Постанова № 64896301, 17.02.2017, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
17.02.2017
Номер справи
346/5614/16-а
Номер документу
64896301
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 346/5614/16-а

Провадження № 2-а/346/12/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2017 року м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд

Іванно-Франківської області

в складі: головуючого-судді Хільчука І.І.,

секретаря Олексюк Г.І.,

з участю: позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломийського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій про відмову у перерахунку призначеної пенсії та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25 жовтня 2017 року позивач звернувся до суду з даним позовом, підтримуючи який в судовому засіданні він та його представник пояснили, що він, начальник радіостанції підрозділу забезпечення Івано-Франківського протипожежного батальйону, сформованого на принципах воєнного часу для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, ліквідатор другої категорії, надалі перебуває на обліку в Коломийському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, і має право на компенсації та пільги, встановлені ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Із розпорядження №119401 від 29 вересня 2016 року про призначення йому пільгової пенсії по віку, як ліквідатору другої категорії, зробив висновок, що його пенсія не відповідає Конституції України і законам, що регламентують порядок призначення та її розрахунок відповідно до статусу. Судячи із документу, пенсія йому призначена на загальних умовах. Відповідач припустився невірного тлумачення положень законів №№796-12,1788-12 та 1058-4, внаслідок чого дійшов помилкового висновку про необґрунтованість його звернення.

Оскільки він виконав свій обов'язок перед державою, зі свого боку через Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона зобов'язалась хоч частково відшкодувати його втрачене здоров'я та інші неприємні обмеження, котрі виникли внаслідок виконання особливо небезпечних робіт при проведенні дезактиваційних робіт на Чорнобильській атомній станції.

Встановивши загальні правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати у ОСОБА_4 України «Про пенсійне забезпечення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавець визначив і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо).

ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, оскільки, відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я, довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

У своїй заяві до відповідача 05 жовтня 2016 року він звернув увагу на порушення чинного законодавства при призначенні йому пенсії, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На жаль, ПФУ у відповіді на письмове звернення його твердження обійшов, залишаючись на своїх суперечливих і хибних позиціях.

Йому державну пенсію обраховано від 35 років стажу, а не двадцяти, як передбачено ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В результаті у нього державна пенсія не досягла навіть прожиткового мінімуму через невідповідну пропорційність до стажу. Його позбавили другої пенсії за втрату здоров'я (ст.. 51). Адже її протиправно додано до розміру державної пенсії. Йому не додано також до державної пенсії за 7 років понаднормового стажу, як передбачено чорнобильським законом - стаття 56 ЗУ № 796-12, тобто необхідно було нарахувати: 2298.25х 7 :100 =160.88 грн.

У пенсійній справі наявні документи, що він брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 48 днів, а мені врахували лише 5. До загального трудового стажу не додано 4 місяці і три дні.

Згідно чинного законодавства його пенсія щонайменше повинна рівнятися: 1130 (державна пенсія) + 160.88 (за сім років понаднормового стажу) + 170.82 грн. (додаткова пенсія за втрату здоров'я) = 1461.70 грн. Недоплата складає 413.78 грн..

Відповідач у відповіді на його звернення підтвердив попередню позицію щодо застосування ЗУ №1058. Вважає, що відповідач свідомо проігнорував вимоги 13-того пункту Прикінцевих положень ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадянці постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього закону, призначається одна пенсія за її вибором.

Згідно статей 15 та 19 ЗУ «Про звернення громадян» управління пенсійного фонду має: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви; забезпечувати поновлення порушених прав; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, а суми пенсії, які не були одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком (ч. 2 ст. 87 ЗУ «Про пенсійне забезпеченая»).

Відповідно до ст. 87 Закон України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Йому, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, необхідно було обрахувати пенсійне забезпечення за базовим для його категорії законом - ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№796-12). ОСОБА_4 України «Про пенсійне забезпечення» (1788-12) та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-4) застосовуються в тих межах, які не суперечать базовому закону. Відповідач в основу поклав виключно закон № 1058. Це він засвідчив і у запереченні, але не надав належних доказів щодо законності його застосування. Прикінцевими положеннями ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надавалося доручення: «Кабінету Міністрів України: 1) у тримісячний термін із дня опублікування цього ОСОБА_4 підготувати і подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції про приведення законів України у відповідність з цим ОСОБА_4». Можливо невиконання цього припису і призводить до плутанини при зіставленні норм ОСОБА_4 №№ 796-12, 1058 та 1788-12.

Відповідно до ЗУ №796-12 він, як ліквідатор другої категорії, має право на державну пенсію у 50 років при трудовому стажі не менше 20 років. 05 жовтня 2016 року він звернувся до Коломийського об'єднаного управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії за Чорнобильським законом, але йому відповідач відмовив. У той же час, відповідач вдається до маніпуляцій щодо пропуску терміну звернення до суду, і кладе їх в основу заперечення.

Він із власної ініціативи 29 вересня 2016 року після відмови надати інформацію про його пенсію витребував розпорядження у Головного управління ПФУ Івано-Франківської області, яке містило дані про нарахування пенсії. Саме цього дня дізнався про порушення своїх матеріальних прав. Опісля відповідно до чинного законодавства 05 жовтня 2016 року порушив клопотання про їх поновлення. Отримавши відмову, звернувся за захистом своїх прав до суду. Дату 03 жовтня 2015 року вказав у позові, як можливий варіант досягнення сатисфакції. Врешті міг би клопотати про поновлення своїх прав із дня призначення йому пенсії - із 01 травня 2013 року.

Пенсію йому призначено у травні 2013 року тільки після втручання того ж ГУПФУ, а такого права він набув 07 березня 2013 року. Вона нарахована не від необхідних

по ЗУ №796-12 двадцяти років, а від 35. У Запереченні не наведено доказів, навіть припущень, як у віці 50 років можна набути 35 років трудового стажу. Відповідач офіційно підтвердив його загальний трудовий стаж - 27 років і два місяці, а законної доплати за понаднормовий стаж не нарахував.

Їхні твердження щодо позбавлення додаткової пенсії базуються на неадекватному розмірі пенсійного забезпечення. Загальний розмір пенсії становить 1193.06 грн., а реально він мав би бути наступним: 1130 грн. (основна пенсія) + 160.88 грн. (доплата за понаднормовий стаж) + І70.82 грн. (пенсія за втрату здоров'я) + 145.14 грн. (фіксована індексація) = 1606.84 грн. Не додано до пенсійного забезпечення 413.78 грн. Індексація, якою прикривається відповідач, не є складовою пенсійного забезпечення.

Пояснення відповідача щодо не врахування до загального трудового стажу чотирьох місяців і трьох днів за роботу в зоні відчуження також базуються на уявних припущеннях. У витязі із Протоколу засідання Спірної комісії Мінсоцполітики, зазначено: «Робота у зоні відчуження не менше 5 календарних днів у другій половині 1986року». Для підтвердження статусу цього цілком достатньо, а для обрахунку пенсії ні. У військовому квитку зазначений термін роботи в зоні відчуження із 18 липня по 03 вересня 1986 року - 48 днів і ночей.

Вважає дії відповідача неправомірними та просить суд визнати протиправними дії Коломийського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо перерахунку призначеної йому пенсії від 20 років стажу та її збільшення на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, зобов'язати Коломийське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області дорахувати йому до загального трудового стажу період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (48 днів), зобов'язати призначити державну пенсію відповідно до вимог чинного законодавства України - не нижче прожиткового рівня для непрацездатних осіб - із збільшенням її на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи та виплатити недораховану суму, починаючи із 03 жовтня 2015 року, звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позову та пояснила, що відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Ч. 1 ст. 100 КАС України вказує, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду.

Оскільки позивач просить перерахувати йому пільгову пенсію по віку із збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, дорахувати додаткову пенсію за втрату здоров'я, а також повернути пенсійні виплати з 03.10.2015 р., а шестимісячний строк звернення до суду сплив ще 03.04.2016р., управління вважає, що позов подано після закінчення строку звернення до суду і просить залишити його без розгляду.

Крім того, зазначає, що розмір пенсії позивача - її «складові», відповідають всім нормам чинного законодавства, а тому, якщо не враховувати строк звернення до суду, то слід відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 за безпідставністю.

Зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, начальник радіостанції підрозділу забезпечення Івано-Франківського протипожежного батальйону, сформованого на принципах воєнного часу для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, ліквідатор другої категорії, перебуває на обліку в Коломийському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, і має право на компенсації та пільги, встановлені ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З 09 вересня 2013 р. позивачу призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 55 ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при страховому стажі 27 років 2 місяці та заробітку 2298,25 грн., за період роботи з 01.03.1985 р. по 28.02.1990 р. та весь період роботи, починаючи з 01.07.2000 р. (відповідно до страхового стажу) індивідуальному коефіцієнті заробітної плати 0,97026.

Умови надання пенсії учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та визначення права на призначення пенсії передбачено ст. 55, 56 ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 49 ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною 2 ст. 56 цього ОСОБА_4 встановлено саме право на пенсію в повному розмірі громадянам, які віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж.

Окрім того, статтею 55 ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено право учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку встановленого статтею 26 ОСОБА_4 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Проте, згідно цієї ж статті ОСОБА_4 призначення та виплата пенсій вказаним у цій статті категоріям провадиться відповідно до ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з врахуванням норм цього ОСОБА_4.

Відповідно до ч.1 ст. 28 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (із змінами) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Абзацом 2 ч. 1 цієї статті також передбачено збільшення пенсії за віком на 1 відсоток розміру пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам.

В частині 2 ст. 28 вище наведеного ОСОБА_4 зазначено про те, що за наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до ч.1 ст. 40 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Враховуючи норми вище наведених ОСОБА_4, а також на підставі наданих позивачем документів, ОСОБА_1 з 09.09.2013 призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при страховому стажі 27 років 2 місяці та заробітку за період роботи з 01.03.1985 р. по 28.02.1990 р. та весь період роботи, починаючи з 01.07.2000 р..

Згідно ОСОБА_4 України «Про індексацію грошових доходів населення» та відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 (із змінами) розмір пенсії позивача підлягав індексації, яка щомісяця переглядалась відповідно до зміни індексу споживчих цін. В зв'язку з цим, пенсійна виплата протягом 2014-2016 років з врахуванням суми індексації перевищує встановлений мінімальний розмір пенсії.

Відповідно до ст. 7 ОСОБА_4 України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», з 01 травня 2016 р. встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на рівні 1130,00 грн., мінімальний розмір пенсії за віком, яка призначена відповідно до ст. 28 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.05.2016 р. визначається в розмірі саме такого прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб - 1130,00 грн., але за наявності у чоловіків 35, а у жінок 30 років страхового стажу.

Оскільки у позивача відсутній страховий стаж, передбачений ч.1 ст. 28 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 35 років та з врахуванням ч. 2 цієї статті ОСОБА_4 (за наявності страхового стажу меншої тривалості пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком) перерахований розмір пенсії ОСОБА_1 на день його звернення становить 1193,06 грн.: основний розмір пенсії - 842,88 грн.; додаткова пенсія потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС - 170,82 грн.; доплата до прожиткового мінімуму - 34,22 грн.; фіксована сума індексації -145,14 грн.

Отже, при визначенні права на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку і при розрахунку розміру пенсії позивача управлінням були враховані як норми ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так і ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У позовній заяві позивач зазначає про те, що управлінням не нарахована йому додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 170,82 грн., проте, як зазначено вище та на підставі розпорядження управління від 17.10.2016, це не відповідає дійсності.

Також у позовній заяві позивач стверджує про наявність у нього стажу роботи понад норму, встановлену ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який складає 7 років, та, у зв'язку з цим, просить суд зобов'язати управління перерахувати йому пенсію із збільшенням на 1 процент заробітку за кожний такий рік роботи.

Як зазначалось вище ст. 55 ОСОБА_4 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що призначення та виплата пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проводиться відповідно до ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а ст. 28 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено повний страховий стаж для чоловіків, який становить 35 років, а також передбачено збільшення пенсії за віком на 1 відсоток розміру пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам.

У зв'язку з тим, що позивачу було призначено пенсію при наявності страхового стажу 27 років 2 місяці, а не 35, то збільшення пенсії за віком на 1 відсоток суперечить чинному законодавству, так як у нього відсутній понаднормовий стаж.

ОСОБА_1 стверджує, що він брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС протягом 48 днів, а зараховано - лише 5, у зв'язку з цим йому не зараховано до стажу 4 місяці і 3 дні.

Як зазначає сам позивач, до страхового стажу йому враховано в кратному обсязі період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС лише 5 днів на підставі Витягу з протоколу №32 засідання комісії від 29.09.2010, виданого комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Решта вищевказаних днів, протягом яких він брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не може бути враховано з кратністю в зв'язку з не підтвердженням перебуванням в зоні відчуження Комісією.

У позовній заяві позивач використовує норми ОСОБА_4 України «Про пенсійне забезпечення», проте у Прикінцевих положеннях ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (із змінами) чітко зазначено про те, що закони України та інші нормативно-правові акти, в даному випадку Закон України «Про пенсійне забезпечення», застосовуються в частині, що не суперечить цьому ОСОБА_4 - ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійна страхування», який набрав чинності з 01.01.2004. Отже, проведення перерахунку пенсії з врахуванням позовних вимог ОСОБА_1 суперечить нормам законодавства.

Позивач не бере до уваги те, що ст. 55 ОСОБА_4 №796-ХІІ визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 ОСОБА_4 № 1058-ІУ, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 р. незалежно від кількості днів, а з 01.07.1986 р. по 31.12.1986 р. - не менше 5 календарних днів, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

ОСОБА_4 №796-ХІІ передбачено призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, і саме відповідно до цієї норми та цього ОСОБА_4 позивачу була призначена пенсія, тому що ОСОБА_4 №1058-ІУ не передбачено призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку учасникам наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже, твердження позивача про призначення йому пенсії з врахуванням тільки ОСОБА_4 №1058-IV є безпідставним.

Після прийняття ОСОБА_4 №1058-ІV зміни до ст. 55 ОСОБА_4 №796-ХІІ, відповідно до якої призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення проводиться відповідно до ОСОБА_4 № 1058-ІV і цього ОСОБА_4, зокрема на день призначення пенсії позивачу, все ж таки були внесені, але не такі які б хотілись позивачу.

В матеріалах пенсійної справи є заява про призначення пенсії, яка написана власноруч позивачем 09 вересня 2013 року, що підтверджує той факт, що позивач після виповнення 50 років йому 07.03.2013 р. не звернувся до управління за призначенням йому пенсії за віком протягом трьохмісячного терміну. В такому випадку пенсія призначається з дня звернення до управління за призначенням такої, в даному випадку з 09.09.2013 р., про повідомлення позивачеві даної інформації свідчить його підпис на звороті заяви про призначення пенсії від 09.09.2013 р.. Своєчасне призначення управлінням пенсії після звернення за нею підтверджуєтеся протоколом 671 від 16.09.2013.

Згідно ч.1 ст. 45 ОСОБА_4 № 1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до ст. 51 ОСОБА_4 №796-ХІІ особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Ч. 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р. «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка для осіб, що належать до 2 категорії (згідно посвідчення серії А №353688, виданого 28.10.2010 позивач є ліквідатором аварії на ЧАЕС 2 категорії) становить 170,82 грн.

Отже, розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну, здоров'ю, яка управлінням при призначенці пенсії була нарахована та виплачується позивачу становить 170,82 грн., що підтверджується копією розпорядження управління.

У зв'язку з наведеним звинувачення позивачем управління про позбавлення його права на додаткову пенсію за втрату здоров'я є безпідставним.

Під час проведення перерахунків пенсії управління виконує вимоги ОСОБА_4 України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Індексація пенсій визначається індивідуально для кожної пенсії та проводиться залежно від місяців підвищення розмірів пенсії, розмірів підвищення пенсії, її складових та ін.

У зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність проводиться перерахунок складових пенсійної виплати, розмір яких залежить від такого мінімуму.

П.5 Порядку (чинного на день призначення пенсії) у разі підвищення розмірів, зокрема пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

У разі якщо грошовий дохід з врахуванням суми підвищення менший за суму грошового доходу з врахуванням індексації до його підвищення, то в базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з врахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Тому якщо розмір підвищення пенсії після її перерахунку не перевищив суму виплаченої індексації, то різницю між розміром індексації та сумою підвищення було встановлено в складі пенсійної виплати.

З 01.12.2015 р. постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у Порядок внесено зміни, зокрема до п.5 - якщо розмір підвищення пенсії не перевищує суму індексації, що була у місяці підвищення пенсії, сума індексації розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення пенсії.

З травня 2014 року (крім лютого-березня 2015 року, оскільки позивач протягом даного періоду працював) сума індексації являється однією з складових пенсійної виплати позивача.

Твердження представника відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до суду не може братися до уваги, оскільки адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З матеріалів справи вбачається, що позивач дізнався про порушення його прав 29 вересня 2016 року, а тому строк звернення до суду ним не порушено.

Аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимог позивача є безпідставними, оскільки нарахування пенсії ОСОБА_1 було здійснено згідно чинного законодавства.

Наведене стверджується: копією посвідчення /а.с.8/, копією заяви до УПФУ /а.с.9/, копією відповіді ПФУ /а.с.10-11/, копіями розпоряджень 191401 від 29.09.2016р. та 17.10.2016 /а.с.12, 34/, копією витягу з протоколу Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобільській АЕС /а.с.35/, довідки ПФУ /а.с.44/, копією заяви про призначення/перерахунок пенсії /а.с.52/, копією протоколу від 16.09.2013 р. /а.с.53/.

На підставі ст.,ст. 8, 22, 55, 124 Конституції України, ст.,ст. 49, 51, 55, 56-58, 67 ОСОБА_4 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст.,ст. 1, 2, 6, 16, 17, 18, 19, 21, 24 ОСОБА_4 України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії, ст.,ст. 1, 2, 4, 7 ОСОБА_4 України Про прожитковий мінімум, ст. 28 ОСОБА_4 України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування та керуючись ст.,ст. 6, 18, 158-163, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Коломийського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій про відмову у перерахунку призначеної пенсії та зобовязання вчинити перерахунок пільгової пенсії, дорахувати пенсію за втрату здоровя, перерахувати пенсію із збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж із 03 жовтня 2015 року, повернути недораховані пенсійні виплати із 03 жовтня 2015 року - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського Адміністративного Апеляційного суду протягом десяти днів через Коломийський міськрайонний суд з дня проголошення постанови.

Оригінал постанови зберігається в матеріалах справи № 346/5614/16-а.

Суддя Хільчук І. І.