Ухвала суду № 64872323, 21.02.2017, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
21.02.2017
Номер справи
345/638/17
Номер документу
64872323
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №345/638/17

Провадження № 1-кс/345/168/2017

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.02.2017 року м. Калуш

Слідчий суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Юрчак Л.Б., з участю секретаря судового засідання Пукіш В.В., прокурора Калуської місцевої прокуратури ОСОБА_1, розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора Калуської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про призначення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Калуської міської ради, поданого у рамках розслідування кримінального провадження №42015090080000015 від 30.03.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 Кримінального кодексу України, -

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Калуської місцевої прокуратури ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії.

В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що посадові особи Калуської міської ради Івано-Франківської області, неналежно виконуючи свої службові обовязки через несумлінне ставлення до них, всупереч вимогам ст. 288.5 Податкового кодексу України 11.11.2013 уклали додаткову угоду до договору оренди землі сільськогосподарського призначення № 040629600309 від 27.10.2006 із ТзОВ «Еконорма» площею 2,7972 га, вартістю 1774990,72 грн., згідно якої орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 2165,43 грн. в рік, що складає 0,15 % від нормативно-грошової оцінки землі. Крім того, у звязку з бездіяльністю посадових осіб міської ради ТзОВ «Артур» оформлено право власності на обєкт незавершеного будівництва, що розташований на земельній ділянці комунальної власності площею 0,6100 га, яка використовується товариством без правовстановлюючих документів, внаслідок чого інтересам держави спричинено тяжкі наслідки.

Прокурор в клопотанні стверджує, що на даний час в рамках досудового розслідування по кримінальному провадженню №42015090080000015 від 30.03.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 Кримінального кодексу України,виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки (ревізії) фінансової діяльності Калуської міської ради, ЄДРПОУ 33578261, індекс 77300, що в м. Калуш, вул. І.Франка, 1 Івано-Франківської області.

Враховуючи викладене, для повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування кримінального провадження та беручи до уваги те, що для встановлення правильності точної суми бюджетних коштів, які надходять від оренди земельних ділянок по сплаті земельного податку, прокурор просить надати дозвіл управлінню Західного офісу держаудитслужби в Івано-Франківській області провести у строк із (орієнтовно з 05.04.2017) 05.04.2017 по 20.04.2017 (15 робочих днів) позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності, органу державної влади, Калуської міської ради ЄДРПОУ 33578261, юридична адреса: 77300, Івано-Франківська область, м. Калуш, вул. І.Франка, буд. 1, за період часу із 11.11.2013 по 2014 рік, що фінансується за рахунок бюджетних коштів. Просить при проведенні виїзної позапланової ревізії провести перевірку, що стосується правильності нарахування та сплати земельного податку по договору оренди землі сільськогосподарського призначення № 040629600309 від 27.10.2006 із ТзОВ «Еконорма» площею 2,7972 га, вартістю 1774990,72 грн. та по інших договорах оренди земельних ділянок в період до 2014 року.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив клопотання задоволити з викладених у ньому підстав.

Вислухавши думку прокурора, дослідивши додані до клопотання матеріали, прихожу до наступних висновків.

Так, відповідно до ч. 2ст. 93 КПК Українисторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1ст. 94 КПК Українислідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

З набранням чинностіЗакону України «Про прокуратуру», виключено із переліку функцій прокуратури здійснення перевірок, та дані функції не визначені ніяким іншим законодавчим актом України, а також нормамиКПК Українине визначено певного порядку надання дозволу на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців.

Однак, пунктом 2постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року № 408, встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбаченихКримінальним процесуальним кодексом України.

Так, згідно п. 29Постанови КМ України від 20 квітня 2006 року № 550 "Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами"позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного Законом до підконтрольних установ).

Статтями2та8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»(далі - Закон), визначені головні завдання та функції органу державного фінансового контролю. Зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово - господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті, як це визначено ст. 4 Закону.

Крім того, згідно вказаного Закону, позаплановавиїзнаревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Калуська міська рада є державною установою, яка повністю утримується за рахунок бюджетних коштів, у звязку з чим в розумінніЗакону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»вона є підконтрольною органу державного фінансового контролю.

Таким чином, відповідний орган має право провести позапланову виїзну ревізію в Калуській міській раді лише на підставі ухвали суду, постановленої за відповідним клопотанням прокурора.

Статтею 98 КПК Українивизначено, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально-протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально-протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

При цьому, законодавець до речових доказів відніс і документ, що є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження (ч. 1ст. 99 КПК України).

До документів, за умови наявності в них відомостей передбачених ч. 1ст. 99 КПК України, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок (п. 4 ч. 2ст. 99 КПК України).

В судовому засіданні встановлено, що органи досудового слідства та прокуратури немають можливості в інший спосіб всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, а документи, що містять вищевказану інформацію, можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні.

За матеріалами клопотання, прокурором у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР №42015090080000015 від 30.03.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 Кримінального кодексу України , було направлено запит № 76-15ПР-15 від 03.02.2017 на адресу Управління західного офісу Державної аудиторської служби в Івано-Франківській області щодо погодження орієнтовної дати проведення позапланової ревізії. У відповідь 07.02.2017 на адресу Калуської місцевої прокуратури надійшов лист «Про погодження проведення позапланової ревізії» за №13-09-19-17/661, в якому зазначено, що контрольний захід працівниками Управління західного офісу Державної аудиторської служби в Івано-Франківській області може бути проведено орієнтовно з 05.04.2017, а відповідальною особою для проведення ревізії визначено головного державного фінансового інспектора відділу взаємодії з правоохоронними органами ОСОБА_2

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що з матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що матеріали позапланової виїзної ревізії в сукупності з іншими документами та доказами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а без їх використання як доказів іншим способом довести обставини, які мають значення для повного, обєктивного та неупередженого розслідування кримінального провадження, неможливо, приходжу до висновку, що клопотання обґрунтоване та його необхідно задоволити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.93,110,309,369 - 372,376 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ :

Клопотання прокурора Калуської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про призначення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Калуської міської ради, поданого у рамках розслідування кримінального провадження №42015090080000015 від 30.03.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 Кримінального кодексу України задоволити.

Надати дозвіл Управлінню західного офісу держаудитслужби в Івано-Франківській області на проведення упродовж п'ятнадцяти робочих днів, а саме в період з 05.04.2017 по 20.04.2017, позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності, органу державної влади, Калуської міської ради ЄДРПОУ 33578261, юридична адреса: 77300, Івано-Франківська область, м. Калуш, вул. І.Франка, буд. 1, за період часу із 11.11.2013 по 2014 рік, що фінансується за рахунок бюджетних коштів.

Зобов'язати службових осіб Калуської міської ради ЄДРПОУ 33578261, юридична адреса: 77300, Івано-Франківська область, м. Калуш, вул. І.Франка, буд. 1 допустити співробітників Західного офісу держаудитслужби в Івано-Франківській області до проведення позапланової виїзної ревізії, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення ревізії.

Позапланову виїзну ревізію провести в період із 05.04.2017 по 20.04.2017, протягом 15 робочих днів.

Матеріали ревізії (в оригіналах) направити до Калуської місцевої прокуратури за адресою: м. Калуш пр. Лесі Українки, 16-б.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: