Головуючий у 1 інстанції - Назаренко Г.В.
Суддя-доповідач - Ястребова Любов Вікторівна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2017 року справа №235/4046/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегії суддів у складі:
судді-доповідача Ястребової Л.В.,
суддів Компанієць І.Д., Сухарька М.Г.,
секретар Терзі Д.А.,
за участі позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Родинської міської ради Донецької області, депутата Родинської міської ради ОСОБА_5 на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 22 грудня 2016 року у справі № 235/4046/16-а за позовом ОСОБА_2 до Родинської міської ради, депутата Родинської міської ради ОСОБА_5 про визнання незаконним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень; встановлення відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень, -
ВСТАНОВИВ:
17.06.2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Родинської міської ради, депутата Родинської міської ради ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення Родинської міської ради від 15 червня 2016 року № 7/6-1 «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови» ОСОБА_2; встановлення відсутності компетенції (повноважень) у депутата Родинської міської ради ОСОБА_5 по скликанню сесії Родинської міської ради від 15червня 2016 року по проведенню сесії Родинської міської ради від 15 червня 2016 року про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_2 № 7/6-1.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідно до рішення Родинської міської виборчої комісії від 20.11.2015 № 7/1-1 та рішення Родинської міської ради від 07.11.2015 № 45 займає посаду Родинського міського голови. 17.06.2016 позивач отримав рішення Родинської міської ради №7/6-1 від 15.06.2016 про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_2 15.06.2016. Організацію виконання даного рішення покладено на секретаря Родинської міської ради ОСОБА_6, а контроль за виконанням рішення - на голову постійної комісії Родинської міської ради з питань законності, депутатської діяльності і етики ОСОБА_7 Вважає, що відповідачем мало місце порушення порядку скликання сесії, розгляду і прийняття оскаржуваного рішення. Рішення взагалі не містить будь-яких посилань на те, яка саме обставина, передбачена ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування України» слугувала підставою для припинення повноважень міського голови. Крім того, зазначає, що з рішення вказаної сесії пленарне засідання сесії міської ради, проводилось під голуванням депутата ОСОБА_5, яка не мала права скликати сесію ради, ні бути головуючою на сесії ні виносити питання обговорення сесії, ні підписувати рішення цієї сесії.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 22 грудня 2016 року позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Родинської міської ради Донецької області від 15 червня 2016 № 7/6-1 «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_2» В задоволенні позову ОСОБА_2 до депутата Родинської міської ради Донецької області ОСОБА_5 про встановлення відсутності компетенції (повноважень) по скликанню, проведенню сесії Родинської міської ради Донецької області від 15 червня 2016 року та підписанню рішення сесії Родинської міської ради Донецької області від 15 червня 2015 року № 7/6-1 «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_2» відмовлено.
Із зазначеною постановою не погодилися відповідачі, подали апеляційні скарги, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин у справі, що мають значення для справи, просили скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог позивачу в повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянти зазначають, що судом першої інстанції не з'ясовано та не знайшло свого відображення в мотивувальній частині рішення, що кількісний склад депутатського корпусу Родинської міської ради складає 25 депутатів; підставою для скликання позачергової сесії депутатів Родинської міської ради стало нескликання сесії міським головою без поважних причин у двотижневий строк після звернення десяти депутатів; рішення про скликання сесії було прийнято відповідно до вимог ч. 9 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.. 13 Регламенту Родинської міської ради; проект рішення «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_2» з обґрунтуванням необхідності його прийняття був запропонований групою із 16 депутатів у депутатському зверненні від 03.06.2016, погоджений на засіданні постійної комісії з питань законності, депутатської діяльності і етики. Проект рішення був доведений до відома громадськості, сесія ради проводилася гласно, позивач був обізнаний про дату, місце та час проведення сесії. Депутат ОСОБА_5 голувала на сесії з дотриманням вимог ч. 11 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.. 21 Регламенту Родинської міської ради. Рішення ради прийнято у відповідності з ч. 3 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст..ст. 33-36 Регламенту Родинської міської ради, рішення та протокол підписаний депутатом ради, який за дорученням депутатів голував на її засіданні - ОСОБА_5, що відповідає вимогам ч. 16 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 3 ст. 45 Регламенту Родинської міської ради. Також суд не прийняв до уваги надані відповідачами докази, що свідчать про порушення позивачем Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» та не надав в постанові цим обставинам та доказам правової оцінки.
Під час апеляційного розгляду представник відповідача підтримали доводи апеляційних скарг, позивач та представник позивача проти доводів апеляційних скарг заперечував.
Вислухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справа, колегія суддів встановила наступне.
Відповідно до рішення Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійська Донецької області № 34 від 31.10.2015 ОСОБА_2 визнано обраним на посаду Родинського міського голови. (т.1 а.с. 6).
Рішенням Родинської міської ради від 15 червня 2016 року за № 7/6-1 «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_2» достроково припинено повноваження ОСОБА_2 15.06.2016, у зв'язку з тим, що міський голова не забезпечує здійснення наданих йому повноважень, порушує закони України. Організацію виконання даного рішення покладено на секретаря Родинської міської ради ОСОБА_6, а контроль за виконанням рішення покладено на Голову постійної комісії Родинської міської ради з питань законності, депутатської діяльності і етики ОСОБА_7 (т.1 а.с. 7) Рішення підписане головуючою на сесії Родинської міської ради ОСОБА_5.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 3 червня 2016 року до Постійної комісії Родинської міської ради з питань законності, депутатської діяльності і етики надійшло депутатське звернення про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_2 з проектом рішення та пояснювальною запискою до проекту рішення з цього питання. (т.1 а.с. 82-86).
У зверненні зазначається про незабезпечення міським головою здійснення наданих йому повноважень: непроведення сесії міської ради на вимогу депутатів від 06.012016р.; нерозміщення проектів рішень на загальнодоступних містах в міській раді та ненадання проектів рішень ради депутатам із супровідними документами, додатками та всіма матеріалами, у друкованій формі у терміни, які передбачені Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про доступ до публічної інформації»; відмова в наданні інформації на інформаційні запити ОСОБА_5 від 04.02.2016р., ОСОБА_9 від 05.02.2016р., депутатські звернення ОСОБА_10 від 26.01.2016р., ОСОБА_11 від 28.12.2015р.; перешкоджання депутатам міської ради виконувати свої повноваження; відмова ставити питання на голосування; порушення Регламенту Родинської міської ради, а саме необґрунтована перерва між засіданнями чергової сесії більше як на 30 днів, хоча Регламентом передбачена перерва не більше як 30 хвилин.
В пояснювальній записці до проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень міського голови» депутати рекомендують міській раді розглянути проект рішення про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_2 В пояснювальній записці депутати посилаються на те, що ОСОБА_2 укладав господарські договори та договори фінансового характеру, не затверджуючи їх міською радою (договір від 11.12.2015р. з Красноармійською міською радою про надання субвенцій в розмірі 2022600 грн. без затвердження цього договору міською радою), одноособово видавав розпорядження щодо уточнення окремих видатків місцевого бюджету, перерозподіляючи окремі статті бюджету без винесення цих питань на розгляд ради (розпорядження «Про уточнення окремих видатків бюджету» від 05.02.2016р. № 21рг, від 08.02.2016р. № 22рг, від 11.02.2016р. № 24рг, від 26.02.2016р. № 38рг), вирішував питання про створення комісії з передачі в оренду майна комунальної власності громади міста та затвердження її складу без винесення їх на пленарне засідання (видав розпорядження «Про створення комісії по передачі в оренду майна комунальної власності громадян міста Родинське» від 16.01.2016р. № 915), надав недостовірні відомості про майно в декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік, взагалі не оприлюднював ніяку інформацію (не надав інформацію на звернення депутатів від 28.12.2015р., 20.01.2016р., 26.01.2016р., 04.02.2016р., 05.02.2016р.), відповів відмовою на пропозиції депутатів щодо винесення питання про зупинення рішення Родинської міської ради УП скликання від 28.01.2016р. № 7/3-1 «Про затвердження заступника Родинського міського голови» на голосування.
На підтвердження викладеного в пояснювальній записці надані депутатські звернення, інформаційні запити та відповіді на них міського голови ОСОБА_2, акти про встановлення факту порушення діючого законодавства, акт про фіксування події щодо порушення законодавства про місцеве самоврядування в України від 11.01.2016р., яким засвідчена невмотивована відмова міського голови ОСОБА_2 скликати позачергову сесію Родинської міської ради за пропозицію 16 депутатів, договір між Крансоармійською міською радою та Родинською міською радою від 11.12.2015р. про передачу коштів між відповідними місцевими бюджетами, розпорядження міського голови про уточнення окремих видатків бюджету від 05.02.2016р. № 21рг, 08.02.2016р. № 22рг, 11.02.2016р. № 24рг, 26.02.2016р. № 38рг, колективна скарга депутатів Родинської міської ради до правоохоронних органів, письмова пропозиція скликати позачергову сесію від 06.01.2016р., протоколи засідання комісії по передачі в оренду майна комунальної власності громадян міста Родинське № 3 від 29.02.2016р., № 4 від 09.03.2016р., розпорядження міського голови «Про внесення змін до складу комісії по передачі в оренду майна комунальної власності громади міста Родинське» від 16.01.2016р. № 9рг, 10.05.2016р. № 24рг, копія постанови Димитрівського міського суду Донецької області від 28 липня 2016 року, залишеного без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 вересня 2016 року, яким визнано незаконними дії Родинського міського голови ОСОБА_2 щодо ненадання інформації на звернення депутата Родинської міської ради ОСОБА_11, викладеного в пункті 1 депутатського звернення від 20.01.2016р., витяг з Реєстру електронних декларацій відносно ОСОБА_2, Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_2, копія декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру ОСОБА_2 за 2015 рік (т.1 а.с. 155-236).
Протоколом засідання Постійної комісії з питань законності, депутатської діяльності і етики ординської міської ради від 03.06.2016 погоджено проект рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_2 та рекомендовано Головуючому на засіданні Родинської міської ради винести дане питання на розгляд сесії. (т. 2 а.с. 4-5).
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97 від 21.05.1997р. (далі - Закон №280).
Згідно з ч.1 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови починається з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частини першої та другої статті 79 цього Закону.
Частиною 3 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
За змістом ч. 1- 2 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі: його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; припинення його громадянства; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; відкликання з посади за народною ініціативою; визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; його смерті. Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Згідно ч.3 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Відповідно до п.16 ч.1 ст. 26Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняття рішення про дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом, вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно з ч. 4 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , наступні сесії ради (окрім першої) скликаються: сільською, селищною, міською радою, відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районною, обласною - головою відповідної ради.
Частиною 5 ст. 46 Закону визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
На підставі п.15 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради четвертого скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Рішенням Родинської міської ради № 7/1-4 від 20.11.2015р. затверджено Регламент Родинської міської ради (далі Регламент). (т.1 а.с. 8-22).
Згідно ст.11 Регламенту сесії міської ради скликаються міським головою відповідно до діючого законодавства в міру необхідності, але не менш одного разу на квартал, по питанням відведення земельних ділянок не рідше одного разу на місяць.
Розпорядження міського голови про скликання сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення, питань, які передбачається внести на розгляд міської ради.
В повістці дня вказуються доповідачі та співдоповідачі по кожному окремому проекту рішення.
Черговою є сесія міської ради, яка розглядає питання, передбачені планом роботи.
Позачерговою є сесія, яка розглядає питання, не передбачені відповідним планом роботи, або яка скликається для розгляду невідкладних питань.
Проекти рішень, інші документи і матеріали по питанням, які вносяться на розгляд ради, доводяться до відома депутатів не пізніше ніж за три ні до відкриття сесії, а у виняткових випадках (з питань, внесеним у порядок денний) в день проведення сесії.
За приписами ч. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування», у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;
2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті (ч. 6 ст. 46 Закону та ст. 12 б Регламенту).
Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації (ч. 7 ст. 46 Закону та ст. 13 Регламенту).
Відповідно до ч. 9 ст. 46 Закону № 280/97-ВР, у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради .
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (ч. 11 ст. 46 та ст. 21 Регламенту).
Із матеріалів справи вбачається, що рішення про скликання шостої позачергова сесія сьомого скликання Родинської міської ради було прийнято 31.05.2016 року ініціативною групою з 16 депутатів, що складає більше однієї третини складу ради, що не суперечить ч. 9 ст. 46 Закону № 280/97-ВР та ст.. 13, 15 Регламенту, та не є спірним у даній справі.(т.2 а.с. 14, 17)
Підставою для скликання позачергової сесії депутатів Родинської міської ради позачергової сесії Родинської міської ради стало не скликання сесії міським головою без поважних причин у двотижневий строк після звернення 12.05.2016 десяти депутатів ради, що складає більше однієї третини від загального складу ради, з вимогою про скликання сесії ради відповідно до ч. 6, 7, 9 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.. 13 Регламенту.(т.2 а.с. 18).
До відома громадськості рішення було доведено шляхом розміщення на інформаційному стенді в приміщенні ради. Запрошення міському голові було отримано секретарем - керівником ОСОБА_12
Проект рішення «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_2 був запропонований групою із 16 депутатів у депутатському зверненні від 03.06.2016 та погоджений на засіданні постійної комісії з питань законності, депутатської діяльності і етики.(т. 1 а.с. 82-88). До відома громадськості проект рішення був доведений шляхом його розміщення 03.06.2016 року на інформаційному стенді в приміщенні ради.
Таким чином, суд першої інстанції, помилково зазначив, що шоста позачергова сесія сьомого скликання Родинської міської ради від 15 червня 2016 року не скликалася за приписами п.п. 6-8 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», тому депутат Родинської міської ради ОСОБА_5 не мала законних підстав підписувати рішення цієї ради, оскільки депутат ОСОБА_5 відкрила сесію за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, що підтверджується рішенням ініціативної групи депутатів від 31.05.2016 та проколом засідання шостої (позачергової) сесії сьомого скликання Родинської міської ради.
Згідно протоколу засідання Родинської міської ради Донецької області від 15 червня 2016 року, шоста сесія VІІ скликання прийняла рішення № 7/6-1 «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_2»
Рішення прийняте таємним голосуванням, за нього проголосували 18 депутатів Родинської міської ради (загальна кількість депутатів 25), тобто не менш як дві третини голосів, як то передбачено частиною 3 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Як вбачається з рішення Родинської міської ради від 15 червня 2016р. № 7/6-1 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_2» правовими підставами для його прийняття зазначено ст..ст. 11, 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ч. 1 ст. 26, 42, 52, ч. 2 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування», а саме, як стверджують апелянти позивач не забезпечив виконання покладених на нього відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обов'язків щодо скликання сесій ради з 18.03.2016 року, ані за власною ініціативою, ані за зверненням депутатів; порушив п. 18 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, ст..ст. 5, 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації за запитами депутатів ради, що встановлено рішенням Димитрівського міського суду у справі № 235/2308/16-а; п. 13 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», маючи повноваження розпорядника бюджетних коштів, використовував їх не за призначенням, визначеним радою, одноособово схвалював розпорядження щодо уточнення окремих видатків місцевого бюджету, самостійно перерозподіляв окремі статті бюджету без узгодження цих питань на сесії ради, зокрема розпорядження «Про уточнення окремих видатків бюджету» від 05.02.2016 № 21рг, від 08.02.2016 № 22рг, від 11.02.2016 № 24рг, від 26.02.2016 № 38рг; вимоги п. 2 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо прийняття одноособово розпорядження «Про створення комісії по передачі в оренду майна комунальної власності громади міста Родинське» від 16.01.2016 № 915; вимоги Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» щодо надання недостовірної інформації в декларації за 2015 рік про свій майновий стан.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.2000 №1-рп/2000 визначено, що сільські, селищні, міські ради, як це, в свою чергу, логічно випливає із змісту частини третьої статті 140 Конституції України, а також частини першої статті 10 Закону, є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Сільські, селищні, міські ради мають свої виконавчі органи, а, отже, - їм підзвітні та підконтрольні.
За Конституцією України (частина друга статті 141) сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою для того, щоб очолювати виконавчий орган ради та головувати на її засіданнях. Ці функції визначають сільського, селищного, міського голову передусім як посадову особу виконавчого органу ради та самої ради, їй підзвітну та перед нею відповідальну як за роботу виконавчого органу ради, так і за організацію роботи самої ради.
Під час апеляційного розгляду позивач не спростував доводи апелянта та не надав обґрунтованих пояснень щодо причин не скликання у двотижневий строк позачергової сесії депутатів Родинської міської ради після звернення 12.05.2016 десяти депутатів з вимогою про скликання ради, що є порушенням ч. 6, 7, 9 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.. 13 Регламенту.
В матеріалах справи наявні розпорядження міського голови про уточнення окремих видатків місцевого бюджету, які не були затверджені на засіданні Родинської міської ради, що порушує п. 13 ст. 42 Закону № 280/97.
Крім того, міським головою одноособово прийнято розпорядження № 9рг від 16.01.2016 про створення комісії по передачі в оренду комунальної власності громади міста Родинське, а 10.05.2016 прийнято розпорядження № 24рг про внесення змін до складу комісії по передачі в оренду майна комунальної власності громади міста Родинське всупереч п. 2 ст. 26 Закону, відповідно до якої виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.
Тому, висновки суду першої інстанції, що дані факти є лише припущеннями та судженнями, не підтвердженими належними та допустимими доказами є помилковими.
Суд першої інстанції правомірно не прийняв до уваги постанову Димитрівського міського суду Донецької області від 28 липня 2016 року, залишеної без змін ухвалою донецького апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2016 року, якою визнано незаконними дії Родинського міського голови ОСОБА_2 щодо ненадання інформації на звернення депутата Родинської міської ради ОСОБА_11, звернення депутатів до правоохоронних органів, оскільки ці обставини сталися вже після прийняття спірного рішення.
Щодо посилання суду першої інстанції на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду, слід зазначити, що цією постановою було встановлено порушення порядку прийняття рішень міською радою та досліджувалися інші обставини.
Таким чином, конкретні обставини, що були підставою для прийняття рішення № 7/6-1 від 15 червня 2016 року зазначені в пояснювальній записці до проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_2» та відображені у протоколі від 15 червня 2016р. шостої (позачергової) сесії Родинської міської ради сьомого скликання у доповіді депутата міської ради ОСОБА_11
Частинами 2, 3 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що повноваження міського голови можуть бути достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Повноваження міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, голови у випадках, передбачених цим Законом.
З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що повноваження міського голови, відповідно до ч. 3 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» можуть бути припинені за рішенням відповідної ради (не менш як 2/3 від загального складу депутатів ради).
Положення, що містяться в цих правових нормах є чітко визначеними і не підлягають розширеному тлумаченню, а тим більше не містить такої додаткової умови як наявність рішення суду, що набрало законної сили, в резолютивній частині якого визнано дії міського голови незаконними.
Враховуючи той факт, що більш ніж 2/3 від загального складу депутатів Родинської міської ради Донецької області у визначений законом спосіб висловились за недовіру міському голові, то прийняття депутатами рішення про дострокове припинення його повноважень є цілком обґрунтованим, оскільки продовження виконання своїх обов'язків міським головою, якому висловлено недовіру суперечитиме засадам місцевого самоврядування, які відповідно до ст.4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ґрунтуються на принципі виборності як представницьких органів - сільських, селищних, міських рад так і сільських, селищних міських голів.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» при винесенні спірного рішення «Про дострокове припинення повноважень Родинського міського голови ОСОБА_2», тому суд вважає позовні вимоги ОСОБА_2 необґрунтованими та такими що не підлягають до задоволення.
На підставі зазначеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що, відповідно до ст.. 202 Кодексу адміністративного судочинства є підставою для скасування судового рішення з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Повний текст постанови складений 22 лютого 2017 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Родинської міської ради, депутата Родинської міської ради ОСОБА_5 - задовольнити.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 22 грудня 2016 року у справі № 235/4046/16-а - скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Родинської міської ради, депутата Родинської міської ради ОСОБА_5 про визнання незаконним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень; встановлення відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя: Л. В. Ястребова
Судді: І.Д. Компанієць
М.Г. Сухарьок