Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/1163/16-а
Провадження № 2-а/280/13/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 лютого 2017 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Василенка Р.О., при секретарі Бех І.О., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м.Коростишеві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського обєднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про визнання права на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку, зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Коростишівського районного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з даним позовом, в якому просить визнати протиправною відмову Коростишівського обєднаного УПФ України у Житомирській області призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку на пять років відповідно до вимог Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобовязати провести нарахування та виплату пенсію з дня звернення до відповідача. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 04.07.2015 йому виповнилось 55 років, тому у жовтні 2015 він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років, як громадянину, який постійно проживає (працює) на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорія 4, надавши ряд необхідних документів, у тому числі відповідне посвідчення, довідку №29 від 11.09.2015 тощо. Проте, отримав відмову відповідача, яка мотивована тим, що заявником ОСОБА_1 не надано документів на підтвердження факту проживання (роботи) у зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993. Вважає таки дії відповідача протиправними та просить винести рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позові, пояснив, що являється громадянином, який постійно проживав (працював) на території зони посиленого радіоекологічного контролю, даний статус підтверджений відповідним посвідченням, зауважив, що має право на зниження пенсійного віку на 5 років, гарантоване державою, просить задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, зазначила, що позивачем не надано документів на підтвердження факту проживання або відпрацювання у зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993 не менше 4-х років, а тому не має підстав для призначення пенсії, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
02.10.2015 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років у відповідності до положень Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки на момент звернення досяг 55-річного віку, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії КА №181349, виданого Камянко-Бузьким РВ УМВС у Львівський області 11.07.1996.
Листом управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі №7974/03 від 06.11.2015 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років, з огляду на те, що станом на 01.01.1993 позивач не проживав та не працював в зоні радіоекологічного контролю, відсутня підстава видачі довідки №2058 від 17.09.2015, долученої до матеріалів пенсійної справи, про періоди проживання/реєстрації у м.Кузнецовськ Рівненської області.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
П.4 ст.11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років. Згідно п.4 ч.1 ст.14 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для встановлення пільг і компенсацій визначається така категорія осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Ч.3 ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
У відповідності до положень ст.55 зазначеного Закону визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Приписами зазначеної статті передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», потерпілим від Чорнобильської катастрофи: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювалиу цій зоні не менше 4 років, - зменшення віку передбачено - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.Згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і цього Закону.
Документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користуватись пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус та соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства є відповідне посвідчення, форма якого встановлена Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Кабінетом Міністрів України №51 від 20.01.1997.
Так, ОСОБА_1 має статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, відноситься до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії В-ІІ №032193 від 30.01.2003.
Згідно довідок № 29 від 11.09.2015, №13 від 25.01.2017, №17 від 08.02.2017, виданих КП Монтажне управління №6 «Електропівденьзахідмонтаж» по ремонту атомних і теплових електростанцій і електропідстанцій, ОСОБА_1 працює на вказаному підприємстві з 30.05.1983 відповідно до наказу №103/к електромонтажником з кабельних мереж 3-го розряду. Відповідно до вказаних довідок позивач був направлений для виконання електромонтажних робіт у відрядження у м.Кузнецовськ Рівненська АЕС у періоди: з 04.01.1985 по 31.12.1985, з 02.01.1986 по 31.12.1986, з 02.01.1991 по 31.12.1991, з 02.01.1992 по 31.12.1992, з 04.01.1993 по 31.12.1993, з 02.01.1995 по 31.12.1995, з 02.01.1996 по 31.12.1996, з 20.01.1997 по 31.12.1997, з 21.01.1998 по 31.12.1998, з 04.01.1999 по 31.12.1999, з 04.01.2000 по 31.12.2000, з 02.01.2001 по 31.12.2001, з 02.01.2002 по 31.12.2002 і далі по 2004 включно.
У відповідності до вказаних довідок книги наказів за 1989 1990 відсутні, проте, згідно наданих позивачем табелів обліку використання робочого часу, останній працював у м.Кузнецовськ Рівненська АЕС (Рівненська дільниця) протягом 1989-1990, за виключенням часу перебування у чергових та додаткових відпустках.
Згідно довідки №3 від 03.02.2017, виданої ЖЕД №1 м.Кузнецовськ, ОСОБА_1 був зареєстрований у м.Кузнецовськ по мікрорайону Будівельників,2 кв.193 у періоди: 12.03.1993-31.12.1993, 12.04.1994-17.03.1995, 17.03.1995-31.12.1995, 06.02.1996-31.01.1997, 31.01.1997-31.12.1997.(підстава ф.№16)
Як вбачається з листа Головного управління ПФУ в Житомирській області №12834/02 від 08.12.2015 відповідачем безпідставно зазначено у відповіді заявнику-Ткаченку В.М., про неналежність м.Кузнецовська Рвіненської області до зони радіоекологічного контролю.
Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно ст.15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення, здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Згідно п.7 "г" Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії до заяви про призначення пенсії додаються документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальним питанням від 09 березня 1988 року № 122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування).
Разом з цим, варто зазначити, що у відповідності до ч.3 ст.65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи у зоні відчуження, евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, основними документами, що підтверджують право позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є наступні документи: паспорт громадянина України, серії серії КА №181349, виданого Камянко-Бузьким РВ УМВС у Львівський області 11.07.1996, посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (4 категорія), серії В-ІІ №032193 від 30.01.2003, довідками з місця роботи № 29 від 11.09.2015, №13 від 25.01.2017, №17 від 08.02.2017, довідкою житлово-експлутаційної дільниці №3 від 03.02.2017, а також ксерокопією трудової книжки серії БТ-І №3243248
Належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, посвідчення не було визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку. Отже, посвідчення серії В-ІІ №032193 від 30.01.2003 видане Рівненською облдержадміністрацією, є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Чинність посвідчення вказує і на той факт, що позивач згідно абз.4 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на 01.01.1993 року прожив або відпрацював у зоні посиленого радіологічного контролю більше чотирьох років. Таким чином, першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою.
Відповідно до положень ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивачем надано всі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, останній має право на призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є протиправними.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Ч.2 ст.99 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою про призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку 02.10.2015, а отримав відповідь останнього 06.11.2015. Тобто з врахуванням вимог закону строк звернення до суду за захистом порушених прав та свобод у позивача закінчився 06.05.2016. Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду лише 26.08.2016. Однак, відповідно до наданих позивачем документів, а саме довідки №14 від 25.01.2017, виданої КП Монтажне управління №6 «Електропівденьзахідмонтаж», останній знаходився у відрядженні у наступні періоди: 25.09.2015-22.11.2015, 23.11.2015-27.12.2015, 11.01.2016-18.01.2016, 01.02.2016-27.04.2016, 10.05.2016-25.05.2016, 18.07.2016-31.07.2016, 09.08.2016-16.08.2016, 14.09.2016-24.12.2016.
А отже, суд приходить до висновку, що встановлений законом шестимісячний строк звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів, пропущений позивачем з поважних причин, а тому підлягає поновленню.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, ст.ст. 10,11,71,86, 158-161, 183-2 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до положень Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати Коростишівське обєднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області призначити та провести нарахування ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до положень Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 5 років з 02.10.2015.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного судучерез Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 20.02.2017.
Суддя Р.О.Василенко