ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 513/971/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кожокар Т.Я.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Запорожана Д.В., Романішина В.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області на постанову Саратського районного суду Одеської області від 16 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулась з вищевказаним адміністративним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що 13 вересня 2005 року, у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності вона була звільнена з посади заступника начальника управління - начальника відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Саратському районі, маючи 11 ранг, шосту категорію державного службовця.
13 вересня 2005 року, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, їй було призначено пенсію по інвалідності у розмірі 81% суми заробітної плати.
У результаті збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на посаді, яку позивачка обіймала на час звільнення із займаної посади, 15 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату працюючого державного службовця з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року для перерахунку пенсії державного службовця, який мав бути проведений відповідачем на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, з 01 грудня 2015 року.
Листом від 25 серпня 2016 року, УПФУ в Саратському районі було відмовлено їй у наданні довідки про заробітну плату та у проведенні перерахунку призначеної пенсії за відсутністю підстав для перерахунку та відсутністю на цей час у відповідача посади, яку позивачка обіймала на час призначення пенсії.
ОСОБА_1 вважає, що відповідач грубо порушив її право на перерахунок призначеної пенсії, передбачене статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії) та, з урахуванням уточненого позову від 02 листопада 2016 року просить: визнати неправомірною відмову відповідача у видачі їй довідки про заробітну плату з 01.12.2015 року та 01.05.2016 року, заступника начальника управління - начальника відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Саратському районі, до якого перейшли функції з призначення та виплати пенсії, маючого одинадцятий ранг, категорію Б державного службовця, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 04.09.2012 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-2753/2670 та наказу від 03.12.2003 р. № 319/144 "Про затвердження порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад; витребувати у відповідача довідку про заробітну плату з 01.12.2015 року та 01.05.2016 року заступника начальника управління - начальника відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Саратському районі, до якого перейшли функції з призначення та виплати пенсії, маючого одинадцятий ранг, категорію Б державного службовця, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 04.09.2012 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах 2а-8893/12/2670, № 2а-2753/2670 і наказу від 03.12.2003 р. № 319/144 "Про затвердження порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад; зобов'язати УПФУ в Саратському районі Одеської області відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), провести з 22.03.2016 року та 01.05.2016 року перерахунок пенсії у розмірі 81 відсотка від суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади, категорії та рангу заступника начальника управління - начальника відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Саратському районі, до якого перейшли функції з призначення та виплати пенсій, маючого одинадцятого рангу, категорії Б державного службовця, на момент виникнення права на перерахунок пенсії, зазначеної у довідці, складеної управлінням Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та виплатити їй недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
Постановою Саратського районного суду Одеської області від 16 листопада 2016 року визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату з 01 грудня 2015 року та 01 травня 2016 року заступника начальника управління - начальника відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Саратському районі, до якого перейшли функції виплати пенсій, маючого дванадцятий ранг, шосту категорію державного службовця, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" і наказу від 03.12.2003 р. № 319/144 "Про затвердження порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області скласти та видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату з 01 грудня 2015 року та 01 травня 2016 року заступника начальника управління - начальника відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Саратському районі, до якого перейшли функції виплати пенсій, маючого одинадцятий ранг, категорію Б державного службовця, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" і наказу від 03.12.2003 р. № 319/144 "Про затвердження порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), на підставі складених довідок про заробітну плату, провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, у розмірі 81% від суми заробітної плати, з 22 березня 2016 року та з 01 травня 2016 року, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця - заступника начальника управління - начальника відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Саратському районі, до якого перейшли функції виплати пенсій, маючого одинадцятий ранг, категорію Б державного службовця на момент виникнення права на перерахунок пенсії, зазначеної у довідках, складених управлінням Пенсійного фонду України у Саратському районі Одеської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та виплатити їй з 22 березня 2016 року та з 01 травня 2016 року недоотриману пенсію, з урахуванням вже виплачених за цей період сум пенсії.
Судові витрати у розмірі 551 гривня 20 копійок компенсовано за рахунок Державного бюджету України.
Не погоджуючись з даною постановою суду пенсійний орган подав апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про необхідність її задоволення.
Суд першої інстанції встановив, що 13 вересня 2005 року ОСОБА_1 була звільнена з посади заступника начальника управління - начальника відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Саратському районі.
Позивачці була призначена пенсія відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 «Про державну службу», до цього часу ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Саратському районі та отримує пенсію державного службовця у розмірі 81% заробітної плати.
ОСОБА_1 зверталась до управління Пенсійного фонду в Саратському районі із заявою про надання їй довідки про заробітну плату працюючого державного службовця станом на 01 грудня 2015 року та станом на 01 травня 2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію, для перерахунку пенсії.
Листом від 25 серпня 2016 року за № 2747/11 УПФУ в Саратському районі Одеської області позивачці відмовлено у наданні довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії.
Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Проте з вказаним висновком суду першої інстанції погодитись не можна з огляду на таке.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723 -XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах - державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійні страхування, а особам, які на час звернення за призначенням не є працюючими державними службовцями призначається у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.
Відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Цією ж правовою нормою Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
У зв'язку із прийняттям Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» текст статті 37-1 викладено у такій редакції : «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
З аналізу наведеної норми випливає, що визначення умов та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям делеговано Кабінету Міністрів України.
При цьому, Конституційний Суд України в рішенні від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 (у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України) дійшов висновку, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Суд звертає увагу на те, що порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Згідно п. 4 та 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з яких призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою - рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції : «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
Отже, що Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, на виконання даної статті 37-1 Закону України «Про державну службу».
Разом з тим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 №889-VIII.
Згідно п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 №889-VIII, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції зробив висновок, що відмова УПФ у перерахунку пенсії позивачу як державному службовцю є обґрунтованою та правомірною, оскільки згідно наведених норм діючого законодавства скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку.
Аналогічної позиції дотримується Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 07 листопада 2016 року, № судового рішення в ЄДРСРУ 62561214 та від 24 січня 2017 року, № судового рішення в ЄДРСРУ 64507404.
З таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, а тому, керуючись п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ч.1 ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п. 4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів.
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області - задовольнити.
Постанову Саратського районного суду Одеської області від 16 листопада 2016 року у справі № 513/971/16-а - скасувати, ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: Д.В. Запорожан
Суддя: В.Л. Романішин