Ухвала суду № 64889877, 21.02.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2017
Номер справи
753/13460/16-а
Номер документу
64889877
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 753/13460/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Комаревцев Л.В. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

21 лютого 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуюча суддя : Шелест С.Б.

Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.

При секретарі судового засідання: Кравченко Л.А.

За участі:

позивача: ОСОБА_2;

представника позивача: ОСОБА_3;

представника відповідача-2: Кучма О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київської обласної державної адміністрації на постанову Дарницького районного суду м. Києва від 13.12.16р. у справі №753/13460/16-а за позовом ОСОБА_2 до Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації, Київської обласної державної адміністрації, треті особи: Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, яке оформлене протоколом, зобов'язання вчинити дії

у с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення відповідача-1, оформленого протоколом №182 від 15.12.15р. про не підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; зобов'язання відповідачів визнати позивача учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 13.12.16р. адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації, оформлене протоколом № 182 від 15.05.15р. про не підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; зобов'язано Комісію по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації повторно розглянути заяву позивача щодо визначення та надання йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою в частині задоволених позовних вимог, відповідач-2 подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати в цій частині постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що позивачем документально не підтверджено його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Заслухавши суддю-доповідача, позивача, представників сторін у справі, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача-2, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, згідно довідки про підвищену оплату праці колгоспу ім. Куйбишева Поліського району Київської області від 04.11.92р. за №802, позивач в період з 01.05.1986 року по 31.05.1986 року протягом 4 днів працював різноробочим, за що отримав заробітну плату в розмірі 674 карбованців.

У 1993 році Київською міською державною адміністрацією позивачу було встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видано посвідчення категорії 2 серія НОМЕР_2.

У 1994 році позивач подав заяву про видачу дубліката посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв'язку з чим 17.03.95р. йому було видано дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, серії НОМЕР_1.

Згідно протоколу №45 засідання Тимчасової комісії для перевірки правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС» від 04.12.97р. на підставі пред'явлених документів позивачу рекомендовано для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 надати документи, згідно яких у 1992 році була проведена виплата підвищеної заробітної плати.

Рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 09.09.14р. встановлено факт участі ОСОБА_2 в евакуації мешканців села Луб'янка, Поліського району, Київської області з 06.05.86р. по 09.05.86р. з радіаційної зони в результаті аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.

На виконання вказаного рішення, на засідання Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановлення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи було підготовлено особову справу позивача.

25.12.15р. протоколом №182 Комісія не підтвердила ОСОБА_2 статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки первинними документами не підтверджено роботу у зоні відчуження у 1986 році.

Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем неповно з'ясовано обставини справи, які мають значення для правильного вирішення питання.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Визначення громадянам статусу «Учасник ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС» здійснюється відповідно до ст.ст. 10 і 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. № 796-XII (надалі - Закон № 796-XII).

Відповідно до статті 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 14 Закону № 796-XII, для встановлення пільг і компенсацій визначено чотири категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до категорії ІІ відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; - з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; - у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; - евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); - особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.

Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97р. №51 (надалі Порядок)

Відповідно до п. 12 Порядку, спірні питання щодо визначення статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються відповідними комісіями Київської і Житомирської облдержадміністрацій на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт перебування в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження, виданих місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

У даному випадку, уповноваженим органом на вирішення питання встановлення позивачу статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС є Комісія по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації.

За змістом п.10 Порядку, посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;

б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;

в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Відповідно до пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №501 від 25.08.92р. (в редакції, що діяла з 01 лютого 1994 року по 08 червня 1995 року) учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються в тому числі і на підставі рішення суду про встановлення факту безпосередньої участі в будь-яких роботах за певний період, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, в тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також у роботах на діючих пунктах санітарної обробки людей і дезактивації техніки.

Як свідчать обставини справи та вірно встановлено судом першої інстанції, позивач у період з 01.05.1986 року по 31.05.1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у с. Луб'янка Поліського району, яке входить до переліку населених пунктів, віднесених до зони відчуження, що наведений у Постанові Кабінету Міністрів від 23.01.91р. №106.

Згідно довідки про підвищену оплату праці колгоспу ім. Куйбишева Поліського району Київської області від 04.11.92р. за №802, позивач в період з 01.05.1986 року по 31.05.1986 року протягом 4 днів працював різноробочим, за що отримав заробітну плату в розмірі 674 карбованців.

Вказана довідка була подану відповідачу-1 під час вирішення питання про визнання позивача учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.

Окрім того, факт участі позивача в евакуації мешканців села Луб'янка, Поліського району, Київської області з 06.05.86р. по 09.05.86р. з радіаційної зони в результаті аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році встановлено рішенням Дарницького районного суду м. Києва у справі 753/8803/14-ц. Рішення не оскаржувалось та набрало законної сили.

Так, відповідно до частини 1 статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, дана норма визначає преюдиційні підстави звільнення осіб, які беруть участь у справі, від доказування обставин з метою досягнення процесуальної економії - за наявності цих підстав у суду не буде необхідності досліджувати докази для встановлення певних обставин.

За наведених обставин, колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем були подані документи, які підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З аналізу норм Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.

З огляду на викладене, завдання, покладені на Комісію, в тому числі щодо вирішення питання визнання особи учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за своєю правовою природою, є її виключною компетенцією (дискреційними повноваженнями), тобто втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Покликання апелянта на те, що евакуація мешканців с. Луб'янка, Поліського району, Київської області проведена 07.05.86р. згідно розпорядження начальника ГО Київської області №16 від 04.05.86р. не виключає факту участі позивача у цих заходах, ти більше, що участь ОСОБА_2 приймав саме у період з 06.05.86р. по 09.05.86р.

Висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані.

Окремо колегія суддів звертає увагу на те, що судом першої інстанції у резолютивній частині постанови допущено описку в даті рішення відповідача-1, а саме замість 25.12.15р. помилково зазначено 15.05.15р., що є підставою для вирішення питання про виправлення описки в порядку ст. 169 КАС України.

У іншій частині - постанова суду першої інстанції судом апеляційної інстанції не переглядається, оскільки за правилами ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.

Враховуючи, що ухвалою від 09.02.17р. у справі відстрочено сплату судового збору до вирішення справи по суті, судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 606,32 грн. підлягає стягненню з апелянта на користь Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.195, 196, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

у х в а л и в:

апеляційну скаргу Київської обласної державної адміністрації на постанову Дарницького районного суду м. Києва від 13.12.16р. у справі №753/13460/16-а - залишити без задоволення, а постанову Дарницького районного суду м. Києва від 13.12.16р. у справі №753/13460/16-а - без змін.

Стягнути з Київської обласної державної адміністрації (адреса: 01196, м. Київ, пл. Л.Українки, 1; код ЄДРПОУ 00022533) до Державного бюджету України (стягувач: Державна судова адміністрація України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів до бюджету: 22030106) судовий збір за подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду у розмірі 606 (шістсот шість) грн. 32 коп.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча суддя Шелест С.Б.

Судді : Кузьмишина О.М.

Пилипенко О.Є.

Повний текст ухвали складений: 22.02.17р.

Головуючий суддя Шелест С.Б.

Судді: Кузьмишина О.М.

Пилипенко О.Є.