Справа № 184/157/17
Номер провадження 2-а/184/13/17
П О С Т А Н О В А
23.02.2017м. Покров
Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області
в складі головуючого судді: Малашиної Ю.Б.,
при секретарі судового засідання : Попівніч Н.І.
за участю позивача: ОСОБА_1 - не зявилась;
відповідача: Дробут О.І.
розглянувши у приміщенні Орджонікідзевського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
27.01.2017 р. ОСОБА_1 звернулась до Орджонікідзевського міського суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, а саме, зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області привести у відповідність до належного розміру призначену їй пенсію шляхом проведення перерахунку пенсії з моменту її призначення, а саме з 02.10.2007 року, враховуючи для обчислення пенсії 80% від заробітної плати, що береться для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням при розрахунку заробітної плати для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу» сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів населення відповідно до довідок б/н, наданих управлінням Пенсійного фонду України ОСОБА_1, про нарахування індексації за останні два роки (01.11.2005 р. - 31.10.2007 р.) та про нарахування матеріальної допомоги за останні два роки (01.11.2005 р. - 31.10.2007 р.) із збереженням базового місяця індексації пенсії незмінним та здійснити виплату недоотриманих сум пенсії, тобто різницю між належним розміром, приведеним у відповідність та фактично отриманими сумами пенсії, починаючи з дати призначення, а саме з 02.10.2007 року.
Як зазначено у позовній заяві, позивач 31.10.2007 року звільнилась з посади заступника начальника - заступника головного бухгалтера відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштів управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області та з 02.10.2007 року отримує пенсію на умовах, визначених ст. 37 Закону України «Про державну службу (далі - за текстом - Закон №3723).
24.01.2017 року позивач звернулась із заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про приведення її пенсії у відповідність із нормами законодавства та включити суми індексації та матеріальної допомоги в заробітну плату, що береться для обчислення пенсії з моменту призначення згідно довідки б/н наданої ОСОБА_1 про нарахування індексації за останні два роки (01.11.2005 р. - по 31.10.2007р.) та довідки б/н наданої ОСОБА_1 про нарахування матеріальної допомоги за останні два роки (01.11.2005 р.- 31.10.2007 р.), що надані у відповідь на заяву позивача від 16.01.2017 р. у листі від 18.01.2017 р. №К-01, із збереженням базового місяця індексації пенсійних виплат.
За результатами розгляду заяви управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області листом від 30.01.2017 р. вих.№К-5 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно постанови Кабінету Міністрів України №34 від 06.02.2008 року позивачу проведено перерахунок пенсії, починаючи з 01.02.2008 року, внаслідок чого вона отримує пенсію в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Таким чином пенсія перерахована та виплачується вірно відповідно до вимог чинного законодавства.
У зв'язку з викладеним позивач була змушена звернутись до суду з даним позовом.
Ухвалою Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 30.01.2017 р. по справі відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у десятиденний термін з дня отримання вказаної ухвали надати письмові заперечення. За результатами розгляду поданих відповідачем заперечень, суд, керуючись ч.4 ст. 183-2 КАС України призначив проведення відкритого судового засідання.
У судове засідання позивач не з'явилась, проте надала суду клопотання від 20.02.2017 р. про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача надіслала письмові заперечення на позовну заяву та надала пояснення, що управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе не має достатніх правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача. Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пунктів 3 та 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (зі змінами від 24.04.2014 року) посадовий оклад, надбавку за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Отже, здійснення перерахунку з моменту призначення, не відповідає нормам, що регулюють призначення або перерахунок пенсії. Тому представник відповідача вважає, що жодних підстав для задоволення позовних вимог немає та просить адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без розгляду, у зв'язку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.
З урахуванням уточнень представник відповідача у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Суд, з'ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, прийшов до висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги обґрунтовані підлягають задоволенню в повному обсязі за наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України м. Орджонікідзе Дніпропетровської області та з 02.10.2007 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", у розмірі 80% від заробітної плати, що бралась для обчислення пенсії.
24.01.2017 року позивач звернулась із заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про приведення її пенсії у відповідність із нормами законодавства та включити суми індексації та матеріальної допомоги в заробітну плату, що береться для обчислення пенсії з моменту призначення згідно довідки б/н наданої ОСОБА_1 про нарахування індексації за останні два роки (01.11.2005 р. - по 31.10.2007р.) та довідки б/н наданої ОСОБА_1 про нарахування матеріальної допомоги за останні два роки (01.11.2005 р.- 31.10.2007 р.), що надані позивачу у відповідь на заяву позивача від 16.01.2017 р. у листі від 18.01.2017 р. №К-01, із збереженням базового місяця індексації пенсійних виплат.
За результатами розгляду заяви управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області листом від 30.01.2017 р. вих.№К-5 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно постанови Кабінету Міністрів України №34 від 06.02.2008 року позивачу проведено перерахунок пенсії, починаючи з 01.02.2008 року, внаслідок чого вона отримує пенсію в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Таким чином пенсія перерахована та виплачується вірно відповідно до вимог чинного законодавства.
У відповідності до ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, до структури якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
За змістом ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Як встановлено судом, згідно довідки б/н наданої ОСОБА_1 про нарахування індексації за останні два роки (01.11.2005 р. - по 31.10.2007р), та довідки б/н наданої ОСОБА_1 про нарахування матеріальної допомоги за останні два роки (01.11.2005 р.- 31.10.2007 р.) позивач отримувала індексацію та матеріальну допомогу, та на ці виплати було нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, зокрема, відносять оплату праці (грошове забезпечення).
Згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України № 5 від 13 січня 2004 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713 суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати.
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця, а індексація є складовою частиною заробітної плати.
Крім того, ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, до якої включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначені висновки судом здійснені з урахуванням правової позиції Верховного Суду України у справі № 21-430а11 (постанова ВСУ від 20 лютого 2012 року) та у справі № 21-097а13 (постанова ВСУ від 28 травня 2013 року), яка відповідно до вимог ч. 2 ст. 161 та ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судами при застосуванні правових норм в аналогічних правовідносинах.
Тобто, відповідач безпідставно відмовив позивачеві в перерахунку пенсії на її звернення від 24.01.2017 року, а також безпідставно не врахував зазначені суми виплат при призначені та перерахунку пенсії з 02.10.2007 року.
Верховний Суд України сформулював висновок про те, що виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування, прокуратури, суду, а також військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини по їхньому пенсійному забезпеченню виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
В межах даної справи, що розглядається, предметом з'ясування є правовідносини, які регулюються спеціальними законами "Про пенсійне забезпечення" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо яких норми Закону України "Про державну службу" є загальними, отже перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсій. Даний висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України від 10.02.2015 у справі № 21-630а14, яка відповідно до ч.2 ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України враховується судом у цій справі.
Разом з тим, суд критично оцінює вимогу позивача про зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання рішення, оскільки нормами ч.1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Тобто положеннями вказаної статті закріплено право саме суду встановлювати контроль за виконанням судового рішення і вирішувати у яких випадках належить подавати відповідний звіт. Крім того, така вимога не є способом захисту порушеного права та не належить до позовних вимог, які може містити адміністративний позов у силу ч. 4 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 7-11, 69-71, 79, 86, 94, 99, 159-163, 167, 183-2, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про зобов'язання здійснити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м. Орджонікідзе Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 21928215, юридична адреса: вул. Партизанська, 71, м. Покров, 53300, провести з 02.10.2007 року перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії (різницю між перерахованою відповідно до цієї постанови суду пенсією та фактично отриманими сумами пенсії) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, 53300, враховуючи для обчислення пенсії 80% від суми заробітної плати, що береться для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів населення згідно довідки б/н про нарахування індексації за останні два роки (01.11.2005 року - 31.10.2007 року), та довідки б/н про нарахування матеріальної допомоги за останні два роки (01.11.2005 року-31.10.2007 року), без перевизначення базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 2192821, юридична адреса: вул. Партизанська, 71, м. Покров, 53300 на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, 53300, судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 640 грн.
Постанову суду допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Орджонікідзевського міського суду Ю. Б. Малашина