Постанова № 64899428, 22.02.2017, Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
22.02.2017
Номер справи
539/211/17
Номер документу
64899428
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 539/211/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.02.2017 Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

В складі: головуючого судді - Даценка В. М.

при секретарі Ануфрієвій Н.М.

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лубни адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Лубенського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до Лубенського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця.

У позові вказала, що з 28.03.2011 року вона була звільнена з посади завідувача сектору бюджетних надходжень (на той час) управління Державного казначейства у Лубенському районі в звязку з досягненням граничного віку перебування на державній службі та виходом на пенсію.

Пенсія як державному службовцю їй призначена з 29.03.2011 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19 грудня 1993 року за наявності стажу державної служби 14 років 3 місяці 16 днів.

Для обчислення розміру пенсії була надана довідка №367 від 28.03.2011 року про заробіток для обчислення пенсії, але в цій довідці не були зазначені усі інші види виплат, що були нараховані та виплачені їй як державному службовцю, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 922,00 грн. та індексація заробітної плати в сумі 5 760,76 грн. та відповідно не були враховані при обрахунку пенсії.

02.11.2016 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з часу її призначення, з цих підстав та надала довідку №834 від 24.10.2016 року про складові заробітної плати, що включають надбавки, премії та інші виплати, які за період з 1 березня 2009 року по 28 лютого 2011 року становили 6 682,76 грн., а саме: матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 922,00 грн. та індексація заробітної плати в сумі 5 760,76 грн. В довідці зазначено, що на всі виплати, включені в довідку нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Однак, 12.12.2016 року отримала відмову в перерахунку пенсії. Не погоджуючись з таким рішенням прохає суд визнати неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 29.03.2011 року з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення 922 грн 00 коп. та індексації заробітної плати 5 760 грн 76 коп., зобовязати здійснити перерахунок пенсії з 29.03.2011 року з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення 922 грн 00 коп. та індексації заробітної плати 5 760 грн 76 коп.

В письмових запереченнях на позовну заяву відповідач зазначив, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до норм чинного законодавства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, прохає їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечила.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та наявні по справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 29.03.2011 року позивачу призначено пенсію на умовах ст.37 ЗУ «Про державну службу» № 3723-ХІІ.

При нарахуванні пенсії позивачем була надана довідка про її заробітну плату № 367 від 28.03.2011 року, в якій не були вказані суми індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення.

02.11.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» з урахуванням вищевказаних додаткових виплат та надала відповідні до довідки №№834, 835 від 24.10.2016 року. /а.с.17/.

Рішенням Лубенського обєднаного управління ПФУ №491 від 07.12.2016 року позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку її пенсії відповідно до вищевказаних довідок у звязку з тим, що Закон України «Про державну службу» від 19.12.1993 року втратив чинність, а Законом України «Про державну службу від 10.12.2015 року проведення перерахунку раніше призначених пенсій не передбачено. Крім того, відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена на умовах ЗУ «Про державну службу» /а.с.22,23/.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Як встановлено частиною 1 статті 37 Закону "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

У відповідності до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та винагороди входять до системи оплати праці державного службовця, оскільки перевага має надаватись не положенням законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Отже, при призначенні пенсії позивачу підлягали врахуванню суми індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення, а тому відмова відповідача в перерахунку пенсії на підставі поданих довідок є незаконною.

Щодо посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», як підстави відмови у здійсненні перерахунку, то, воно є необґрунтованим у зв'язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцеві положення Закону №213-VІІІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судове експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Проте, з аналізу встановлених норм, можна дійти висновку, що вона стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Звернувшись 02.11.2016 року до відповідача, позивач не ставила питання про призначення пенсії, а фактично ставила питання про усунення помилки, допущеної при нарахуванні її пенсії в 2011 році, відтак вказана норма не може бути застосована до спірних правовідносин.

Оскільки позивачем ставиться питання про виправлення помилки, допущеної в 2011 році, суд відхиляє доводи відповідача відносно того, що ЗУ «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року не передбачає проведення перерахунку пенсії відповідно до норм попереднього закону.

Крім того, у відповідності до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок вже призначеної пенсії 02.11.2016 року, тому перерахунок має бути здійснений з 01.11.2016 року.

При цьому судом враховано сталу судову практику в цій категорії справ, зокрема, постанову ВАС України від 21.07.2016 року у справі № К/800/348/16, постанови ВС України від 16.09.2014 року у справі № 21-314а14 та від 03.06.2014 у справі №21-134а14.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Лубенського обєднаного управління Пенсійного фонду України від 07.12.2016 року № 491.

Зобов'язати Лубенське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії з 01.11.2016 року відповідно до ЗУ "Про державну службу" 16 грудня 1993 року N 3723-XI з урахуванням індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення, відповідно до довідки до довідок від 24.10.2016 року №№834,835.

Стягнути з Лубенського обєднаного управління Пенсійного фонду України за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 640 грн 00 коп. судового збору.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лубенського міськрайонного суду

Полтавської області ОСОБА_4 В. М.