Справа № 234/2042/17
Провадження № 1-кс/234/888/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2017 року м. Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Михальченко А.О.,
секретар Вербовецька Д.В.
за участю прокурора Ганночка В.В.,
розглянувши клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду прокуратури Донецької області молодшого радника юстиції ОСОБА_1, у кримінальному провадженні № 42015050390000101 від 09.10.2015р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України, щодо надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки, -
ВСТАНОВИВ:
16 лютого 2017 року прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду прокуратури Донецької області ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області із клопотанням щодо надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки, вказуючи на те, що СУ ГУ НП в Донецькій області проводиться досудове розслідування за фактом розтрати та заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах, відомості про що 09.10.2015р. внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 42015050390000101. Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення ч.5 ст.191 КК України.
Досудовим слідством встановлено, що 09.10.2015 року до прокуратури м. Краматорська надійшов рапорт від ОШ ЦУ СБ України в районі проведення АТО, про вчинення кримінального правопорушення службовими особами Донецької обласної державної адміністрації та Краматорської міської ради, а саме розтрати бюджетних коштів у розмірі близько 20 млн.грн., виділених з екологічного фонду Донецької області на реконструкцію парків міста Краматорська (парки культури та відпочинку ім. Пушкіна та ім. Леніна).
Так, з метою здійснення реконструкції парків ім. Леніна та ім. Пушкіна комунальним підприємством «Обєднання парків культури та відпочинку в особі директора ОСОБА_2 з ДП «Східноукраїнський екологічний інститут» укладено два договори (№005-2015 та №006-2015) від 10.04.2015 на виконання проектних та вишукувальних робіт, щодо озеленення міста, а саме реконструкції парків культури та відпочинку ім. Пушкіна та ім. Леніна.
З метою визначення підрядника робіт з реконструкції парка культури та відпочинку ім. Леніна, у відповідності з вимогами Закону України «Про здійснення державних закупівель», Управлінням капітального будівництва Краматорського міськвиконкому проведено відповідні конкурсні торги.
У вказаних торгах прийняло участь 2 учасника, а саме: ТОВ «БК Крамміськбуд» та ПрАТ «Промстроймонтаж», які надали документацію конкурсних пропозицій на підтвердження наявності необхідних виробничих потужностей. За результатами оцінки запропонованих цін тендерним комітетом УКБ міськвиконкому акцептовано конкурсну пропозицію ПрАТ «Промстроймонтаж», як такого, що має необхідні виробничі потужності та запропонував найменшу ціну.
В результаті 16.11.2015 між Управлінням капітального будівництва Краматорського міськвиконкому та ПрАТ «Промстроймонтаж» (ЄРДПОУ 32737481), було укладено договір підряду № 16-11, згідно якого підрядник (ПрАТ «Промстроймонтаж») прийняв на себе забовязання протягом 2015-2016 років виконати роботи з реконструкції парка культури та відпочинку ім. Леніна.
З метою виконання умов договору № 16-11 від 16.11.2015, ПрАТ «Промстроймонтаж» 24.11.2015 уклав договір субпідряду № 140/04 з ТОВ «Будівельна компанія Крамміськбуд» (ЄРДПОУ 34546602) та договір субпідряду № 7/12-16 від 10.03.2016 з Краматорським ПС ДРБВП ПАТ «Облдоррембуд» (ЄРДПОУ 05506000).
Згідно даних вказаних в договорі субпідряду № 7/12-16 від 10.03.2016 року між ПрАТ «Промстроймонтаж» в особі в.о. генерального директора ОСОБА_3 і Краматорським ПС ДРБВП ПАТ «Облдоррембуд» в особі начальника Краматорського підрядного спеціалізованого дорожнього ремонтно-будівельного відокремленого підрозділу ОСОБА_4, вбачається що Краматорський ПС ДРБВП ПАТ «Облдоррембуд» (ЄДРПОУ 05506000) зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (Дружби), буд. 73.
В ході моніторингу Інтернет ресурсу https://usr.minjust.gov.ua, встановлено, що данні про підприємство з реєстраційним кодом ЄДРПОУ 05506000 відсутні. Також із зазначеного Інтернет ресурсу встановлено, що за адресою: місто Краматорськ, вул. Леніна (Дружби), буд. 73, також зареєстровані наступні підприємства: ПАТ «Облдоррембуд» (ЄДРПОУ 05505963; кінцевий бенефіціарний власник (контролер) ОСОБА_5 Важаєвич) діяльність якого припинено та правонаступник зазначеного підприємства ТДВ «Облдоррембуд»(ЄДРПОУ 05505963).
Засновниками ТДВ «Облдоррембуд» (ЄДРПОУ 05505963) значаться: ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ТДВ «Облдоррембуд» (ЄДРПОУ 05505963), ОСОБА_11
Керівником ТДВ «Облдоррембуд» (ЄДРПОУ 05505963) є ОСОБА_5 Важаєвич.
Згідно даних державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що власником обєкту нерухомого майна, розташованого за адресою: Донецька область, місто Краматорськ, вул. Дружби (Леніна), буд. 73 є ВАТ «Облдоррембуд» (ЄДРПОУ 05506000)
В свою чергу, вивченням документації конкурсної пропозиції ПрАТ «Промстроймонтаж» та співставленням з інформацією Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області встановлено, що певні особи, які зазначені у документації конкурсної пропозиції, не працювали на підприємстві ПрАТ «Промстроймонтаж».
Вказане свідчить про внесення посадовими особами ПрАТ «Промстроймонтаж» неправдивих відомостей до офіційних документів (документація конкурсної пропозиції) з метою незаконного заволодіння бюджетними грошовими коштами у особливо великих розмірах.
Таким чином, для з'ясування усіх обставин можливого вчинення кримінального правопорушення, враховуючи вищевикладені обставини, для забезпечення розслідування виникла необхідність у проведенні позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків до державного бюджету ПрАТ «Промстроймонтаж» (ЄРДПОУ 32737481).
Встановлено, що ПрАТ «Промстроймонтаж» (ЄРДПОУ 32737481) зареєстровано: ІНФОРМАЦІЯ_2, та перебуває на обліку у Краматорській ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області.
Іншими заходами встановити вказані відомості та довести факт і суму ухилення від сплати податків не надається можливим.
Проте, Законом України «Про прокуратуру» внесені зміни до Кримінального процесуального кодексу України, які набули чинності 25.04.2015, зокрема виключено п.6 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40 КПК України, які передбачали право прокурора та слідчого на призначення ревізій та перевірок.
Водночас, положеннями п.78.1.11 ст.78 Податкового кодексу України передбачено, що обставинами для проведення позапланової перевірки є отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
З моменту набуття чинності положень Закону України «Про прокуратуру» в частині змін до Кримінального процесуального кодексу України, прокурори та слідчі таке право втратили. Виходячи з положень п.78.1.11 ст.78 Податкового кодексу України, з 25.04.2015 позапланові перевірки призначаються виключно за рішенням суду.
Враховуючи викладене, просив надати дозвіл слідчого судді на проведення перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України, особою, яка зобовязана їх дотримувати ПрАТ «Промстроймонтаж», що розташоване за адресою: м. Краматорськ вул. Двірцева,10.
При проведенні перевірки висвітлити наступне питання:
- чи порушені в звітному податковому періоді у 2015-2016 роках службовими особами ПрАТ «Промстроймонтаж» (ЄРДПОУ 32737481) вимоги податкового законодавства України в частині повноти нарахування і сплати податку на прибуток і податку на додану вартість в процесі здійснення підприємством фінансово-господарської діяльності, в тому числі по операціям за договорами з ТОВ «Будівельна компанія Крамміськбуд» (ЄРДПОУ 34546602), з Краматорським ПС ДРБВП ПАТ «Облдоррембуд» (ЄРДПОУ 05506000), з Управлінням капітального будівництва Краматорського міськвиконкому (ЄДРПОУ 04011791) по всьому ланцюгу за період з 01.01.2015 по 01.11.2017, та на яку суму.
1.Проведення позапланової документальної перевірки доручити працівникам Головного управління ДФС у Донецькій області, за необхідності залучити співробітників інших компетентних органів.
2.За результатами проведеної перевірки матеріали та результати надати до відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду прокуратури Донецької області за адресою: вул. Університетська,6, м. Маріуполь, Донецька область у встановленому законодавством порядку.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання з підстав зазначених у ньому.
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність проведення перевірки, слідчий суддя дійшов висновку, що зазначене клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що 09.10.2015р. до ЄРДР були внесені відомості за фактом розтрати та заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах. Попередня правова кваліфікація ч.5 ст. 191 КК України. Провадженню присвоєно номер 42015050390000101.
Досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства (ст.215 КПК України), яке у відповідності до ст.38 КПК України здійснюють слідчі органу досудового розслідування одноособово або слідчою групою.
Приписами ст.40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Відповідно до ч.3 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»за№ 71-VІІІ від 28.12.2014, перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осібпідприємців контролюючими органами протягом 2015-2016 років здійснюються виключно з дозволу КМУ, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Крім того,Кабінетом Міністрів України затвердженоПостанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 № 408, відповідно до п. 2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводятьсяза рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбаченихКримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до пп. б, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Однією із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осібпідприємців є Головне управління ДФС у Донецькій області.
Таким чином, на цей час слідчий позбавлений можливості призначити перевірку у кримінальному провадженні шляхом винесення відповідної постанови.
Враховуючи викладене, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду прокуратури Донецької області молодшого радника юстиції ОСОБА_1, у кримінальному провадженні № 42015050390000101 від 09.10.2015р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України, щодо надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки задовольнити.
1.Надати дозвіл працівникам Головного управління ДФС у Донецькій області, а за необхідності залучити співробітників інших компетентних органів, на проведення позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків до Державного бюджету ПрАТ «Промстроймонтаж» (ЄДРПОУ 32737481) за період з 01.01.2015 року по 01.01.2017 року.
При проведенні перевірки висвітлити наступне питання:
- чи порушені в звітному податковому періоді у 2015-2016 роках службовими особами ПрАТ «Промстроймонтаж» (ЄРДПОУ 32737481) вимоги податкового законодавства України в частині повноти нарахування і сплати податку на прибуток і податку на додану вартість в процесі здійснення підприємством фінансово-господарської діяльності, в тому числі по операціям за договорами з ТОВ «Будівельна компанія Крамміськбуд» (ЄРДПОУ 34546602), з Краматорським ПС ДРБВП ПАТ «Облдоррембуд» (ЄРДПОУ 05506000), з Управлінням капітального будівництва Краматорського міськвиконкому (ЄДРПОУ 04011791) по всьому ланцюгу за період з 01.01.2015 року по 01.11.2017 року, та на яку суму.
2. За результатами проведеної перевірки матеріали та результати надати до відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду прокуратури Донецької області за адресою: вул. Університетська,6, м. Маріуполь, Донецька область, у встановленому законодавством порядку.
Визначити термін проведення позапланової перевірки у тридцять робочих днів із дня отримання ухвали для виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддяОСОБА_12