Постанова № 64904253, 15.02.2017, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.02.2017
Номер справи
761/44064/16-а
Номер документу
64904253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/44064/16-а

Провадження № 2-а/761/145/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Осаулова А.А.

при секретарі Вольда М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

У грудні 2016 року Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центрального об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив суд визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити йому пенсію в розмірі 80% від заробітної плати державного службовця включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати, відповідно до довідки №281/116д від 19.03.2014 року, починаючи з дати призначення пенсії.

Свої вимоги позивач обгрунтував тим, що перебуває на обліку в Центральному Об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Проте при розрахунку розміру пенсії позивача не включено індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути. Крім того зазначив, що до визначені надбавки є складовими заробітної плати, з яких сплачуються страхові внески на загально обов»язкове пенсійне страхування, а тому відмова відповідача врахувати їх при обчисленні йому пенсії є протиправною, оскільки не відповідає вимогам закону та судовій практиці з розгляду справ вказаної категорії.

Позивач в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі, заперечень на дату судового розгляду не подавав.

Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, повно і всебічно з»ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких грунтується позов, об»єктивно дослідивши всі докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

За наявними у справі документами встановлено, що позивач перебуває на обліку у Центральному об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу».

13.06.2016 року подав до відповідача заяву з необхідними документами про проведення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

За результатами розгляду заяви позивача, відповідач відмовив у перерахунку пенсії, зважаючи на те, що підстав для її перерахунку немає, що відповідає чинним на даний час вимогам законодавства. (а.с. 9).

Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною другою статті 37 цього Закону передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

За таких обставин, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як вбачається з виданої позивачу довідки №281/116д від 19.03.2014 року розрахунково-касового відділу Міністерства оборони України про складові заробітної плати входять інші виплати: матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в розмірі - 11 214,60 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі - 24 868,28 грн.; індексація заробітної плати в розмірі - 113,02 грн., та на всі ці виплати були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи, що на вказані у позові складові заробітної плати отримувались позивачем під час проходження служби та на неї нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому дії відповідача щодо не включення даних надбавок при перерахунку пенсії є неправомірними.

Зазначені висновки суду узгоджуються із постановою Верховного суду України від 14.05.2013 року по справі №21-125а13, де вказано про перевагу і необхідність застосування у вказаних правовідносинах ст.41 Закону України №1058-IV та ст.66 Закону України №1788-ХІІ, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.

При прийнятті рішення у цій справі судом враховано, що статтею 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

В силу положень статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (частина 4 статті 71 КАС України).

Відповідач в судове засідання свого представника не неправив та не надав суду достатніх і беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу.

Враховуючи ті обставини, що позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 13.06.2016 року і отримав відмову 02.07.2016, а позов було подано до суду 13.12.2016 року, тому вимоги позивача про зобов'язання перерахувати пенсію слід задовольнити виключно в межах 6-ти місячного строку позовної давності, визначеного ст. 99 КАС. Відтак в цій частині позов підлягає частковому задоволенню із зобов'язанням вчинити дії відповідача з 13.06.2016р.

Розподіляючи судові витрати, суд керується положеннями ст. 94 КАС України.

У зв'язку з задоволенням позову з відповідача на користь позивача підлягає стягненню понесенні та документально підтвердженні витрати по оплаті судового збору в розмірі - 551,20 грн. у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України.

На підставі, керуючись ст.ст.22, 46 Конституції України, ст. 33,37 Закону України «Про державну службу», ст.2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 12.09.1997 року, керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69-71, 86, 94, 161-163, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Центрального об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно Довідки №281/116д від 19.03.2014 року про складові заробітної плати.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві донарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону №3723-XІІ, 16.12.1993 року чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) в розмірі - 80% від суми заробітної плати з урахуванням сум: матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в розмірі - 11 214,60 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі - 24 868,28 грн.; індексація заробітної плати в розмірі - 113,02 грн., згідно Довідки №281/116д від 19.03.2014 року про складові заробітної плати, з урахуванням фактично проведених виплат, починаючи з 13.06.2016 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі - 551 грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: