КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 756/561/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Тітов М. Ю. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2017 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я. М., Бабенка К. А.,
за участю секретаря Видмеденко О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, за апеляційною скаргою Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 28.11.2016 року, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії.
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 28.11.2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову у повному обсязі.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, у судове засідання не прибули, а тому розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що постанову суду слід залишити без змін з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини справи, наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позову.
У якості правонаступника Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва залучено Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку у відповідача з 01.01.2014 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До цього позивач отримував пенсію за віком із зниженням пенсійного віку (робота в районах Крайньої півночі) в Російській Федерації до 31.12.2013 року.
17.02.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про взяття на облік і запит пенсійної справи з Російської Федерації.
Розпорядженням відповідача з 01.01.2014 року була призначена пенсія за віком.
15.07.2014 року позивач звернувся із заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату в тому числі за роботу за сумісництвом за період до призначення пенсії та даних про періоди роботи після призначення пенсії у Російській Федерації.
Розпорядженням відповідача від 16.10.2015 року був здійснений перерахунок. За позицією відповідача, оскільки пенсія позивачу була вперше призначена у 2009 році, для застосування показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу вцілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії в Україні (2014 рік), як це передбачено ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відсутні підстави.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії громадянам України - переселенцям з інших держав, які не працювали в Україні, обчислюються з розрахунку середньомісячного заробітку працівників відповідної професії та кваліфікації в Україні на час призначення пенсії (за даними відповідної профспілки), а за умови сплати повністю необхідної суми страхових внесків до Пенсійного фонду України - на загальних підставах.
Згідно з ст. 9 Закону України № 1058-IV види пенсійних виплат і соціальних послуг відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком.; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Також за п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» який затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Таким чином, оскільки позивачу було призначено пенсію за віком за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вперше у 2014 році, то має застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення позивача за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки, як це передбачено ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд України, у постановах від 31.03.2015 р. №21-612а14, від 22.12.2015 р. №21-4071а15.
Згідно ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу. Також, відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що при призначенні позивачу пенсії за віком відповідач повинен був застосовувати положення ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відтак, колегія суддів приходить до висновку про законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 8, 160, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 28.11.2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - залишити без задоволення.
Постанову Оболонського районного суду м. Києва від 28.11.2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
К. А. Бабенко
Повний текст ухвали виготовлено 21.02.2017
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Василенко Я.М.
Бабенко К.А