Головуючий у 1 інстанції - Лаптєв М.В.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2017 року справа №243/7349/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Блохіна А.А., Ястребової Л.В.,
секретар судового засідання Терзі Д.А.,
за участю представника відповідача Удалих І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 20 грудня 2016 року в адміністративній справі №243/7349/16-а за позовом ОСОБА_4 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач просила визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 02.09.2016 року №126 про відмову в перерахунку пенсії по заробітку з включенням до нього сум матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати; зобов'язати відповідача здійснити з 01.09.2016 року позивачу перерахунок пенсії в розмірі 84% від сукупного оподаткованого доходу з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Постановою Слов»янського міськрайонного суду від 20.12.2016 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Слов'янського об'єднаного УПФУ Донецької області від 02.09.2016 року № 126 про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, зазначених у довідці Слов'янської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області № 15134/10/05-22-05-013від 18.08.2016 року, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язано відповідача з 01 вересня 2016 року здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 84% відсотків від сукупного оподаткованого доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій апелянт з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову, ухвалити нову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме, Закону України «Про державну службу». Апелянт зазначає, що відповідно до ст. 33 цього Закону матеріальна допомога не відноситься до надбавок та доплат, які включаються до заробітку для перерахунку пенсії.
Крім того, апелянт посилається, що довідка, надана позивачем для перерахунку пенсії, не відповідає вимогам щодо форми довідки.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_4 29.08.2016 року звернулася до Слов'янскього об'єднаного УПФУ з заявою про перерахунок пенсії по заробітку.
Для розрахунку розміру пенсії позивач надала до пенсійного органу довідку Слов'янської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області №15134/10/05-22-05-013 від 18.08.2016 року про складові заробітної плати для призначення пенсії, в яку включені нараховані та виплачені позивачу матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів. На усі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (а.с.9)
Рішенням №126 від 02.09.2016 року відповідачем відмовлено позивачу в зарахуванні «інших виплат», а саме - матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів при обчисленні заробітку для призначення пенсії. (а.с.12)
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач фактично отримував матеріальну допомогу на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, а також грошову індексацію доходів тощо, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому при визначення розміру пенсії вказані виплати повинні братися до уваги.
Колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції щодо визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову в зарахуванні «інших виплат» при обчисленні заробітку для призначення пенсії та зобов'язання відповідача зарахувати вказані виплати при призначенні пенсії - обґрунтованим з огляду на наступне.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час призначення пенсії, (далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 1 Закону України «Про оплату праці» визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає:
основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, рішення відповідача з відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації є протиправними.
Колегія суддів вважає, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такої позиції дотримується й Верховний Суд України в постанові від 20.02.2012 р. в справі № 21-430а11.
Судова колегія не приймає доводи апелянта, що довідка не відповідає вимогам до її форми, оскільки форма зазначеної довідки затверджена постановою правління ПФУ №5-1 від 14.02.2011 року.
З огляду на наведене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального, процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду, не вбачається.
Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 20 грудня 2016 року в адміністративній справі №243/7349/16-а - залишити без задоволення.
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 20 грудня 2016 року в адміністративній справі №243/7349/16-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 21 лютого 2017 року.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді: А.А. Блохін
Л.В. Ястребова