Постанова № 64877376, 21.02.2017, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
21.02.2017
Номер справи
642/479/17
Номер документу
64877376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

21.02.2017

Справа № 642/479/17

Провадження №2а/642/87/17

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И

21 лютого 2017 року суддя Ленінського районного суду м. Харкова Вікторов В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій (бездіяльності) протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом в якому просить визнати бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не перерахунку пенсії позивачу з 01.09.2008 року з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» в розмірі 1720 грн., та з 30.12.2013 року з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 протиправними; зобовязати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, Харківський обласний військовий комісаріат, в порядку, визначеному ст.63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ПКМ України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» провести перерахунок розміру пенсії та виплатити ОСОБА_1, з 01.09.2008 року з розрахунку грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі 1720 грн. відповідно наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», та з 30.12.2013 року з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі 1720 грн. відповідно наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він проходив військову службу в Збройних Силах України та був звільнений наказом МО України від 01.12.2006 року № 1919 з посади начальника кафедри тактики факультету підготовки спеціалістів танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Пенсія йому призначена та виплачується у відповідності до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262- XII) з розміру посадового окладу 1440,00 грн., що підтверджується довідкою від 19.01.2017 року № 85.

Відповідно до преамбулиЗакону № 2262-XII держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення. Відповідно до ч. 3ст. 63 Закону № 2262-XIIусі призначені за цимЗаконом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженогопостановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону № 2262-XIIпенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Підпунктом 1 пункту 5постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»(далі - Постанова № 1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цієюпостановою. Наказом Міноборони №377 від 27.08.2008 затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України. Оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вищепостановіделегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб. Міноборони своїм листом від 29.08.2008 року №248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у звязку з набуттям чинності Наказу № 377. Але орган Пенсійного фонду не здійснив дії щодо зазначеного перерахунку пенсії позивачу. Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду від 30.01.2007р. № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 № 45, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду. Тобто ГУПФУ повинно було направити до Харківського обласного військкомату список осіб для перерахунку пенсії який містить ім'я позивача, перерахувати розмір пенсії позивачу з урахуванням посадового окладу відповідно до Наказу № 377 та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням підвищення з 01.09.2008 р. Але протиправно не зробило це. На думку позивача перерахунок розміру пенсії позивачу не проведений з вини органу Пенсійного фонду. Право на зазначений перерахунок позивач набув 01.09.2008 р. А тому застосування положень ч. 3 ст. 51 та ст. 55 Закону № 2262-XII до спірних правовідносин вважає правомірним. Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Від відповідачів головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату у встановлений строк надійшли заперечення проти позову. Зазначили, що позовні вимоги позивача є безпідставними, у зв'язку з чим просили відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Свої доводи виклали у письмових запереченнях.

Згідно зі ст. 183-2 КАС України даний позов підлягає розгляду та вирішенню у порядку скороченого провадження. При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Позивач проходив військову службу в Збройних Силах України та був звільнений наказом МО України від 01.12.2006 року № 1919 з посади начальника кафедри тактики факультету підготовки спеціалістів танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Пенсія йому призначена та виплачується у відповідності до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262- XII) з розміру посадового окладу 1440,00 грн., що підтверджується довідкою від 19.01.2017 року № 85. (а.с.10)

За результатами розгляду звернення позивача до ГУ ПФУ в Харківській області, було надано відповідь від 26.12.2016 р. №2383/І14 про те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсії у звязку із виданням будь-яким міністерством, в тому числі і МО України, власних наказів. Для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наказу МО України від 28.07.2008р. року № 377 та наказу МО України від 27.11.2013р. року №814 законних підстав немає і пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства. (а.с.11-12).

За результатами розгляду звернення позивача до ХОВК, було надано відповідь від 16.01.2017р. №ФХ-117219/79/ВСЗ про те, що перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 проведено відповідно до постанови КМУ №355 від 23.04.2012р. за відповідною посадою за нормами, чинними станом на 01.04.2012 р. з урахуванням посадового окладу у розмірі 1720 грн. Від ГУ ПФУ в Х/о не надходило списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.09.2008 р. на підставі наказу МО України від 28.07.2008р. № 377.(а.с.13).

Відповідно до преамбули Закону № 2262-XII держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3ст. 63 Закону № 2262-XIIусі призначені за цимЗакономпенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженогопостановою КМУ від 13.02.2008 року № 45(даліПорядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону № 2262-XIIпенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 1 пункту 5постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»(далі - Постанова № 1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цієюпостановою.

Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України»(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за № 761/15452; далі - Наказ № 377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вищепостановіделегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, тонаказостаннього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Вказана правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України яка неодноразово висловлена, зокрема, у постановах від 24.04.2012 р. та 16.01.2013 р. та 01.07.2014 р. (№№ 21-84а12, 21-416а12, 21-252а14 відповідно).

В силу п. 24Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402, Харківський обласний військовий комісаріат (далі Харківський ОВК) є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановленихЗаконом № 2262-XII.

Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007р.№3-1, "Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уповноважені структурні підрозділи зобовязані у пятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у звязку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом пяти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в пятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Міноборони своїм листом від 29.08.2008 року №248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у звязку з набуттям чинності Наказу № 377.

Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду від 30.01.2007р. № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від13.02.08р.№ 45, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду.

Виходячи з вище викладеного, ГУПФУ повинно було направити до Харківського ОВК список осіб для перерахунку пенсії який містить ім'я позивача, перерахувати розмір пенсії позивачу обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до Наказу №377 та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням підвищення. Але ГУПФУ протиправно не зробило це.

Відповідно ч. 2ст. 51 Закону № 2262-XIIперерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗакономта членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Таким чином ГУПФУ зобов'язано здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.09.2008 р.

Посилання відповідачів на той факт, що Наказ № 377 втратив чинність є протиправним оскільки Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належить громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України (рішення Конституційного Суду України від06.07.1999 р. № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та 20.03.2002 р. № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Тобто втрата чинності Наказу № 377 з 30.12.2013 року не є підставою для зменшення розміру пенсії позивачу.

30.12.2013 р. набув чинності наказ Міноборони від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (далі Наказ№814).

Наказом № 814, окрім іншого, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.

Тобто за своєю правовою природою Наказ № 814 є тотожним знаказом Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377та є підставою для перерахунку пенсії позивачу з 30.12.2013 року.

В силу положеньст. 244-2 КАС Українисуд враховує правову позицію Верховного Суду України яка висловлена у постанові від 01.07.2014 р. (справа №21-252а14).

В частині позовних вимог до Харківського обласного військкомату суд враховує наступне.

Згідно абз. 2, 4, 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України яка затверджена наказом Міноборони від31.12.2014 № 937та зареєстрована в Мінюсті 22.01.2015 р. за № 73/26518 (далі Інструкція № 397) на обласні військові комісаріати покладаються:

1) оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення заЗаконом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

2) визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону,постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року№393"Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей"(зі змінами) та від 13 лютого 2008 року№ 45"Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін допостанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393"(зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(зі змінами), затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;

3) складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.

Згідно п. 4.4. Інструкції № 397 порядок оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення та перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей викладено у розділі ІІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей яке затвердженонаказом Міністерства оборони України14.08.2014 № 530та зареєстровано в Мінюсті20.10.2014 р.за № 1294/26071 (даліПоложення № 530).

Відповідно до п. 3.1. зазначеного Положення оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року№ 3-1"Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).

Тобто Харківський обласний військовий комісаріат зобов'язаний визначити розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії позивачу, та після отримання від ГУПФУ списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку який містить ім'я позивача оформити довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії та подати зазначену довідку до ГУПФУ.

Щодо посилання відповідача Харківського обласного військкомату на лист Міноборони від 24.10.2008 № 248/С/1342-д та лист Міністерства праці та соціальної політики України від09.12.2008 № 1362/0/14-08/039 як на підставу відмови в задоволені позову суд зазначає наступне.

Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбаченихпунктами 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього Кодексу, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Верховний Суд України в постанові від 1 липня 2014 року (справа № 21-252а14) дійшов до висновків, що Наказом № 377 затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України. Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Суд не може обмежувати судовим рішенням термін або строк виплати перерахованого розміру пенсії оскільки з самого визначення поняття «пенсія» випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії. Суд враховує правову позицію щодо застосування строку виплати пенсії яка висловлена Верховним Судом України у постановах від 19.03.2013 р. (справа № 21-53а13) та від 23.04.2012 р. (справа № 21-239а11).

Відповідно до ч.1, 2ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів відсутності підстав для не перерахунку розміру пенсії позивачу у зв'язку із набуттям чинності Наказу № 377 та Наказу № 814.

Окремо суд зазначає, що права позивача на перерахунок пенсії та отримання пенсії в належному розмірі порушуються відповідачами тривалий час.

Відповідачі були обізнані про неправомірні дії (бездіяльність) щодо перерахунку пенсій категорії осіб до якої відноситься позивач у зв'язку із набуттям чинності Наказу № 377 що підтверджується чисельними постановами Верховного Суду України, висновки яких в силу ст. 244-2 КАС України є обовязковими для застосування усіма органами владних повноважень.

Щодо строку захисту прав позивача суд зазначає наступне.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальнимзакономякім врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальнимзакономяким врегульовані правовідносини, щодо пенсійного забезпечення осіб звільнених з військової служби та сроки перерахунку пенсій врегульованіЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно ч. 3ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цимЗаконом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунки розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Наказу№377 не проведений з 01.09.2008 року, а у звязку із набуттям чинності Наказу № 814 не проведений з 30.12.2013 року саме з вини ГУПФУ, тобто право позивача на зазначений перерахунок не обмежено будь яким строком.

На підставі викладеного, суд вважає, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі витупала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158,160-163,167,171-2, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій (бездіяльності) протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати бездіяльність (дії) щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2008 року з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» в розмірі 1720 грн., та з 30.12.2013 року з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 - протиправними.

Зобовязати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, Харківський обласний військовий комісаріат, в порядку, визначеному ст.63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ПКМ України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» провести перерахунок розміру пенсії та виплатити ОСОБА_1, з 01.09.2008 року з розрахунку грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі 1720 грн. відповідно наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», та з 30.12.2013 року з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі 1720 грн. відповідно наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 320 (триста двадцять) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного військового комісаріату (61052, вул. Кацарська, 56, м. Харків, код ЄДРПОУ 08166355) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 320 (триста двадцять) грн.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя В.В. Вікторов