Ухвала суду № 64859417, 16.02.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2017
Номер справи
361/6600/16-а
Номер документу
64859417
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 361/6600/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Василишин В. О. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2017 року м. Київ

Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Кузьменка В. В.,

суддів Василенка Я. М., Бабенка К. А.,

за участю секретаря Видмеденко О. В.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, за апеляційною скаргою Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 02.12.2016 року, -

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області протиправними щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії із заробітної плати в сумі 819,72 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження село Рудня-Вересня з 06 травня 1986 року по 11 травня 1986 року. Просив зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з 09 травня 2016 року із заробітної плати в сумі 819,72 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження село Рудня-Вересня з 06 травня 1986 року по 11 травня 1986 року з урахуванням проведених виплат.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 02.12.2016 року позов задоволено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову у повному обсязі.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, у судове засідання не прибули, а тому розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що постанову суду слід залишити без змін з таких підстав.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини справи, наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позову.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим Київською облдержадміністрацією.

Внаслідок виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС отримав ІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК серія КИО-1 № 364826.

Позивач перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що внаслідок постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У 1986 році позивач перебував у трудових відносинах із відкритим акціонерним товариством «Мостобуд» Мостобудівельний загін 112». Працював водієм та після подій на Чорнобильській АЕС був відправлений у відрядження та приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 06 травня 1986 року по 11 травня 1986 року село Рудня - Вересня.

Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 29 вересня 2016 року у справі № 361/5109/16-ц, яке набрало законної сили, встановлено, що розмір заробітної плати за роботу в зоні відчуження в селі Рудня-Вересня з 06 травня 1986 року по 11 травня 1986 року складає - 819,72 крб.

26.10.2016 року ТОВ «Мостобудівельний загін 112» на виконання судового рішення видало позивачу довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС селі Рудня - Вересня за період з 06 травня 1986 року по 11 травня 1986 року, розмір якої становить - 819,72 крб.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження, надавши вищевказану довідку про заробітну плату.

Листом від 31.10.2016 року Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило позивачу у проведенні перерахунку, посилаючись на не надання первинних документів, що підтверджують виплату одноразової премії в розмірі -400 крб.

З матеріалів встановлено, що ОСОБА_2 був безпосередньо зайнятий у роботах, передбачених постановами КПРС, РМ СРСР і ВЦСПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378 і постановою РМ СРСР і ВЦСПС від 05 червня 1986 року № 665-195, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком № 1, затвердженим постановою РМ СРСР від 22 серпня 1986 року № 1173.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.

За змістом пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Згідно з пунктом 38 Порядку подання та оформлення документів, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження; видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.

Відповідно до положень даного Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (п.п. 1, 3 Порядку).

Відповідно до п. 7 Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Отже, розмір пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і Порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів україни № 1210, ставиться в залежність від одержаного особою заробітку за період роботи в зоні відчуження.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оплату праці " основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно із пунктом 6 зазначеного Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

У пункту 8 цього ж Порядку, частині другій статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 000 карбованців.

Відповідно до виданої позивачу довідки від 26.10.2016 року розмір заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у 1986 році становить 819,72 крб., що не перевищує 3 000 крб.

Згідно із ч. 4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Рішенням від 29.09.2016 року у справі № 361/5109/16-ц ТОВ «Мостобудівельний загін 112» здійснено перерахунок, нараховано премію в розмірі 400,00 крб. та видано ОСОБА_2 довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Таким чином, необґрунтованими є посилання апелянта на те, що відповідні суми грошової винагороди в довідку були внесені безпідставно, оскільки не відображені в особовому рахунку позивача за 1986 рік.

Дана довідка відповідає всім вимогам чинного законодавства, відповідач не надав суду доказів, що дані, які містяться в довідці про заробіток позивача, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана довідка недійсною також не визнавалася.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 24 лютого 2015 року у справі № К/800/12074/13.

Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29 жовтня 1992 року № 09-3751, якщо підприємством було невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, то підприємство на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством, розраховану таким чином заробітну плату не індексують і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії.

В особовому рахунку позивача за 1986 рік, який міститься в матеріалах пенсійної справи, зазначена премія не була відображені, і, як наслідок, не була включена і в довідку про заробіток у зоні відчуження, на підставі якої відповідач здійснив позивачу нарахування пенсії по інвалідності. Саме порушення таких прав позивача стало предметом судового розгляду у справі № № 361/5109/16-ц, про що свідчить постанова суду від 29.09.2016 року, якою були відновлені права позивача.

На виконання судового рішення ТОВ «Мостобудівельний загін 112» разом з довідкою про заробітну плату надало позивачу особовий рахунок за травень 1986 року, в якому в шифрі 53 значиться премія в сумі 400,00 крб.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.

Враховуючи вищевикладене колегія суддів приходить до висновку про законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.

Оскаржувана постанова прийнята у скороченому провадженні відповідно до ст. 183-2 КАС України.

Відповідно до ч. 8, 10 ст. 183-2 КАС України, апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 8, 160, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 02.12.2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - залишити без задоволення.

Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 02.12.2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

К. А. Бабенко

Повний текст ухвали виготовлено 21.02.2017 року.

Головуючий суддя Кузьменко В. В.

Судді: Бабенко К.А

Василенко Я.М.