ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2017 р. Справа № 876/9173/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Шинкар Т.І.,
з участю секретаря судового засідання Кудєрової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» звернулось до суду з позовом до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, яким з врахуванням збільшення розміру позовних вимог просило скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 22.04.2015 року № 001101302 і № 001103302 та від 11.06.2015 року № 001712302 і № 001714302.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2015 року позов задоволено.
Постанова мотивована тим, що під час проведення камеральної перевірки неможливо було зробити висновок про реалізацію нафтопродуктів для комерційного чи некомерційного використання, тому суд дійшов висновку, що викладені в акті перевірки висновки відповідача про порушення позивачем вимог ст. ст. 213-216 Податкового кодексу України є безпідставними та ґрунтуються на припущеннях.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає її незаконною та необґрунтованою, оскільки суд неповно з'ясував обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, а також суд порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що відповідно до «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 року № 1442, через мережу АЗС здійснюється саме роздрібний продаж нафтопродуктів, а не оптовий, оскільки відпуск пального відбувається через колонки кінцевому споживачу незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків. Також відповідно до «Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України», відпуск пального на АЗС відбувається через колонки кінцевому споживачу незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків, що передбачає обов'язок кінцевого реалізатора нарахувати та сплатити акцизний податок, а якщо юридична особа придбаває нафтопродукти як суб'єкт господарювання, то таке придбання може відбуватись виключно через нафтопровід, автомобільним (водним, залізничним) транспортом, що виключає необхідність сплати акцизного податку реалізатором такого товару.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановив суд, 24.02.2015 року ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» подало до Горохівського відділення Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області декларацію акцизного податку за січень 2015 року, до якої додало, зокрема, розрахунки сум акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів по автозаправних станціях (АЗС), розташованих по вул. Луцькій, 47 та по вул. Львівській, 42 в м. Горохів Волинської області.
23.03.2015 року працівник Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області провів камеральну перевірка даних, задекларованих у декларації з акцизного податку ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» за січень 2015 року, за результатами якої складено акт від 23.03.2015 року № 87/15.2/37821544.
В акті перевірки зазначено про порушення позивачем вимог ст. ст. 213, 214, пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215, ст. 216 Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 року № 14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», що призвело до заниження акцизного податку за січень 2015 року на 54299,43 грн. На обґрунтування такого висновку зазначається, що перевіркою встановлено, що позивачем в Додатках 6 податкової декларації акцизного податку за січень 2015 року відображено факт реалізації товарів для комерційного використання в сумі 1085988,77 грн., однак дана сума не була включена до об'єкта оподаткування акцизним податком, в результаті чого позивачем занижено податкове зобов'язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу палива, яке було безпосередньо реалізоване позивачем з колонок АЗС кінцевим споживачам.
На підставі зазначеного акту перевірки Нововолинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області прийняла податкові повідомлення-рішення від 22.04.2015 року № 001101302, яким ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на 46741,04 грн., з них 37392,83 грн. основний платіж і 9348,21 грн. штрафні санкції, та № 001103302, яким ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на 21133,25 грн., з них 16906,60 грн. основний платіж і 4226,65 грн. штрафні санкції.
Позивач оскаржив зазначені податкові повідомлення-рішення до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, однак рішенням від 12.05.2015 року № 2793/10/03-20-10-03-06 оскаржувані рішення були залишені без змін.
Водночас під час розгляду скарги було зроблено висновок про заниження Нововолинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області розміру штрафних санкцій по кожному з рішень на 25%, в зв'язку з чим відповідач прийняв податкові повідомлення рішення від 11.06.2015 року № 001712302, яким ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку за штрафними (фінансовими) санкціями на 9348,21 грн. та № 001714302, яким ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку за штрафними (фінансовими) санкціями на 4226,65 грн.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне належать до підакцизних товарів, операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі яких згідно з підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України є об'єктом оподаткування.
Відповідно до пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
«Порядком заповнення та подання декларації акцизного податку», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 року № 14, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 року за № 105/26550, передбачено подання з декларацією Додатку 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів», який заповнюється окремо для кожного місця здійснення реалізації підакцизних товарів із обов'язковим зазначенням відповідного коду за КОАТУУ в такому порядку, зокрема: графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків; графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання; графа 5 - вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр. 3 - гр. 4) вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.
Таким чином, у зазначеному додатку до декларації з акцизного податку, в окремій графі вказується вартість реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання та які не включаються у базу оподаткування акцизним податком.
Відповідно до пп. пп. 75.1.1, 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Статтею 76 цього Кодексу визначено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Відповідно до п. 3.5 «Методичних рекомендацій щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця», затверджених наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 року № 165, який визначає особливості проведення камеральних перевірок інших податків та зборів, передбачено, що камеральним (електронним) перевіркам підлягає звітність, надана платником за такими податками (зборами, платежами), в тому числі, акцизний податок. Камеральні (електронні) перевірки зазначених податків і зборів проводяться у загальному порядку у відповідності до норм Кодексу. Водночас, питання правильності відображення платником в обліку проведених господарських операцій досліджується податковим органом при проведенні податкової перевірки платника з дослідженням фінансово-господарських документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податку.
Проаналізувавши положення наведених нормативних актів, колегія суддів дійшла висновку про те, що під час проведення камеральної перевірки податковий орган не може перевіряти інших питань, крім перевірки податкової звітності суцільним рядком та можуть бути виявлені арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення сум податків. При цьому, документами, що перевіряються, є саме податкові декларації (розрахунки), а не будь-які інші. Також законодавством не передбачено повноважень податкового органу під час проведення камеральної перевірки використовувати документи первинного обліку платника податків, вивчати та надавати оцінку укладеним таким платником угод тощо.
Як зазначено вище, в акті камеральної перевірки від 23.03.2015 року, податковий орган вказує про неправомірне відображення ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» у додатку 6 до декларації з акцизного податку за січень 2015 року вартості від реалізації товарів для комерційного використання, без дослідження первинних бухгалтерських і фінансово-господарських документів, господарських договорів з контрагентами тощо.
Водночас слід зазначити, що Відповідно до ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять» роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг.
Відповідно до «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 року № 1442, роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів.
Таким чином, відповідно до цих Правил через мережу АЗС можуть здійснюватися як операції з продажу пального кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, що є об'єктами оподаткування акцизним податком з роздрібних продажів відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України, так і операції з оптового продажу нафтопродуктів для їх подальшої реалізації кінцевому споживачу через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що під час проведення камеральної перевірки неможливо було зробити висновок про реалізацію нафтопродуктів для комерційного чи некомерційного використання, в зв'язку з чим висновки відповідача про заниження ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за січень 2015 року, є передчасним та ґрунтується на припущеннях, відповідно оскаржувані податкові повідомлення-рішення, прийняті за результатами такої перевірки, є протиправними і підлягають скасуванню.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2015 року у справі № 803/1361/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий О.М. Довгополов
Судді Л.Я. Гудим
Т.І. Шинкар
Ухвала складена в повному обсязі 20.02.2017 року