. до ЄРДР були внесені відомості про те, що субєкти господарювання, розташовані на території міста Краматорська систематично здійснюють наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Правова кваліфікація ч.1 ст.241 КК України. Провадженню присвоєно номер 42016051390000089.
Досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства (ст.215 КПК України), яке у відповідності до ст.38 КПК України здійснюють слідчі органу досудового розслідування одноособово або слідчою групою.
Приписами ст.40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Відповідно до ч.3 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»за№ 71-VІІІ від 28.12.2014, перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осібпідприємців контролюючими органами протягом 2015-2016 років здійснюються виключно з дозволу КМУ, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Крім того,Кабінетом Міністрів України затвердженоПостанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 № 408, відповідно до п. 2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводятьсяза рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбаченихКримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до пп. б, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Однією із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осібпідприємців є Державної екологічної інспекції у Донецької області.
Таким чином, на цей час слідчий позбавлений можливості призначити перевірку у кримінальному провадженні шляхом винесення відповідної постанови.
Враховуючи викладене, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого СВ Краматорського ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковника поліції ОСОБА_1, у кримінальному провадженні № 42016051390000089 від 28.10.2016р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.241 КК України, щодо надання дозволу на проведення співробітниками Державної екологічної інспекції у Донецької області позапланової виїзної перевірки субєкта господарської діяльності ТОВ «Залізничне лиття» (ЄДРПОУ 38355219) на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами задовольнити.
Надати дозвіл Державній екологічній інспекції у Донецькій області на проведення позапланової виїзної перевірки на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, субєкта господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Залізничне лиття» (ЄДРПОУ 38355219), зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (Орджонікідзе), буд. 1а.
Визначити термін проведення позапланової перевірки у тридцять робочих днів із дня отримання ухвали для виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя А.О.Михальченко