Постанова № 64873197, 18.01.2017, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
18.01.2017
Номер справи
369/8351/16-а
Номер документу
64873197
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 369/8351/16-а

Провадження № 2-а/369/39/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2017 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Усатова Д.Д.,

при секретарі Кузьменко П.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хотівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з позовом до Хотівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про зобов'язання вчинити певні дії.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що 25.08.2016 року нею до Виконавчого комітету Хотівської сільської ради електронною поштою направлено запит про надання публічної інформації про усі земельні ділянки комунальної форми власності в межах села Хотів, села Кременище та села Круглик, не наданих у власність та користування, що можуть бути використані для реалізації її права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з метою нанесення відповідних даних на графічні матеріали, а також графічні матеріали чинного генерального плану села Хотів, села Кременище та села Круглик.

Зазначає, що вона отримала відповідь на запит від 31.08.2016 р. № 02-22/606, згідно якого відповідач відмовив у наданні запитуваної інформації посилаючись на те, що чинним законодавством органи місцевого самоврядування не наділені повноваженнями здійснювати збирання, формування, зберігання та надання інформації щодо наявності вільних та зайнятих земельних ділянок. Щодо надання графічних матеріалів чинного генерального плану села Хотів, села Кременище та села Круглик Відповідач взагалі не надав відповідь.

Тому посилаючись на вищевикладене та норми закону позивач просила суд зобов'язати виконавчий комітет Хотівської сільської ради надати ОСОБА_1 інформацію про усі земельні ділянки комунальної форми власності в межах села Хотів, села Кременище та села Круглик, не надані у власність та користування, що можуть бути використані для реалізації її права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з метою нанесення відповідних даних на графічні матеріали, а також графічні матеріали чинного генерального плану села Хотів, села Кременище та села Круглик. Витрати на правову допомогу в сумі 4 640,00 гривень стягнути з Хотівської сільської ради (08171, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Хотів, пл. Паширова, 2, код в ЄДРПОУ 04362154) на користь ОСОБА_1 (02218, м. Київ. АДРЕСА_1), рахунок НОМЕР_2 у ПАТ «ПриватБанк», МФО 305299, код в ЄДРПОУ 14360570, іпн НОМЕР_1, номер картки НОМЕР_3 Здійснити судовий контроль за виконанням рішення суду: зобов'язати Виконаний комітет Хотівської сільської ради протягом 10 днів з моменту набрання рішенням законної сили, надати до суду звіт про його виконання, копію цього звіту направити позивачу.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

В судовому засідання представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала в повному обсязі, просила суд в задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи та зібрані в ній докази, приходить до висновку що позов не підлягає до з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, 25.08.2016 року позивач звернулась виконавчого комітету Хотівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області із запитом про надання публічної інформації, де просила відповідача надати публічну інформацію про усі земельні ділянки комунальної форми власності в межах села Хотів, села Кременище та села Круглик, не наданих у власність та користування, що можуть бути використані для реалізації її права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з метою нанесення відповідних даних на графічні матеріали, а також графічні матеріали чинного генерального плану села Хотів, села Кременище та села Круглик.

31.08.2016 року відповідач виконавчий комітет Хотівської сільської ради Києво-Святошинського районного суду Київської області листом від 31.08.2016 р. № 02-22/606 надав позивачу відповідь листом за №02-22/606, у якій повідомив, що чинним законодавством органи місцевого самоврядування не наділені повноваженнями здійснювати збирання, формування, зберігання та надання інформації щодо наявності вільних та зайнятих земельних ділянок. Щодо надання графічних матеріалів чинного генерального плану села Хотів, села Кременище та села Круглик відповідач взагалі не надав відповідь.

Так позивач зазначає, що з огляду на Закон України «Про доступ до публічної інформації» та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відповідач є розпорядником запитуваної інформації, яка за своїм правовим статусом є публічною. Таким чином, позивач вважає, що виконавчим комітетом Хотівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області порушеного його право на доступ до публічної інформації, яка за своїм правовим статусом є публічною.

Згідно ст.ст. 32, 34 Конституції України, кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року № 2939-VI (далі Закон 2939-VI).

Так, згідно статті 1 Закону 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Тобто, за змістом наведеної статті можна виділити такі ознаки публічної інформації: 1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством; 2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація; 3) така інформація знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації; 4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб'єктом владних повноважень не під час виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків; 5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до ст. 12 Закону № 2939-VI, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:1) запитувачі інформації-фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Згідно ст. 13 вищевказаного Закону 2939-VI до розпорядників інформації, зокрема, віднесено суб'єктів владних повноважень, до яких відносяться: органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Відповідно до ст. 5 Закону № 2939-VI, доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 19 Закону № 2939-VI передбачено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Відповідно до статті 20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Крім того, поруч з наведеним слід зазначити, що згідно п. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» до повноважень сільського, селищного, міського голови відноситься, зокрема: забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; та забезпечення на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень гром Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Однак, позивачем в запиті про надання публічної інформації не позначено бажане місце розташування земельних ділянок, що на думку суду позбавляє відповідача можливості ідентифікувати таку земельну ділянку.

Відповідно до положень п.7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що місце розташування об'єктів (земельних ділянок), про які позивач хоче отримати відомості, не відповідає вимогам законодавства.

Слід зазначити, що чинним законодавством України органи місцевого самоврядування не наділені повноваженнями здійснювати збирання, формування , зберігання та надання інформації щодо наявності

Слід зазначити, що чинним законодавством України органи місцевого самоврядування не наділені повноваженням здійснювати збирання, формування, зберігання та надання інформації щодо наявності вільних та зайнятих земельних ділянок.

Враховуючи вищевикладене та на підставі ст.ст. 81, 116, 118, 122 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В позові ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хотівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського Апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом 10 днів з моменту отримання постанови.

Суддя: Д.Д.Усатов