Ухвала суду № 64859145, 21.02.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2017
Номер справи
221/5359/15-а
Номер документу
64859145
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Аксьоненко В.І.

Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2017 року справа №221/5359/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Сіваченка І.В.

суддів: Міронової Г.М., Чебанова О.О.,

секретар судового засідання Куленко О.Д.,

за участі представника відповідача Коваль Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 29 січня 2016 року у справі № 221/5359/15-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання незаконними дії, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2015 року ОСОБА_3 звернулась з адміністративним позовом до суду, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що з 09.11.2009 їй призначена пенсія за віком, а з 23.12.2011 перейшла на пенсію по 2 гр. інвалідності, а з 24.12.2014 призначена пенсія за службу в органах місцевого самоврядування відповідно до Закону України від 7 червня 2001 року N 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон N 2493-III). Місце роботи - Рибинська сільська рада Волноваського району, стаж державного службовця 11 р. 11 міс. При розрахунку середньомісячного заробітку при видачі довідки не врахували матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію. У зв'язку з цим вона отримує нижчу пенсію, чим має отримувати. У жовтні 2015 році вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вказаних виплат, але в перерахунку було відмовлено (рішення про відмову № 2663 від 09.11.2015). Вважала це рішення про відмову незаконним, просила скасувати його та зобов'язати провести перерахунок пенсії з 01.11.2015 з розрахунку 70% від заробітної плати з усіх складових заробітної плати, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум.

Відповідач позов не визнав, надав суду письмові заперечення, зазначивши, що відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року N 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон N 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% сум їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, як складових заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям чинне законодавство не передбачає. Крім цього, відповідач вказує на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон № 213-VIII), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону N 3723-XII. У зв'язку з викладеним з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.20).

Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 29 січня 2016 року у справі № 221/5359/15-а адміністративний позов було задоволено повністю, а саме:

скасовано рішення Управління № 2663 від 09.11.2015 про відмову в перерахунку пенсії;

зобов'язано Управління провести з 01.11.2015 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 виходячи з розрахунку 70% від заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону N 3723-XII, в редакції яка діяла на час призначення пенсії позивачу.

Постанова мотивована тим, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII) зміни до статті 37 Закону № 3723-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції вважав, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 70% від суми заробітної плати, виходячи з положень ст. 37 Закону N 2493-III, в редакції яка була чинна саме на час призначення пенсії позивачу підлягають задоволенню.

Крім того, суд першої інстанції зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), перерахунок призначеної пенсії провадиться в разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Тому, позивач звернувся з заявою до пенсійного органу про перерахунок пенсії 29.10.2015, тому вона має право на перерахунок пенсії з 01.11.2015.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що судом не враховано, що чинним законодавством виключено можливість перерахунку пенсії державним службовцям лише з 01.06.2015. Також, Управління вважає безпідставним застосування законодавства в редакції, яке діяло на час призначення пенсії, так як на час звернення позивача за перерахунком пенсії до законодавства було внесено зміни. Тому, є неможливим застосування норм, які діяли на час призначення пенсії позивачу до правовідносин, які виникли в 2015 році. Крім того, апелянт звертає увагу, на те, що 24.12.2014 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону N 3723-XII та не просила врахувати до складових заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Таким чином, позивач не скористався можливістю врахувати до складових заробітної плати матеріальну допомогу та індексацію, а звернулася з такою заявою до Управління у жовтні 2015 року, коли перерахунок пенсії державним службовцям є неможливим відповідно до норм чинного законодавства.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити. Позивач до апеляційного суду не прибув.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Волноваському районі і Донецької області 09.11.2009 їй призначена пенсія за віком, з 23.12.2011 перейшла на пенсію по 2 гр. інвалідності, а з 24.12.2014 призначена пенсія за службу в органах місцевого самоврядування відповідно до Закону N 2493-III.

На час призначення пенсії відповідно ст. 37 Закону N 3723-XII , заробітна плата позивача складалася з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, премії та надбавки, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, індексації. 29.10.2015 позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно ст. 37 Закону N 3723-XII з урахуванням довідки від 28.10.2015 № 1038 просила включити додатково до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення до відпустки та на соціально-побутові потреби, а також індексацію заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням від 09.11.2015 № 2663 позивачу в перерахунку пенсії відмовлено в зв'язку з тим, що на час надання заяви проведення перерахунку пенсії державним службовцям чинним законодавством не передбачено (а.с.10).

Згідно ч.2 ст. 37 Закону N 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (у редакції Закону на час призначення пенсії позивачу).

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

При вирішенні спору суд першої інстанції вірно виходив з правової позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, а саме що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Таким чином, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції, що позивач має право на врахування при розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Колегія суддів також вважає необґрунтованими посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213-VIII, з огляду на наступне.

Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", Про судоустрій і статус суддів", Про статус народного депутата України", Про Кабінет Міністрів України", Про судову експертизу", Про Національний банк України", Про службу в органах місцевого самоврядування", Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Отже, вказаною нормою права визначено, що з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, у відповідності до Закону N 3723-XII.

Однак в даному випадку не йдеться про призначення або перерахунок пенсії на підставі Закону N 3723-XII. Так, підстави для призначення та перерахунку пенсії державним службовцям визначено ст. 37-1 Закону N 3723-XII. В той же час, вказана норма права не передбачає такої підстави для перерахунку, як не включення при розрахунку пенсії видів виплат (доходів) державного службовця. У спірному випадку перерахунок пенсії має бути здійснений з огляду на положення ст. 41 Закону № 1058-IV, якою визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

За положенням ч.1 ст. 40, ст. 42 Закону № 1058-IV підставами для призначення та перерахунку пенсії є два критерії: стаж (страховий стаж) та заробітна плата та їх збільшення.

В даному випадку перерахунок пенсії позивачу є відновленням допущеного пенсійним органом порушення при відмові в обчисленні заробітку при перерахунку пенсії і до спірних правовідносин не може бути застосований новий Закон України «Про державну службу» та взагалі норми законодавства щодо перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням страхового стажу або заробітку. Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з того, що відновлює порушені права позивача на правильне обчислення розміру її пенсії, а способом для такого відновлення слугує зобов'язання відповідача правильно обчислити розмір вже призначеної їй пенсії шляхом здійснення відповідного перерахунку.

Колегія суддів також зазначає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №76-VIII зміни до статті 37 Закону № 3723-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена із розрахунку 70% від середньомісячного заробітку, що підтверджується матеріалами справи та не спростовується сторонами.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 70% від суми заробітної плати, виходячи з положень ст. 37 Закону № 1058-IV, в редакції яка була чинна саме на час призначення пенсії позивачу підлягають задоволенню.

При цьому місцевий суд правильно зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії провадиться в разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Позивач звернувся з заявою до пенсійного органу про перерахунок пенсії 29.10.2015, тому вона має право на перерахунок пенсії з 01.11.2015.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

В повному обсязі ухвала виготовлена 21 лютого 2017 року.

Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області - залишити без задоволення.

Постанову Волноваського районного суду Донецької області від 29 січня 2016 року у справі № 221/5359/15-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання незаконними дії, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий: І.В.Сіваченко

Судді: Г.М.Міронова

О.О.Чебанов