ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/1768/16
Категорія: 10 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Запорожана Д.В., Романішина В.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги у розмірі 376428,06 грн., -
ВСТАНОВИЛА:
У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з вищевказаним адміністративним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що ОСОБА_1, полковник служби цивільного захисту проходив службу в ДСНС України на посаді першого заступника начальника ГУДСНС України в Одеській області. Наказом ДСНС України від 12 листопада 2015 року № 640о/с та наказом ГУДСНС України в Одеській області від 02.12.2015 року № 1664 (по особовому складу) ОСОБА_1, полковника служби цивільного захисту звільнено у відставку (із зняттям з військового обліку). 03 грудня 2015 року ОСОБА_1, виключений з кадрів ДСНС України та знятий з усіх видів забезпечення за п. 176 п.п. «з» (за станом здоров'я) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою КМУ від 11.07.2013 року № 593. Відповідачем не належним чином виконано свої зобов'язання по виплаті одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності. У 2015 році ОСОБА_1, встановлена друга група інвалідності, пов'язана з проходженням служби та виконанням службових обов'язків. 14.03.2015 року ОСОБА_1, на поточний рахунок зараховано суму коштів у розмірі 148100,40 грн. 21.03.2016 року позивачем отримано в ГУДСНС України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення - 9713,49 грн. 16.03.2016 року отримано витяг з протоколу № 1 засідання комісії від 08.02.2016 року щодо призначення одноразової грошової допомоги. В п.87 протоколу зазначено, що комісією вирішено виплатити ОСОБА_1, інваліду другої групи одноразову грошову допомогу в сумі 148100,40 грн., вказаний розрахунок є недійсним. Одноразова грошова допомога повинна складати 9713,49 грн. х 54 = 524528,46 грн. Розрахунок одноразової грошової допомоги здійснено невірно, Комісією не враховані доплати премії, надбавки, що мали постійний характер та входили до грошового забезпечення на момент звільнення. Недоотримана грошова допомога становить 376428,06 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою суду ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує увагу на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуємого судового рішення:
- судом першої інстанції неправомірно застосовано постанову КМУ від 11.07.2007 року № 908.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 проходив службу в органах Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі ДСНС), а саме в Головному управлінні ДСНС України в Одеській області та мав спеціальне звання полковника служби цивільного захисту, що підтверджено копією особової справи.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року N 908 є спеціальним законодавством та є пріоритетними при застосуванні щодо виниклих правовідносинах.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України, Кодексу цивільного захисту України, Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту, їх права та обов'язки врегульовано Кодексом цивільного захисту України та Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 593 від 11 липня 2013 року, а саме приписами ч. 2 ст.101 Кодексу цивільного захисту України, передбачено, що порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
За змістом частини 1 статті 101 Кодексу цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 593 від 11 липня 2013 року встановлено, що особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання (п.3). Особи рядового і начальницького складу належать до персоналу (кадрів) ДСНС (п.4).
Центральною лікарсько-експертною комісією ДСНС України 21.10.2015 року встановлено, що захворювання позивач пов'язані з проходженням служби.
В ході судового розгляду встановлено, що 04 листопада 2015 року на підставі акту огляду МСЕК № 532, ОСОБА_1, встановлена ІІ група інвалідності, зі ступенем втрати професійної працездатності 60%, строком до 04.11.2016 року, де вказано, що травма та її наслідки пов'язані з виконанням в/служби, що підтверджується довідками серії 10 ААА №125924 та серії 10ААВ 785788 Обласної медико-соціальної експертної комісії №1.
Наказом ДСНС України № 640 від 12.11.2015 року та Головного управління ДСНС України в Одеській області №1664 від 02.12.2015 року полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1, колишнього першого заступника начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області, який перебував у розпорядженні начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, звільнено із служби цивільного захисту у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за п. 176 підпунктом «3» (за станом здоров'я), 02 грудня 2015 року виключено з кадрів ДСНС України та знято з усіх видів забезпечення.
На підставі частини 1 статті 115 Кодексу цивільного захисту України, держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
За правилами частини 2 статті 118 Кодексом цивільного захисту України, у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Згідно статті 118 Кодексу цивільного захисту України, постановою Кабінет Міністрів України від 11.07.2007 року № 908 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Приписами п.п. 3 п.2 Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, визначено, що особам рядового і начальницького складу та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності внаслідок виконання службових обов'язків грошова допомога виплачується у розмірі 54-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.
Пунктом 3 Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, зазначено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Також встановлено, що 17 листопада 2015 року ГУ ДСНС України в Одеській області видано довідку №02/328/15 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, за останньою посадою на день звільнення для виплати одноразової грошової допомоги передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908, де вказано, що оклад за спеціальним званням - 135,00 грн., посадовий оклад - 1824,00 грн., надбавка за вислугу років - 783,60 грн., всього 2742,60 грн.
08 лютого 2016 року на засіданні комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту прийнято рішення: «виплатити згідно з пп. 3 п.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 р. № 908 інваліду ІІ групи ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у сумі 148100,40 грн.», що підтверджено витягом з протоколу № 1 від 08.02.2016 року (а.с. 19).
В ході судового розгляду встановлено, що при розрахунку та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 148100,40 грн., (2742,60 грн., х 54 = 148100,40 грн.,) у зв'язку з настанням інвалідності ІІ групи, відповідно до довідки ГУ ДСНС України в Одеській області №02/328/15 від 17.11.2015 року, ДСНС України виходила з розміру його посадового окладу за останньою посадою - 1824,00 грн., окладу за спеціальним званням - 135,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років - 783,60 грн., всього 2742,60 грн. (1824,00 грн.+ 135,00 грн.+783,60 грн.= 2742,60 грн.).
14 березня 2016 року одноразова грошова допомога у розмірі 148100,40 грн., була зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1, що підтверджується випискою по картковому рахунку позивача.
В обґрунтування позову позивач посилався на п.1 Постанови КМУ № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», зазначає, що відповідно до довідки про грошове забезпечення видане ГУ ДСНС України в Одеській області від 21.03.2016 року № 01/202/11 на день звільнення позивача, його грошове забезпечення складало 9713,49 грн. Відповідно розрахунок одноразової грошової допомоги, як інваліду другої групи повинен був складати 9713,49 грн. х 54 = 524528,46 грн.
В п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07.11.2007 року, вказано, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
В ході судового розгляду була досліджена довідка ГУ ДСНС України в Одеській області № 01/202/11 від 21.03.2016 року про розмір грошового забезпечення на день звільнення ОСОБА_1, де визначені види грошового забезпечення: оклад за звання 135,00 грн., посадовий оклад 1824,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) 783,60 грн., надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя (25%) 489,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (90%) 2468,34 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) 364,80 грн., премія по підсумкам роботи за місяць (200%) 3648,00 грн., всього нараховано 9713,49 грн.
Проте посилання позивача щодо застосування при нарахуванні йому одноразової грошової допомоги положень п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294, яким визначено складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу є необґрунтованим з огляду на наступне.
В ході судового розгляду встановлено, що позивач проходив службу цивільного захисту в ГУ ДСНС України в Одеській області. Проходження служби цивільного захисту врегульовані положеннями Кодексу цивільного захисту України, а умови виплати одноразової грошової допомоги відповідно до статті 118 Кодексу цивільного захисту України визначені Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року N 908.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказані нормативні акти є спеціальним законодавством та є пріоритетними при застосуванні щодо виниклих правовідносинах, а саме щодо нарахування та виплати полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_1, одноразової грошової допомоги.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи позивач не довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Посилання апелянта щодо неправомірного застосування постанови КМУ від 11.07.2007 року № 908 спростовується висновком суду про застосування спеціального законодавства, яке є пріоритетними при застосуванні щодо виниклих правовідносинах.
Інші доводи апеляційної скарги ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ч. 1 ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2016 року у справі № 815/1768/16 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: Д.В. Запорожан
Суддя: В.Л. Романішин