Ухвала суду № 64859227, 20.02.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2017
Номер справи
826/5494/16
Номер документу
64859227
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/5494/16 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.

У Х В А Л А

Іменем України

20 лютого 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Шелест С.Б., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства юстиції України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України про скасування наказу та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України про скасування наказу від 23.02.2016 №521/5 "Про відмову в реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" та зобов'язання повторно розглянути заяву від 28.12.2015 про реєстрацію політичної партії.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 грудня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.

Відповідач, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.

Сторони до судового засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.

З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що 28.12.2015 голова політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" ОСОБА_2 подала до Міністерства юстиції України заяву та установчі документи для реєстрації політичної партії.

Відповідно до правового висновку Міністерства юстиції України щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на реєстрацію ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА", установчі документи Партії не відповідають чинному законодавству та містять певні неузгодженості, у зв'язку з чим запропоновано привести установчі документи Партії до вимог чинного законодавства та сформульовано наступний висновок: "може бути відмовлено у реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" на підставі статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні".

Наказом Міністерства юстиції України від 23.02.2016 №521/5 "Про відмову в реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" у реєстрації політичної партії було відмовлено.

Не погоджуючись із вищенаведеним наказом позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про політичні партії в Україні" рішення про створення політичної партії приймається на її установчому з'їзді (конференції, зборах). Це рішення має бути підтримано підписами не менше десяти тисяч громадян України, які відповідно до Конституції України мають право голосу на виборах, зібраними не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим.

На установчому з'їзді (конференції, зборах) політичної партії затверджуються статут і програма політичної партії, обираються її керівні і контрольно-ревізійні органи.

Діяльність політичної партії може здійснюватися лише після її реєстрації. Не допускається діяльність незареєстрованих політичних партій.

Згідно із статтею 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" реєстрацію політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.

Для реєстрації політичної партії до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, разом з заявою подаються:

1) статут і програма політичної партії;

2) протокол установчого з'їзду (конференції, зборів) політичної партії із зазначенням дати і місця його проведення, кількості учасників, які проголосували за створення політичної партії;

3) підписи громадян України, зібрані відповідно до вимог цього Закону на підтримку рішення про створення політичної партії та засвідчені особами, які збирали підписи;

4) відомості про склад керівних органів політичної партії;

5) платіжний документ, що посвідчує внесення реєстраційного збору;

6) назва та адреса банківської установи, в якій політична партія відкриватиме рахунки.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, здійснює реєстрацію політичної партії після перевірки поданих матеріалів.

Протягом 30 днів з моменту надходження документів, зазначених у пунктах 1 - 6 цієї статті, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації політичної партії. Цей строк може бути продовжений центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, у разі потреби, але не більше ніж на 15 днів.

У реєстрації політичної партії може бути відмовлено, якщо документи, подані для реєстрації політичної партії, не відповідають Конституції, цьому та іншим законам України.

Як вбачається з матеріалів справи, Міністерство юстиції України наказом від 23.02.2016 №521/5 відмовило в реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА".

Позиція відповідача ґрунтується на тому, що рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА", оформлене протоколом №1 Установчого з'їзду Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" від 10.10.2015, не підтримане підписами не менше 10 тисяч громадян України, які відповідно до Конституції України мають право голосу на виборах, зібраними не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим, а саме: партією зібрано 10530 підписів на підтримку рішення про створення політичної партії, однак при розгляді документів позивача були враховані лише 9733 підписів, оскільки 797 підписів не зараховано, так як в Чернігівській області Варванський район відсутній, тобто партією не зібрано в 15-ти районах вищенаведеної області підписів, а лише в 14-ти районах, що є меншим 2/3 районів такої області.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до заяви від 28.12.2015 про реєстрацію політичної партії було додано Список підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" по Варванському району Чернігівської області.

Суд звертає увагу, що адміністративний поділ Чернігівської області дійсно складається із 22 адміністративних районів, одним з яких є Варвинський район, а Варванський район відсутній.

Водночас, список підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" по Варванському району Чернігівської області містить також місце проживання осіб, які підтримали рішення про створення політичної партії, зокрема в графі "Місце проживання" зазначено "м. Варва", яке, в свою чергу, являється адміністративним центром саме Варвинського району Чернігівської області.

Таким чином, можна дійти висновку, що в назві Списку підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" по Варванському району Чернігівської області міститься технічна описка (помилка).

За наведеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що з графи "Місце проживання" у Списку підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" по Варванському району Чернігівської області відповідач мав можливість встановити, що такі підписи зібрані саме у Варвинському районі Чернігівської області.

Відповідач також звертає увагу, що форма списків підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА", не відповідає вимогам наказу Міністерства юстиції України від 20.10.2004 №119/5, оскільки не містить на кожній сторінці назву списку та прізвище особи, яка збирала списки.

Наказом Міністерства юстиції України від 20.10.2004 №119/5 на виконання статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" для забезпечення якісної перевірки поданих на реєстрацію політичної партії матеріалів затверджено форму Списку підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення політичної партії, який є додатком до даного наказу.

Зокрема, такий список складається із назви "Список підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення політичної партії (назва) по області, району (АР Крим, міст Києва, Севастополя)", таблиці, яка містить наступні відомості: "№ п/п, Прізвище, ім'я, по батькові, Місце проживання, Дата народження (день, місяць, рік), Особистий підпис громадянина" та скріплюється підписом особи, яка збирала підписи із розшифровкою (прізвище, ім'я, по батькові, день, місяць, рік народження, місце проживання) та датою його складання.

Водночас, в наказі Міністерства юстиції України від 20.10.2004 №119/5 відсутні положення стосовно того, що вищенаведений список повинен містити на кожній сторінці назву списку та прізвище особи, яка збирала списки.

Окрім того, відповідач посилається на те, що деякі положення статуту партії не відповідають вимогам законодавства, а саме: в пп. 6.4 статуту партії зазначено, що Вища рада Партії має повноваження для заснування засобів масової інформації, хоча відповідно до законодавства України саме партія, як юридична особа, має право на заснування засобів масової інформації.

Згідно із пунктом 3 частини першої статті 12 Закону України "Про політичні партії в Україні" політичні партії, зокрема, мають право використовувати державні засоби масової інформації, а також засновувати власні засоби масової інформації, як передбачено відповідними законами України.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" право на заснування друкованого засобу масової інформації належить: громадянам України, громадянам інших держав та особам без громадянства, не обмеженим у цивільній правоздатності та цивільній дієздатності; юридичним особам України та інших держав; трудовим колективам підприємств, установ і організацій на підставі відповідного рішення загальних зборів (конференції). Особа, яка заснувала друкований засіб масової інформації, є його засновником. Особи, які об'єдналися з метою спільного заснування видання, вважаються його співзасновниками.

Згідно із статтею 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" після реєстрації політична партія набуває статусу юридичної особи.

В той же час, статтею 10 Закону України "Про політичні партії в Україні" встановлено, що діяльність політичної партії здійснюється її керівними і контрольно-ревізійними органами, які обираються на установчому з'їзді (конференції, зборах) політичної партії разом із затвердженням статуту і програми політичної партії.

Установчим з'їздом Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА", оформленим протоколом №1 від 10.10.2015 було затверджено Статут Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА".

В пунктах 6.1 та 6.2 Статут Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" зазначено, що керівними органами Партії є З'їзд Партії, Вища рада Партії. З'їзд Партії скликається не менше одного разу на чотири роки Вищою радою Партії, яка визначає дату скликання та місце проведення З'їзду, встановлює норму представництва делегатів від регіональних парторганізацій.

У період між З'їздами центральним керівним органом Партії є Вища рада Партії. До складу Вищої ради Партії входять: Голова Партії, заступники Голови Партії, інші члени, що обираються З'їздом Партії, а також за посадою голови регіональних партійних організацій.

Відповідно до пункту 6.4 даного Статут до повноважень Вищої ради Партії, зокрема, належить заснування засобів масової інформації та затвердження кандидатури на посаду головного редактора.

Відтак, враховуючи вищевикладене, суд погоджується з позицією позивача, що Вища рада Партії, як керівний орган Партії (тобто діє від імені та в інтересах Партії) має право та повноваження на заснування засобів масової інформації.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова відповідача у реєстрації Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" є необґрунтованою, у зв'язку з чим наказ Міністерства юстиції України від 23.02.2016 №521/5 "Про відмову в реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" підлягає скасуванню.

Водночас, позовна вимога про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву від 28.12.2015 про реєстрацію політичної партії також підлягає задоволенню, оскільки є похідною від позовної вимоги про скасування наказу Міністерства юстиції України від 23.02.2016 №521/5.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Міністерства юстиції України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 грудня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Є.І. Мєзєнцев

суддя В.В. Файдюк

суддя С.Б. Шелест

Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.

Судді: Файдюк В.В.

Шелест С.Б.