Постанова № 64905523, 08.02.2017, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
08.02.2017
Номер справи
263/16509/16-а
Номер документу
64905523
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №263/16509/16-а

Провадження № 2-а/263/161/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2017 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області в складі головуючого судді Кияна Д.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з зазначеним позовом. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», зазначивши, що вона не працює з 12.01.2011 р. та їй пенсія нараховується без доплати до прожиткового мінімуму. Вважає, що відповідач проводив індексацію її пенсії з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, та просила визнати неправомірними бездіяльність УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) січень 2011 року, та зобовязати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя: нарахувати та виплати позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) січень 2011 року та індексу споживчих цін за період з лютого 2011 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Позивач у судове засідання не з'явився, в матеріалах позовної заяви міститься клопотання з проханням розглянути справу у його відсутності.

Представник відповідача надав суду заперечення проти позову, зазначивши, що для розрахунку суми індексації пенсії позивачці з 01.01.2011 року визначено базовий місяць січень 2011 року. З 01.05.2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем травень 2016 року. З 01.05.2016 року сума індексації зафіксована в розмірі 223,02 грн. З січня 2015 року управління здійснює проведення індексації пенсії наростаючим підсумком у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на відповідний рік та відповідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. Також зазначає, що бюджетами Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016 роки взагалі не закладено коштів на проведення індексації пенсії. Відповідно до зазначеного вважає, що дії Управління ПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя при призначенні пенсії позивачу були правомірними. Просить суд у задоволенні клопотання про поновлення строку на звренення з позовом до суду та в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Згідно ч. 4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про місце та час розгляду справи, без поважних причин або без повідомлення ним про причину неявки розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Згідно з ч. 6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У зв'язку з тим, що від позивача є клопотання про розгляд справи у його відсутності, представник відповідача надав заперечення проти позову, в яких висловив свою думку стосовно позовних вимог, суд розглянув справу в письмовому провадження , на підставі наявних по справі доказів.

Враховуючи вимоги позивача, заперечення відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

Враховуючи те, що пенсія, яку отримував позивач, є періодичним платежем, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог за період з 01.01.2015 року по 25.06.2016 року, в зв'язку з чим розглядає позов в межах строку, передбаченого ст. 99 КАС України, а саме з 26.06.2016 р.

Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Судом встановлено, та це не заперечується відповідачем, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Згідно з принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).

Згідно ч.1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до статті 2 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Стаття 3 даного Закону передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

З метою реалізації положень Закону № 1282-ХІІпостановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 було затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, пунктом 1 якого визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пункт 10-1 Порядку встановлює, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.

Аналізуючи позовні вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії з 26.06.2016 р. суд виходить з того, що визначення базового місяця січень 2011 року є обґрунтованим та таким, що не заперечується відповідачем. В зв'язку з тим, що пенсія є періодичним платежем, то залишення позовних вимог за попередній період не означає автоматичне визнання правомірності дій (бездіяльності) відповідача в цей період. Отже, виходить з того, що для правильного вирішення цієї справи необхідно дослідити обставини, які мали місце на час визначення величини приросту індексу споживчих цін виходячи із базвого місяця січень 2011 рік. Згідно із ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання. Враховуючи, що базовий місяць - січень 2011 року встановлений відповідачем та проти цього не заперечує позивач, суд вважає, що ця обставина не підлягає доказуванню та це є підставою для звільнення від доказування цієї обставини сторонами.

Згідно із письмового заперечення з 30.11.2016 року відповідач сплачує індексацію у зафіксованій сумі 223,02 грн.

Досліджуючи розпорядження №153908 від 10.11.2016 року суд встановив, що позивачка народилась 11.01.1956 року (дата народження відповідає паспорту), отримує пенсію як держслужбовець, позивачка не працює. Пенсія позивачці розрахована з 90 відсотків від заробітку, заробіток (оклад) складає 5356,55 (31.12.2010 року). Основний розмір пенсії від середнього заробітку складає 4820,89500 грн. Доплата 223,02 - (827).

Згідно довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії:

«Графа 2 містить дані про розмір пенсії призначеної: пенсія в січні 2011 року - 3110,26 грн., щомісячна пенсія з 1 лютого 2011 року по квітень 2016 року була 4820,90 грн., щомісячна пенсія з 1 травня 2016 року по листопад 2016 року зазначена в розмірі 5043,92 грн.

Графа 3 містить дані про розмір пенсії нарахований (включаючи індексацію). Суд досліджує оспорюваний позивачем період проведення індексації з 1 січня 2015 року по листопад 2016 року: щомісячна пенсія з індексацією в цей період зазанчено відповідачем - 5043,92 грн».

Досліджуючи наданий суду позивачем розрахунок суми індексації суд зазначає, з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року індекс споживчих цін перевищив 101 %, з 01.01.2016 року по листопад 2016 року перевищив 103 %, з 01.09.2015 року було підвищено прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 949,00 грн. до 1074,00грн., з 01.05.2016 року - 1130,00грн., з 01.12.2016 року - 1247,00грн.

Відповідно величина приросту індексу споживчих цін у відсотках склала:

в 2015 році: січень -26,1, лютий -29,9, березень-33,9, квітень-41,0, травень - 56,2, червень - 78,1, липень- грудень - 82,0,

в 2016 році: з січень по травень - 84,9, з червня по листопад - 95,6, грудень- 103,6.

Сума індексації у гривнях склала:

в 2015 році: січень -247,69, лютий -283,75, березень-321,71, квітень-389,09, травень - 533,34, червень - 741,17, липень-серпень - 778,18, вересень - грудень - 880,68,

в 2016 році: з січень по квітень - 911,83, травень - 959,37, з червня по листопад - 1080,28, грудень- 1291,89.

Суд погоджується з розрахунками позивача в зв'язку з наступним:

Так, згідно із листа Депратаменту пенсійного забезпечення ПФУ від 24.06.2016 року № 7108/Ф-11 підтверджується наступне:

- індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції, яка діяла до 31.12.2015 року), та 103 відсотка з 01.01.2016 року;

- бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 01.01.2016 р. 103 %. Отже, цей лист Депатраменту підтверджує обґрунтованість та правомірність вимог позивача по проведенню індексації його пенсії наростаючим підсумком, так як за цей період індекс інфляції кожного місяця перевищує 101 відсоток, що було оприлюднено в газетах «Урядовий курєр».

Індекс споживчих цін у відсотках згідно офіційно оприлюднених даних в газеті «Урядовий кур'єр», що є загальновідомими в 2014 році є: Січень - 100,2; лютий - 100,6; березень-102,2; квітень-103,3; травень-103,8; червень - 101,0; липень -100,4; серпень -100,8; вересень-102,9; жовтень-102,4; листопад-101,9; грудень-103,0; в 2015 році є: січень -103,1; лютий-105,3; березень - 110,8; квітень -114,0; травень - 102,2; червень - 100,4, липень - 99,0; серпень - 99,2; вересень-102,9; жовтень-98,7; листопад-102,0; грудень-100,7; в 2016 році є: січень - 100,9, лютий - 99,6, березень - 101,0 квітень - 103,5, травень - 100,1; червень - 99,8, липень - 99,9, серпень - 99,7, вересень - 101,8, жовтень - 102,8, листопад - 101,8.

Таким чином відповідач не обчислював індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком (величину приросут), виходячи із базового місяця січень 2011р. (який їм не заперечується) з 1 січня 2015р. Внаслідок цього індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком було визначено відповідачем, що в грошовому вираженні складає індексацію пенсії в розмірі 223,02 грн. станом на грудень 2014 року. Це призвело до необгрунтованого фіксування суми індексації на рівні 223,02 грн. з 01.01.2015 року, хоча підстав для цього у відповідача не було. В той же час відповідач зазначає, що з 01.05.2016 р. під час підвищення прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність до 1130,00 грн. зафіксував суму індексації пенсії на рівні 223,02 грн. З 01.05.2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем травень 2016 року. Це твердження суперечить матеріалам справи та п.5 Порядку №1078 зі змінами внесеними Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 р., які застосовуються з 01.12.2015 р. Цей пункт передбачає, що якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Також суд зазначає, що відповідач не надав доказів проведення індивідуально-масового перерахунку пенсії з 01.05.2016, 01.12.2015 років. При цьому суд встановив, що відповідач перерахунок пенсії позивачу не робив, так як це не передбачено діючим законодавством. Так, Законом України від 28.12.2014 № 76-VIIІ "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIIІ), який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни до ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ і її викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України". При цьому слід зазначити, що Законом України від 10.12.2015 № 889-VІІІ "Про державну службу" (набрав чинності з 01.05.2016, далі - Закон № 889-VІІІ) визнано Закон № 3723-ХІІ таким, що втратив чинність, крім окремих положень статті 37, що на цей час застосовується при первинному призначенні пенсії до осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Тобто, ст.ст. 37, 37-1 Закону № 3723-ХІІ, які давали відповідачу право проводити перерахунок пенсії позивача, з 01.05.2016 втратили чинність. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону від 02.03.2015 № 213-VIIІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", «Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів". "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу". "Про Національний банк України". "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Діючий Закон № 889-VІІІ взагалі не містить окремого порядку перерахунку пенсій державним службовцям. Стаття 90 цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV). Таким чином, пенсії, призначені згідно із Законом № 3723-ХІІ, перераховуються у відповідності до вимог Закону № 1058-ІV, тобто, тільки у випадку, якщо складові пенсійної виплати (надбавки, підвищення, доплати тощо) визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму, але таких складових в пенсії позивачки не має. Таким чином, відповідач неправомірно зафіксував суму індексації з 01.01.2015 року та з 01.05.2016 року. Так, згідно розпорядження №150728 від 25.11.2016 року основний розмір пенсії позивачки від середнього заробітку складає 4820,89500 грн. був визначений на 01.10.2012 року і з того часу до теперішнього - не змінювався. Отже в порівнянні з сумою індексації, яка виплачується відповідачам в розмір 223,02 грн. має місце щомісячна недоплата суми індексації, яка є різницію між вищезазанченими сумами індексації та сумою, яка сплачується відповідачем. Такі дії відповідача є протиправними по наступним причинам.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2015 року 949 гривень; з 1 вересня 2015 року - 1074 гривні. Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1247 гривень. Після зміни базового місяця в вересні 2015 р. через зміну прожиткового мінімуму з 949,00 грн. до 1074,00 грн., відповідач не вірно визначив фіксовану суми індексації виходячи із базового місяця січень 2011р., як це було передбачено діючим на той час абз. 3 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі Порядок) та додатком 4 до Порядку.

Відповідно до додатку 4 до Порядку (в редакції чинної на вересень 2015 р.), якщо у разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. Отже, з 21.06.2012 р. п. 3, 8 Постанови КМУ від 13 червня 2012 р. № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» викладено в новий редакції абз. 3 п. 5 Порядку та Додаток 4 до Порядку та введено порядок обчислення фіксованої суми індексації, як різниця між сумою індексації та сумою підвищення.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток №2 містить відповідний приклад), а також визначення фіксованої суми індексації (додаток №4 в редакції на вересень 2015 р містить відповідний приклад).

Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Згідно ч. 1 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Частина перша статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015, які набрали чинності з 01.01.2016 р. передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно ч.ч. 2-4 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно із ч. 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на відповідний рік. {Статтю 5 доповнено частиною шостою згідно із Законом № 76-VIII від 15.12.2014}

П. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі Порядок) передбачає, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Абзац другий пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 77 від 11.02.2016 - застосовується з 01.01.2016 р. передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. {Абзац третій пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 526 від 13.06.2012}. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1.

П. 2 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку{Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 913 від 11.07.2007; в редакції Постанов КМ № 170 від 12.03.2008, № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015}.

П. 4 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника. {Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 913 від 11.07.2007, № 170 від 12.03.2008}. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведено у додатку 2.

Відповідно п. 5 Порядку в редакції, яка діяла до 30.11.2015 року у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.{Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 690 від 17.05.2006, № 170 від 12.03.2008, № 36 від 29.01.2014}У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.{Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006}У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.{Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006; в редакції Постанови КМ № 526 від 13.06.2012}

Відповідно до п. 5 Порядку №1078 зі змінами внесеними Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 р., які застосовуються з 01.12.2015 р. у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку. Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4. {Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015}.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток №2 містить відповідний приклад). Відповідач діяв в супереч цього порядку.

Застосовуючи положення Закону України від 15.12.2014 № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (п. 9 Прикінцевих положень) та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» суд виходить з наступного:

Так п. 9 Прикінцевих положень Закону України від 15.12.2014 № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачає, зокрема: «Установити, що: Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2015 рік; норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 111 із наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування. {Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно із Законом № 217-VIII від 02.03.2015}.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 р. № 67 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік» зазначено, що залишок коштів на початок року складає 1 720 700 000 (один мільярд сімсот двадцять мільйонів сімсот тисяч) гривень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 р. № 190 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік» зазначено, що залишок коштів на початок року складає 840 600 000 (вісімсот сорок мільйонів шістсот тисяч) гривень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 17 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2017 рік» зазначено, що залишок коштів на початок року складає 840 600 000 (вісімсот сорок мільйонів шістсот тисяч) гривень.

Цими постановами Кабінету Міністрів України не встановлено жодних обмежень в нарахуванні індексації пенсії жодної категорії пенсіонерів, навпаки зазначено, що є залишок коштів на початок року, які можуть фінансувати індексацію пенсії. Особливий порядок нарахування індексації пенсі, передбачений Постановою КМУ від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», який набрав чинності з 1 грудня 2015 року, також не передбачає обмежень для нарахування індексу споживчих цін та обмежень розміру індексації.

Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 31.08.2009 № 21-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 19.05.2014 № 8-1) (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 р. за № 897/16913). Згідно п. 1 підрозділу 1 розділу 2 цього порядку передбачено, що показники бюджету Пенсійного фонду розробляються з урахуванням основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України, прогнозних розмірів державних соціальних гарантій на наступний рік та результатів аналізу виконання показників бюджету Пенсійного фонду за минулі бюджетні періоди. Пункти 14 та 15 підрозділу 1 розділу 2 цього порядку передбачає, що проект бюджету Пенсійного фонду на плановий рік протягом місяця з дня прийняття закону України про Державний бюджет України на відповідний рік подається на розгляд та погодження заінтересованим органам відповідно до вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2011 року № 1156). Проект постанови Кабінету Міністрів України про затвердження бюджету Пенсійного фонду на плановий рік відповідно до Порядку взаємодії Міністерства соціальної політики України з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 24 вересня 2012 року № 596, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2012 року за № 1711/22023, подається в установленому порядку Міністру соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України. Згідно п. 3 Порядку взаємодії Міністерства соціальної політики України з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України, відповідальними структурними підрозділами Мінсоцполітики за взаємодію (далі - відповідальний підрозділ) із: Пенсійним фондом є Департамент пенсійного забезпечення.

Крім того, п. 11 Порядку проведення індексації грошових доходів населення передбачає, що додаткові витрати, пов'язані з індексацією грошових доходів громадян, відображаються у складі витрат, до яких відносяться виплати, що індексуються. Отже, цей Порядко не розділяє як самостійну витрату - виплату індексації пенсії, а враховує її у складі витрат на виплату пенсії відповідного виду.

Листом Депратаменту пенсійного забезпечення ПФУ від 24.06.2016 року № 7108/Ф-11 підтверджується, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції, яка діяла до 31.12.2015 року); бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 2015, 2016 років обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 01.01.2016 р. 103 %.

Отже, суб'єкт бюджетного процесу по розробці, затвердженню та виконанню бюджету Пенсійного фонду України - Департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, який є відповідальним підрозділом з підготовка проектів актів Кабінету Міністрів України (бюджету ПФУ) надав докази того, що спростовують аргументи заперечень відповідача з посиланням на Закони України «Про державний бюджет на відповідний рік» та Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» щодо проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік відповідно до особливого порядку, оскільки вони суперечать листу Депратаменту пенсійного забезпечення ПФУ від 24.06.2016 року № 7108/Ф-11.

Згідно із звітів про виконання бюджету 2014, 2015 років ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області, залишок коштів на кінець року, який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду в сумі:

- 1 767 765 100 грн. (один мільярд сімсот шістдесят сім мільйонів сімсот шістдесят пять тисяч сто гривень) в 2014 р. в ПФУ,

- 147 488 000,20 грн. (сто сорок сім мільйонів чотириста вісімдесят вісім тисяч гривень 20 копійок) в 2014 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області,

- 867 769 400 грн. (вісімсот шістдесят сім мільйонівсімсот шістдесят девять тисяч чотириста гривень) в 2015 р. в ПФУ,

- 10 329 100 грн.(десять мільйонів триста двадцять девять тисяч сто гривень) в 2015 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області.

Згідно із звіту про виконання бюджету 2015 року ПФУ залишок коштів на кінець 2015 р., який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України в сумі 867,8 млн. грн., був спрямований на фінансування пенсійних виплат січня 2016 р.

Згідно із Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій» від 21 грудня 2016 р. № 972 передбачено: Установити, що з метою забезпечення своєчасної виплати пенсій з урахуванням святкових і вихідних днів у січні 2017 р. фінансування та виплата пенсій проводиться у грудні 2016 р. в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 р. № 190 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 24, ст. 945), особам, яким виплачується пенсія через їх поточні рахунки в банках з датами виплати по 15 січня 2017 р. включно, та особам, яким виплачується пенсія через національного оператора поштового зв'язку з датами виплати по 10 січня 2017 р. включно.

Отже, згідно із цієї постанови КМУ також передбачено, фінансування пенсійних виплат січня 2017 р. в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України 2016 року.

Отже, посилання відповідача на положення Законів про державний бюджет на відповідний рік та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», щодо проведення позивачки індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на відповідний рік та відповідно до особливого порядку, суперечить відповідному законодавству та фактичним обставинам справи.

Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, Закону України «Про прожитковий мінімум» та листу Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ від 24.06.2016 року № 7108/Ф-11 .

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про неправомірність дій та бездіяльностіУправління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя.

Таким чином, внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з 26.06.2016 року виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) січень 2011 року та індексу споживчих цін за період з лютого 2011 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, значно зменшено пенсію позивача, що суперечать чинному законодавству.

Аналогічні правові позиції викладені в ухвалах Вищого адміністративного суду (К/9991/57348/12 від 20.02.2014 року, К/9991/9559/12 від 13.02.2014 року, К/800/27925/14 від 27.05.2014 року, К/9991/69509/12 від 05 червня 2014 року, К/800/24928/15 від 08 червня 2015 року, К/800/24866/15 від 05 червня 2015 року, №194/56/15-а (2а/194/10/15) від "15" березня 2016 р., №333/4475/15-а (2-а/333/79/15) від "04" лютого 2016 р., постанові Донецького адміністративного апеляційного суду від 19.01.2015р. №264/7744/14-а, ухвалі Донецького адміністративного апеляційного суду від 20.10.2016 №265/4520/16-а.

Враховуючи те, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Підвищення до пенсії у вигляді індексації є складовою частиною пенсії, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати. Тому суди не вправі обмежувати виплату громадянам пенсії, а також передбаченого чинним законодавством підвищення до неї, встановлюючи для цього певні граничні строки її отримання. Правильність цієї правової позиції підтверджено, поміж іншого, і Верховним Судом України у постановах від 23 квітня 2012 року (справа 21-239а11) та 19 березня 2013 року (справа № 21-53а13), які, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковими для всіх судів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 6-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 122, 128, 143, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративинй позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) січень 2011 року.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області нарахувати та виплати позивачу ОСОБА_1 з 26.06.2016 року суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) січень 2011 року та індексу споживчих цін за період з лютого 2011 року та зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів, у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Д.В. Киян