Постанова № 64859671, 14.02.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2017
Номер справи
553/3347/16-а
Номер документу
64859671
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2017 р. Справа № 553/3347/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є.

за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м. Полтава від 03.11.2016р. по справі № 553/3347/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач -ОСОБА_1, звернувся до суду із позовом про визнання протиправним рішення управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві № 382 від 07.12.2015 року про відмову у призначенні йому пенсії за віком як учаснику бойових дій, зобов`язання відповідача призначити йому таку пенсію.

Постановою Ленінського району суду м. Полтави від 03.11.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано рішення управління Пенсійного фонду України Ленінського району у м. Полтаві № 382 від 07.12.2015 року про відмову у призначенні пенсії протиправним. Зобов'язано Полтавське об'єднане управління пенсійного фонду України Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення йому дострокової пенсії за віком з 13.11.2015 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

ОСОБА_1, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим, судом першої інстанції не повно встановлено всі обставини справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Ленінського району суду м. Полтави від 03.11.2016 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 14.02.2017 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судовим розглядом встановлено, що 13.11.2015 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про призначення дострокової пенсії за віком, відповідно до абзацу 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Позивачу було відмовлено в призначенні пенсії з посиланням на те, що особи призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право дострокового виходу на пенсію.

Позивач не погодився із зазначеним діями та рішенням, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного правового акту індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.

Згідно ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Відповідно до змісту абз. 6 п. 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якого військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивачем до заяви про призначення про призначення дострокової пенсії за віком, відповідно до абзацу 6 п. З Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" було подано військовий квиток, довідку Полтавського об'єднаного міського військового комісаріату від 10.11.2015 року № 5/5830, згідно якої він в період з 25.01.2015 року по 21.04.2015 року, з 11.04.2015 року по 11.05.2015 року, з 12.05. року по 18.09.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Копією посвідчення серії НОМЕР_1 підтверджено, що ОСОБА_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій .

У копії військового квитка серії НУ № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 вказано, що він був призваний по мобілізації 05.09.2014 р., приймав участь в АТО на території Донецької і Луганської області.

Із копії довідки військової частини -польова пошта В2731 від 18.09.2015 року № 4823/11 вбачається, що ОСОБА_1.в період з 25.01.2015 року по 21.04.2015 року, з 11.04.2015 року по 11.05.2015 року, з 12.05. року по 18.09.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005 року визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.

Однак, постановою КМУ № 413 від 20. 08.2014 року затверджено «Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення». В пункті 3 вищеназваної постанови КМУ зобов'язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно правові акти у відповідність із цією постановою.

Так, ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», така пільга, як достроковий вихід на пенсію не передбачена. Проте можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій передбачено статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою КМУ №413 від 20.08.2014 р. «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.

Позивачем крім посвідчення учасника бойових дій, були надані копії документів: військовий квиток та довідка військового комісаріату про участь в антитерористичної операції.

Таким чином, позивачем були надані всі необхідні документи, які підтверджують його участь у бойових діях.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач надав документи в підтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимог ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та абзацу 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", як військовослужбовець учасник бойових дій.

На підставі наведеного, відмова у призначенні пенсії не є правомірною, оскільки пенсійний фондом невірно застосовані норми закону. Закон надаючи відповідне право виходу на пенсію військовослужбовцям учасникам бойових дій, не встановлює будь-яких певних категорій таких військовослужбовці.

Згідно паспорту ОСОБА_1 народився 07.01.1959 року, тобто досяг віку визначеного ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Копією трудової книжки та довідкою Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 122.09.2016 року № 13221/04-06 підтверджено, що страховий стаж позивача становить 36 років 8 місяців 22 дні.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу призначенні дострокової пенсії за віком, відповідно до абзацу шостого пункту третього розділу XV Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є неправомірними, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до приписів КАС України, суд для повного та всебічного захисту порушеного права та інтересу вправі прийняти постанову, якою покласти обов'язок відновити порушене право та інтерес, суд також вправі визначити такий спосіб відновлення.

За загальним правилом, визначеним ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Враховуючи, що позивач звернувся за призначенням пенсії 13.11.2015 року, суд приходить до висновку про необхідність відновлення його порушеного права, шляхом зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме з 13.11.2015 року.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм права, які призвели до неправильного вирішення справи, оскільки відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів обґрунтованість своїх висновків і правомірність прийнятого на їх підставі рішення, що має наслідком скасування рішення суду першої інстанції.

В силу пункту 3 частини 1 статті 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції апеляційний суд має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Враховуючи встановлене порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вбачає підстави для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Ленінського районного суду м. Полтава від 03.11.2016р. по справі № 553/3347/16-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві № 382 від 07.12.2015 року

Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком на підставі ст. 16 Закону України « Про пенсійне забезпечення» та абзацу 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", і з дати звернення - 13.11.2015 року.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Катунов В.В.Судді Ральченко І.М. Бершов Г.Є. Повний текст постанови виготовлений 20.02.2017 р.