Справа № 752/716/17
Провадження №: 2-а/752/161/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.01.2017 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді Шевченко Т.М.
з участю секретаря Крекотень О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними та протиправними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії, -
в с т а н о в и в:
у січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся у суд з позовом до Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними та протиправними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії.
В обгрунтування своїх вимог зазначає, що він з 1990 року працював на різних посадах в органах прокуратури. На підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" йому була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 80% грошового утримання. З березня 2011 року на підставі постанови Голосіївського районного суду м. Києва від 23 серпня 2011 року розмір пенсії перераховано, виходячи з 86% грошового утримання позивача. З березня 2014 року він не працює в органах прокуратури у зв"язку з виходом на пенсію.
На даний час у зв"язку з реоганізацією управлінь Пенсійного фонду України він перебуває на обліку в Лівобережному об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.
07 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку розміру призначеної йому пенсії, виходячи із розміру 86% від суми заробітної плати, вказаної у довідці Прокуратури м. Києва від 31.10.2016 р. № 18-626. Листом від 21.11.2016 р. № 18682/09/А-1372 відповідач відмовив позиачу у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення".
Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що не грунтуються на вимогах закону, порушують його конституційне право на пенсійне забезпечення.
За таких підстав, звернувся у суд з даним позовом та просить визнати неправомірними дії Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови йому у перерахунку розміру пенсії та зобов"язати відповідача провести йому перерахунок пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 р. та постанови суду від 23 серпня 2011 р., виходячи з розрахунку 86% від середнього заробітку, на підставі довідки прокуратури м. Києва від 31 жовтня 2016 року № 18/626 та здійснити відповідні виплати з 01 січня 2016 року.
В судове засідання позивач не з"явився, надіслав клопотання про судовий розгляд без його участі.
Відповідач Лівобережне об"єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судове засідання не забезпечив явку свого представника, надіслав письмові заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні позовних вимог, зважаючи на їх необгрунтованість.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач перебуває на обліку Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 23 серпня 2011 року задоволено адміністартивний позов ОСОБА_1 Постановлено визнати дії управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, призначеної за вислугу років, неправомірними. Зобов"язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з 86% його грошового утримання, починаючи з 10.03.2011 р. (а.с. 39)
07 листопада 2016 року позивач звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з розміру заробітної плати зазначеної у довідці прокуратури м. Києва №18-626 від 31.10.2016 р. (а.с. 14)
Листом Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві вих. № 18682/09/А-1372 від 21.11.2016 р. позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент призначення пенсії та роз'яснено, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. (а.с. 16)
Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії, останній звернувся до адміністративного суду з позовом.
Суд вважає, що позовні вимоги є лбгрунтованими, зважаючи на наступне.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, зменшено до 80% відсотків розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Також, Законом №3668-VІ встановлено обмеження виплати пенсії максимальним її розміром.
Відповідно до статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з цим, як встановлено пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
За приписами частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цим Законом та іншими законами, крім пільг, які встановлені абзацом першим частини третьої статті 49 цього Закону. Пенсіонери і члени їхніх сімей, що проживають разом із ними, мають також право на медичне обслуговування в тих медичних закладах, в яких вони перебували на обліку до виходу на пенсію працівника прокуратури.
Частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на момент виникнення у позивача права на пенсію, було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Водночас, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладено в редакції у редакції Закону України від 28 грудня 2014 року N 76-VIII: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.».
З аналізу наведених норм, враховуючи, що за пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цим Законом та іншими законами, випливає, що позивач не втратила права на перерахунок призначеної їй раніше пенсії, незважаючи на те, що Кабінетом Міністрів України Умови так і не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ не зазнали.
Такий висновок співпадає із висновком Вищого адміністративного суду України, викладеним в ухвалах від 19 травня 2016 року у справі №463/2228/15-а (К/800/41001/15), від 18 жовтня 2016 року у справі №156/202/16-а (К/800/19212/16).
Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить з того, що згідно статті 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали.
Враховуючи викладене, суд погоджується з доводами позивача про наявність підстав для здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії, згідно довідки прокуратури м. Києва № 18-626 від 31 жовтня 2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, без обмеження граничного розміру пенсії.
Позивач звернувся до Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок 07 листопада 2016 року та просить провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Разом з тим, ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом день звернення) передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 4 ст. 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
У такому випадку вимога позивача провести перерахунок пенсії за минулий час з 01 січня 2016 року не підлягає задоволенню, і позивач має право на перерахунок пенсії з 01 листопада 2016 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись статтями 19, 22 Конституції України, ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», ч. 4 ст. 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», статтями 9, 11, 69-86, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністартивний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії.
Зобов"язати Лівобережне об"єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 р. та постанови Голосіївського районного суду м. Києва від 23 серпня 2011 р., виходячи з розрахунку 86% від середнього заробітку, на підставі довідки прокуратури м. Києва від 31 жовтня 2016 року № 18/626 та здійснити відповідні виплати з 01 листопада 2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 640 гривень 00 копійок судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: