ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2017 року справа № 813/1667/15
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді - Кухар Н.А.
за участю секретаря судового засідання - Гойна Є.А.
представників сторін:
від позивача - Кухарук А.А.
від відповідача - Патланчука Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова до публічного акціонерного товариства "Центр енергетичних інновацій" про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в :
03 квітня 2015 року управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова звернулося до суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства "Центр енергетичних інновацій" про стягнення заборгованості.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях, поданих через канцелярію суду 15.04.2015 року за вх. № 11886 та в додаткових поясненнях на позовну заяву. Суть заперечень полягає в тому, що відповідач не здійснює ні наукової, ні науково - технічної діяльності та не проходив і на даний час не проходить державної атестації наукових установ у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, не є науковою установою, а, отже, правові підстави для сплати відповідачем (і стягнення у судовому порядку позивачем) відповідних сум витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України "Про наукову і науково - технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, - відсутні. У зв'язку з чим, просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, безпосередньо та об'єктивно дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, давши їм оцінку, суд встановив наступне.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2015 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто з публічного акціонерного товариства "Центр енергетичних інновацій" (код ЄДРПОУ 00114057, що знаходиться за адресою: 79005, м. Львів, вул. Шота Руставелі, 7) в користь управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова (код ЄДРПОУ 20847514, що знаходиться за адресою: 79024, м. Львів, вул. Б. Хмельницького, 116) заборгованість по витратах на фінансування різниці суми пенсій в розмірі 110324 (сто десять тисяч триста двадцять чотири) гривні 59 коп.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2016 року апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Центр енергетичних інновацій" залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року у справі № 813/1667/15 - без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.10.2016 року касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Центр енергетичних інновацій" задоволено частково, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2016 року скасовано. Справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції. Вказане рішення мотивоване тим, що ні судом першої інстанції, ні судом апеляційної інстанції не досліджувався статут відповідача - Публічного акціонерного товариства «Центр енергетичних інновацій», з якого б вбачалося, яка частина за зобов'язаннями згідно з розподільчим балансом перейшли до нього як правонаступника юридичної особи - відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідний та проектно-вишукувального інституту «Львівтеплоелектропроект» по призначеним раніше науковим пенсіям особам, колишнім працівникам, які набули науковий стаж на цьому підприємстві, відповідно до наданих довідок. Обставини щодо правонаступництва відповідача мають істотне значення для правильного вирішення спору, проте судами належним чином не з'ясовані. Також судами не встановлено, чи всі пенсіонери, яким виплачувалася різниця у пенсії, працювали на підприємстві, правонаступником якого є ПАТ «Центр енергетичних інновацій». Крім того, судами не перевірено з наведенням у рішеннях відповідних мотивів доводи відповідача про те, що ПАТ «Центр енергетичних інновацій» не займається науковою діяльністю, не внесене до Державного реєстру наукових установ України, у нього відсутня вчена рада та ним не подавалося до органів державної статистики звітність форми 1.2 - наука, товариство не проходило атестацію згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07 квітня 1998 року №469 «Про затвердження Положення про державну атестацію науково-дослідних (науково-технічних) установ».
Відповідно до ч. 5 ст. 227 КАС України, висновки і мотиви, з яких скасовано рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.
Приймаючи рішення у даній справі, суд виходив з наступного.
Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство "Центр енергетичних інновацій", код ЄДРПОУ 00114057, знаходиться за адресою: 79005, м. Львів, вул. Шота Руставелі, 7.
Відповідно до Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність" за період роботи у відповідача Пенсійним органом призначена пенсія науковим працівникам ПАТ "Центр енергетичних інновацій": ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21
На виконання вимог ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та пункту 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково - технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, відповідачу направлені повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за січень - червень 2014 року.
На підставі вказаних повідомлень підприємство самостійно визначає суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа повинно перерахувати дану суму органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням.
Сума боргу ПАТ "Центр енергетичних інновацій" для покриття суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за січень - червень 2014 року становить 110324,59 грн.
Кошти згідно надісланих повідомлень на рахунок управління не надходили, відтак, борг за період з січня по червень 2014 року станом на дату розгляду справи не погашений та становить 110324,59 грн.
Постановою КМ України № 372 від 24.03.2004 р. затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
Пунктами 5-8 вказаного Порядку передбачено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках. У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Науковим працівникам пенсії призначаються з урахуванням вимог Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Відповідно до ст. 1 цього Закону, науковий працівник - це вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.
Статтею 4 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" встановлено, що суб'єктами наукової і науково-технічної діяльності є: вчені, наукові працівники, науково-педагогічні працівники, а також наукові установи, наукові організації, вищі навчальні заклади ІІІ-ІV рівнів акредитації, громадські організації у науковій та науково-технічній діяльності.
Науковий працівник може, згідно ст. 6 зазначеного Закону, виконувати науково-дослідну, науково-педагогічну, дослідно-конструкторську, дослідно-технологічну, проектно-конструкторську, проектно-технологічну, пошукову, проектно-пошукову роботу та (або) організовувати виконання зазначених робіт у наукових установах та організаціях, вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації, лабораторіях підприємств. Науковий працівник зобов'язаний провадити наукові дослідження відповідно до укладених договорів (контрактів), представляти результати наукової і науково-технічної діяльності шляхом наукових доповідей, публікацій та захисту дисертацій, у встановленому порядку проходити атестацію на відповідність займаній посаді, постійно підвищувати свою кваліфікацію.
Відповідно до положень ст. 21 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" не рідше одного разу на п'ять років в наукових установах провадиться атестація наукових працівників з метою: оцінки рівня професійної підготовки наукового працівника, результативності його роботи; визначення відповідності кваліфікації наукового працівника займаній посаді; виявлення перспективи використання здібностей наукового працівника, стимулювання підвищення його професійного рівня; визначення потреби в підвищенні кваліфікації, професійної підготовки наукового працівника.
Частиною 1, 2 ст. 22-1 цього Закону визначено перелік посад наукових працівників наукових установ та організацій (їх філіалів, відділень тощо). До наукових працівників належать також особи, які мають науковий ступінь і працюють за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь.
Зазначена правова норма поширюється на тих працівників, які мають науковий ступінь і працюють за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь і які працюють на посадах, не включених до зазначеного переліку.
При цьому, в обов'язковому порядку місцем роботи таких наукових працівників має бути наукова установа або організація (їх філіал, відділення тощо).
Тобто, статтею 22-1 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", яка визначає посади, що дають статус наукових працівників наукових установ та організацій (їх філіалів, відділень тощо), не встановлено підстав для поширення цієї норми, крім посад наукових установ, на будь-які посади на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності.
Особи, які мають науковий ступінь і працюють за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь, і працюють не в наукових установах та організаціях (їх філіалах, відділеннях тощо) не виконують визначену статтею 21 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" обов'язкову вимогу щодо кожного наукового працівника, а саме проходження не рідше одного разу на п'ять років атестації.
При цьому, положення ч. 2 статті 22-1 Закону України "Про наукову науково-технічну діяльність" поширюються лише на працівників наукових установ та організацій (їх філіалів, відділень тощо) і не поширюються не працівників, що працюють на будь-яких посадах на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності, які не є науковими установами або які, будучи науковими установами недержавної форми власності, не пройшли державної атестації відповідно до положень статті 11 цього Закону.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову науково-технічну діяльність", її дія поширюється на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ та організацій недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно із цим Законом, недержавних вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, що діють відповідно до Закону України "Про вищу освіту", міжнародних наукових організацій, відкритих на території України відповідно до народних договорів, установчі документи яких затверджено Кабінетом Міністрів України, також на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ і вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, що належали партійним та громадським організаціям колишніх Української РСР, інших республік СРСР та СРСР.
Згідно Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затв. пост. КМУ від 24.03.2004 р. № 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 % різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих вчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
З урахуванням норм статті 24 Закону України "Про наукову науково-технічну діяльність", різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
Отже, для призначення наукової пенсії необхідна атестація наукової установи, тобто підтвердження наукового напряму роботи даної установи.
Згідно ст. 12 Закону України "Про наукову науково-технічну діяльність", для надання державної підтримки наукових установ усіх форм власності, діяльність яких має важливе значення для науки, економіки та виробництва, створюється Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави. Положення про Державний реєстр наукових установ затверджується Кабінетом Міністрів України.
Крім цього, наукові установи включаються центральним органом виконавчої влади у сфері наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності до Державного реєстру наукових установ за умов проходження державної атестації.
Відповідно до п.1 Положення про Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2001 р. № 380, Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави - це перелік науково-дослідних, науково-технічних установ усіх форм власності та вищих навчальних закладів III - IV рівня акредитації усіх форм власності, діяльність яких має важливе значення для розвитку науки, економіки і виробництва.
Судом встановлено, що Ухвалою Вищого адміністративного суду у справі К/800/49058/14 встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Центр енергетичних інновацій" (мав найменування за період з 1951 по 1982 роки - Львівське відділення Всесоюзного Державного проектного інституту "Теплоелектропроект", з 1982 по 1986 роки - Львівське відділення Всесоюзного Державного науково - дослідного і проектно - вишукувального інституту "Атомтеплоелектропроект", за період з 1986 по 1991 роки - Львівське відділення Всесоюзного Державного науково - дослідного і проектно - вишукувального інституту "Теплоелектропроект", за період з 1991 по 1994 роки - Львівський Державний науково - дослідний і проектно - вишукувальний інститут "Львівтеплоелектропроект", з 1994 по 2013 роки - відкрите акціонерне товариство "Науково - дослідний та проектно - вишукувального інституту "Львівтеплоелектропроект". Починаючи з 2013 року - публічне акціонерне товариство "Центр енергетичних інновацій"), не займалося науковою діяльністю, не внесене до Реєстру наукових установ України, у нього відсутня вчена рада та ним не подавалось до органів державної статистики звітність форми 1.2 - наука, не проходило атестацію згідно постанови КМУ "Про затвердження Положення про державну атестацію науково-дослідних (науково технічних) установ від 07.04.1998 року № 469, а тому ВАТ "Науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "Львівтеплоелектропроект" не є науковою установою в розумінні Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність". Дана обставина встановлена рішенням Господарського суду Львівської області від 26.02.2010 року у справі № 6/244 яке набрало законної сили і є чинним станом на даний час.
Судом перевірено Статут ВАТ "Науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "Львівтеплоелектропроект", Статут Публічного Акціонерного товариства "Львівтеплоелектропроект" та Статут Публічного акціонерного товариства "Центр інноваційних технологій" з яких вбачається, що всі ці товариства є правонаступниками усіх прав та обов'язків попередника, а отже також не є науковими установами в розумінні Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі вищенаведеного суд приходить до переконання, що заявлені позивачем вимоги є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 20 лютого 2017 року.
Суддя Кухар Н.А.