Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
м. Павлоград, вул. Дніпровська, 135, 51400, (05632) 6-28-66
11січня 2010 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: при секретарі:
ОСОБА_1
ОСОБА_2
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату не донарахованих сум виплат допомоги на народження дитини, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області в якій просила суд ( з урахуванням змін ):
визнати дії відповідача неправомірними по нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік;
-стягнути з відповідача на її користь недоплачену суму заборгованості по допомозі по догляду за дитиною ОСОБА_4 до досягнення ним трирічного віку за 2007 рік;
-стягнути з відповідача на її користь судові витрати в сумі - 51 гривні.
В обгрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача, так як 16 серпня 2007 року у неї народився син ОСОБА_4. Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сімям з дітьми, призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку вона отримує щомісячно.
Позивач вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захист.
Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Дійсно положенням ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачені зазначені в позові виплати та визначений порядок їх нарахування. Однак на момент проведення позивачу відповідних нарахувань та визначення їх розміру діяло положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» яким було встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірах які були встановлені позивачу.
Виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у більших розмірах чинним законодавством не передбачено.
Суд зясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, в тому числі свідоцтво про народження ОСОБА_4,
ІНФОРМАЦІЯ_1, довідку про виплати держаної допомоги, по-догляду за дитиною до трьох років, які відбувались з боку відповідача на користь позивача ( від 13 березня 2008 року №334 ), встановив наступне: Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області, у звязку з народженням сина ОСОБА_4, 16 серпня 2007 року. Відповідачем була призначена позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку яка була призначена та виплачувалась: за жовтень 2007 року - 12,64грн, за період часу з листопада 2007 року по грудень 2007 року включно - 130,64грн щомісячно.
Відповідно до ст.З Конституції України, людина, її життя і здоровя, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обовязком держави.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сімя, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно до ст. 15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з 1 жовтня - 470 гривень.
Відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сімям з дітьми з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, яким зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу VIII „Прикінцеві положення" Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - визнати такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ). Крім того, пунктом 5 резолютивної частини зазначеного Конституційного рішення передбачено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Враховуючи наведене суд, вважає, що дії відповідача, щодо нарахування та виплаті позивачу державної допомоги сімям з дітьми повинна визначатися, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», та становити: з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно - 470грн щомісячно. Враховуючи зазначені суми, розмір недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період часу 2007 року складає:
-за жовтень 2007 року - 457,36грн ( 470грн - 12,64грн = 457,36грн );
-за період часу з листопада 2007 року по грудень 2007 року включно - 678,72грн ( 470грн -
130,64грн = 339,36грн х 2 «місяці» = 678,72 гривні).
Загальна сума недоотриманої зазначеної допомоги, за період з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно, складає: 457,36 + 678,72 = 1136,08 гривень, зазначена сума підлягає стягненню на користь позивача одноразово.
Відповідно до ч.І ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування. Розмір судових витрат визначений судом з урахуванням положення підпункту «б» пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. З, ч.2 ст.19, ч.З ст.51 Конституції України, ст.
15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату не донарахованих сум виплат допомоги на народження дитини, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47 ) щодо нарахування, призначення та виплати на користь ОСОБА_3 ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Леніна, буд. 46 кв.ЗО ) державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області перерахувати, нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_3 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, за період часу з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно, у розмірі - 1136 ( одна тисяча сто тридцять шість ) гривень 08 копійок.
Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області ( код отримувача: 24237540 ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банку отримувача 805012 ) на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі - 11 ( одинадцять ) гривень 36 копійок.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: С.М. Сторожук