Головуючий у 1 інстанції - Ткач О.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2017 року справа №431/3273/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Сіваченка І.В.
суддів: Міронової Г.М., Чебанова О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на постанову Старобільського районного суду Луганської області від 06 грудня 2016 року у справі № 431/3273/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про перерахунок пенсії та сплату недоплаченої пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Старобільському районі (далі Управління) про визнання дій неправомірними та зобовязання провести йому перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнту по зарплаті за кожний рік за період 1989-1993 років, де заробітну плату (аванс + натуроплата) кожного року розділили на 12 місяців та зобовязати Управління перерахувати та сплатити йому пенсію з дня виходу на пенсію з 06.05.2016.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що він з 1976 до 1994 року працював в колгоспі «Шлях Леніна», потім в КСП «Шлях Леніна» шофером й трактористом, а з 1995 року - фермером ФГ «Дружба». Під час його роботи, з 1989 до 1994 року була застосована нова система оплати праці за Дагестанським методом із застосуванням авансування й перерахунку зарплата по виходу продукції, згідно до Постанови ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 17.09.1986 № 1115. Тобто, протягом 9-10 місяців у році він одержував аванс, а лише в 2-3 місяцях перерахунок зарплати по виходу продукції (вбирання ранніх зернових, технічних культур, пізніх зернових), що називалося натуроплата.
По виходу на пенсію по досягненню 60 річного віку, він 06.05.2016 звернувся до Управління, зі всіма необхідними документами, але йому 23.06.2016 відповідачем розяснено, що з наданих довідок про заробітну платню, що видані трудовим архівом Старобільською РДА зробити розділ заробітної плати по місяцях не мають підстав, оскільки довідки не відповідають вимогам Постанови КМУ від 20.04.2005 за № 306 «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яким також затверджений Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове, державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць. У звязку з порушенням його права про нарахування пенсії, він звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, зазначивши, що відповіддю 23.06.2016 від 13.07.2016 ОСОБА_3 розяснено щодо розміру нарахованої йому пенсії за віком, а також повідомлено, що Постановою КМУ від 20.04.2005 №306 передбачено визначення заробітної плати для обчислення пенсій для таких осіб, що до 01.07.1998 отримували заробітну плату (дохід), виплачений за результатами роботи на кількість місяців виконання такої роботи.
Для зарахування заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, виплаченої за результатами роботи, необхідні документи, що підтверджують виплату заробітної плати (доходу) за результатами роботи. В довідці повинна бути вказана підстава видачі довідки про заробітну платню. Підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконавчої роботи є: законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи; цивільно-правовий договір. Також відповідно до Постанови КМУ від 08.02.1995 № 100 - сума виплат (дохід) включається в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно із розрахунково-платіжною відомістю.
Відповідно до довідки про заробітну плату від 25.05.2016 №407, яка видана Трудовим архівом Старобільської РДА за період з 01.01.1989 по 31.12.1993 року провести пропорційний розподіл по місяцям не має підстав, оскільки довідка не відповідає вимогам Постанови КМУ від 20.04.2005 №306.
За таких обставин, винних дій Управління щодо відмови в перерахунку розміру пенсії позивача немає, підстав для перерахунку пенсії не встановлено.
Постановою Старобільського районного суду Луганської області від 06 грудня 2016 року у справі № 431/3273/16-а адміністративний позов було задоволено частково, а саме:
визнано дії Управління щодо перерахунку пенсії й обчисленню трудового стажу ОСОБА_2 неправомірними;
зобовязано Управління перерахувати ОСОБА_3 трудовий стаж часткової участі згідно до встановленого мінімуму у трудовій книжці з 1977 року до 1992 року;
зобовязано Управління провести перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнту по заробітній платі за кожний рік за період 1989-1993 року, де зарплату (аванс + натуроплату) кожного року, розділити на 12 місяців;
зобовязано Управління перерахувати та сплатити позивачу пенсію з 09.06.2016.
Постанова мотивована тим, що в матеріалах адміністративної справи є усі документи, які підтверджують нарахування заробітної плати позивача з січня 1985 року по 1994 рік помісячно, стаж роботи, необхідний для нарахування пенсії за віком, місця його роботи протягом трудової діяльності, підтверджено розмір заробітної плати ОСОБА_3, до грудня 1993 року заробітна плата за результатами роботи, строк якої перевищував календарний місяць, підтверджено нарахування натуроплати в 1992-1993 роках та вказаний її розмір та інші документи.
Також зазначено, що сумнівів щодо повноти та обєктивності відомостей про нарахування та виплату заробітної плати, у відповідача не має. У звязку з цим, суд першої інстанції вважав, що відповідь Управління є необґрунтованою, а також позовні вимоги в частині зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 06.05.2016 (з дня виходу на пенсію), задовольнив частково з дня звернення позивача до відповідача, тобто з 09.06.2016 у звязку з приписами ч.1 ст. 46 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV).
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до довідок про заробітну плату від 25.05.2016 №407, яка видана Трудовим архівом Старобільської РДА, провести розподіл заробітної плати по місяцям не має підстав, оскільки довідки не відповідають вимогам Постанови КМУ від 20.04.2005 №306.
Щодо обчислення стажу роботи за період трудової участі в колгоспі, апелянт наголошує, що в трудовій книжці позивача виявлено, що печаткою завірені не всі періоди роботи в колгоспі. Таким чином, заробіток для обчислення пенсії, взятий по довідці, яка видана Трудовим архівом Старобільської РДА за період роботи в колгоспі «Шлях Леніна» і визначений за допомогою функції «оптимальний заробіток» за період з 01.08.1987 по 31.07.1992.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог частини 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується його паспортом (а.с.29-30).
Позивач, з 1976 до 1994 року працював в колгоспі «Шлях Леніна», потім в КСП «Шлях Леніна» шофером й трактористом, а з 1995 року-фермером ФГ «Дружба», що підтверджується копіями архівних довідок та копією трудової книжки (а.с.15-28).
З метою використання свого законного права, позивач звернувся до Управління з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ від 20.04.2005 № 306 та надав необхідні документи, але йому відмовлено в перерахунку пенсії.
За довідками з трудового архіву (а.с.15-20) підтверджені нарахування заробітної плати ОСОБА_2 з січня 1985 по 1994 рік помісячно.
З довідок (а.с.21-22) вбачається, що СООО «Боровчанка», яке є правонаступником КСП «Шлях Леніна» протягом 1990-1994 років застосовував нову оплату праці за Дагестанським методом з застосуванням авансування і кінцевого результату виходу продукції за рік, відповідно до Постанови ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 17.09.1986 № 1115, про це свідчать й архівні витяги (а.с.23-25).
Трудовою книжкою (а.с.26-28) ОСОБА_2 підтверджено стаж роботи позивача, необхідний для нарахування пенсії за віком, місця його роботи протягом трудової діяльності.
Довідкою КУ «Трудовий архів» Старобільського району Луганської області (а.с.65) підтверджено розмір заробітної плати ОСОБА_2 по грудень 1993 року, в т.ч. заробітна плата за результатами роботи, строк якої перевищував календарний місяць.
Архівною довідкою (а.с.66) підтверджено, що ОСОБА_2 нараховувалася натуроплата в 1992-1993 роках, вказаний її розмір.
Довідки, що містяться на а.с. 65, 66 й видані архівною установою згідно до ухвали місцевого суду, складені відповідно до Постанови КМУ від 20.04.2005 № 306 «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону № 1058-IV й Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць».
Таким чином, колегія суддів вважає наявними всі підстави для перерахунку ОСОБА_2 нарахованої пенсії за віком.
Крім того, зазначеними документами - копією трудової книжки, архівними довідками підтверджується стаж роботи ОСОБА_2, тому суд вважає доведеним трудову участь у колгоспі, де є посилка на кількість відпрацьованих людино/днів у рік й встановлений мінімум (а.с.26-28).
Основним документом, що підтверджує період роботи особи на певному робочому місці є трудова книжка. Посилка відповідача, що в трудовій книжці не завірені всі періоди роботи позивача не приймається до уваги, оскільки такі періоди роботи підтверджені архівними довідками (а.с.15-18; 65-66).
Таким чином, колегія суддів вважає позовні вимоги щодо перерахунку ОСОБА_2 трудового стажу часткової участі згідно встановленого мінімуму в трудовій книжці за період 1977-1992 рік такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 66 Закону України від 07.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-ХІІ) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). У заробіток для обчислення пенсії членам колгоспів включається оплата в усіх її видах за роботу в громадському господарстві колгоспу.
Постановою Кабінету Міністрів України №306 від 20.04.2005 «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено «Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць» (далі - Порядок).
Дія цього Порядку поширюється на таких осіб, що до 1 липня 1998 року отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць: тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до змісту п.п. 4, 5, 6, 8 Порядку до заяви додаються документи, що підтверджують виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи. Документом, що підтверджує виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи є для працівників старательських артілей - довідка про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії та трудова книжка. У разі коли у пенсійній справі особи зберігається довідка про заробітну плату (дохід) чи інші документи, що підтверджують факт отримання заробітної плати (доходу) за результатами роботи, така довідка чи документи можуть використовуватися для перерахунку пенсії за рішенням управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті. Підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи. Заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи.
Згідно письмового заперечення Управління, єдиною умовою відмови в задоволенні вимог позивача ОСОБА_2 про перерахунок пенсії, є невідповідність довідок про нарахування заробітної плати вимогам Постанови КМУ від 20.04.2005 № 306.
В той же час, сумнівів щодо повноти та обєктивності відомостей про нарахування та виплату заробітної плати, у відповідача немає.
Колегія суддів, не приймає посилання відповідача, що довідка надана позивачем відповідачу не відповідає формі, оскільки відповідно до змісту п.2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Колегія суддів зазначає, що ліквідація підприємства не може впливати на встановлене Законом право на врахування сум заробітку при обчисленні пенсії позивача, тому Управлінням при проведенні перерахунку пенсії позивачу повинні бути враховані вказані архівні довідки з зазначеними в ній відомостями про заробітну плату.
У звязку з цим, колегія суддів вважає, що відповідь Управління прийнята без дотримання принципу рівності перед законом та запобігання всім формам дискримінації, а також без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Таким чином, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції про визнання дій Управління щодо перерахунку пенсії й обчисленню трудового стажу ОСОБА_2 неправомірними, зобовязання Управління перерахувати ОСОБА_3 трудовий стаж часткової участі згідно до встановленого мінімуму у трудовій книжці з 1977 року до 1992 року, зобовязання Управління провести перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнту по заробітній платі за кожний рік за період 1989-1993 року, де зарплату (аванс + натуроплату) кожного року, розділити на 12 місяців та про зобовязання Управління перерахувати та сплатити позивачу пенсію з 09.06.2016.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У звязку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області - залишити без задоволення.
Постанову Старобільського районного суду Луганської області від 06 грудня 2016 року у справі № 431/3273/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про перерахунок пенсії та сплату недоплаченої пенсії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: Г.М.Міронова
ОСОБА_4