КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2017 року м.Київ 810/4035/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до Приватного підприємства «Бест Кар» про стягнення податкового боргу.
Суть спору: Головне управління ДФС у Волинській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства «Бест Кар» про стягнення податкового боргу у сумі 19215,15 грн.
Позовні вимоги мотивовані наявністю у позивача податкового боргу з податку на додану вартість, мита на товари, що ввозяться суб’єктами підприємницької діяльності, та додаткового імпортного збору на загальну суму 19215,15 грн., який в добровільному порядку не сплачений, а тому потребує примусового стягнення.
26.01.2017 на електронну адресу суду від представника позивача надійшло клопотання №03/03-20-10-08 від 25.01.2017 (вх.№114/17 від 26.01.2017) про розгляд справи без участі представника Головного управління ДФС у Волинській області.
Відповідач про дату, час і місце судового засідання був проінформований належним чином, проте, поштова кореспонденція, яка була направлена на адресу відповідача, що зазначена у позовній заяві, була повернута до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи обмежені строки розгляду справи, недопущення їх порушення та безпідставного затягування вирішення спору, приймаючи до уваги, що наявні в матеріалах справи докази в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а сторони є належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи.
Частиною 4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що учасники судового процесу були належним чином проінформовані про дату, час і місце судового розгляду, та приймаючи до уваги заявлене представником позивача клопотання, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно з п.10 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Вищий адміністративний суд України в пункті 11 Листа від 30.11.2009 №1619/10/13-09 зазначив, що під час вирішення справи у порядку письмового провадження його фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в такому разі не проводиться судове засідання і, відповідно, справа розглядається без участі секретаря.
На підставі цього, справа розглядається без проведення судового засідання.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Бест Кар» зареєстровано в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку в Луцькій об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Волинській області як платник податків, зборів та інших обов’язкових платежів.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 10.11.2016 у відповідача наявний податковий борг у загальному розмірі 19215,15 грн., який виник з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 10.05.2016 по 30.05.2016 Головним управлінням ДФС у Волинській області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку дотримання Приватним підприємством «Бест Кар» вимог законодавства України з питань державної митної справи за окремою митною декларацією, за результатами якої був складений акт №183/03-20-14-06-08/39963022 від 08.06.2016.
Як вбачається з вищевказаного акта, ПП «Бест Кар» було порушено ч.1 ст.49, п.2 ч.2 ст.52, ч.1 ст.257, ч.1 ст.293 Митного кодексу України, п.190.1 ст.190 Податкового кодексу України та Закону України «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті ХІІ Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року», у зв’язку з чим відповідачем було занижено податкові зобов’язання по сплаті митних платежів за митною декларацією №204030000/2015/ 009164 від 27.11.2015 на загальну суму 13 436,24 грн., у тому числі ввізне мито – 3535,85 грн., додатковий імпортний збір – 1767,92 грн., податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів – 8132,47 грн.
На підставі зазначеного акта контролюючим органом було наступні податкові повідомлення-рішення:
- №0002681406 від 21.06.2016, яким відповідачу нараховано грошове зобов’язання з додаткового імпортного збору на загальну суму 2290,90 грн., у тому числі податкове зобов’язання у розмірі 1767,92 грн. та штрафні (фінансові) санкції у сумі 441,98 грн.;
- №0002671406 від 21.06.2016, яким відповідачу нараховано грошове зобов’язання з мита на товари, що ввозяться на територію України суб’єктами підприємницької діяльності на загальну суму 4419,81 грн., у тому числі податкове зобов’язання у розмірі 3535,85 грн. та штрафні (фінансові) санкції у сумі 883,96 грн.;
- №0002661406 від 21.06.2016, яким відповідачу нараховано грошове зобов’язання з податку на додану вартість з ввезених на територію України товарів на загальну суму 10165,59 грн., у тому числі податкове зобов’язання у розмірі 8132,47 грн. та штрафні (фінансові) санкції у сумі 2033,12 грн.
Відповідно до облікової картки Приватного підприємства «Бест Кар» з податку на додану вартість від операцій з ввезення на митну територію України товарів за період з 02.08.2018 по 31.08.2016 заборгованість відповідача зі сплати відповідного податку становить 10165,59 грн.
Також відповідачу за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання нараховано пеню у порядку ст.129 Податкового кодексу України у сумі 1464,65 грн.
Згідно з обліковою карткою відповідача з додаткового імпортного збору за період з 02.08.2016 по 31.08.2016 заборгованість відповідача зі сплати додаткового імпортного збору становить 2209,90 грн.
Крім того, несвоєчасна сплата додаткового імпортного збору зумовила нарахування відповідачу пені у розмірі 318,40 грн.
Відповідно до облікової картки Приватного підприємства «Бест Кар» з мита на товари, що ввозяться суб’єктами підприємницької діяльності, за період з 02.08.2016 по 31.08.2016 заборгованість відповідача зі сплати мита становить 4419,81 грн.
Також відповідачу нарахована пеня у розмірі 636,80 грн.
Несплата відповідачем податкового боргу в загальній сумі 19215,15 грн. стала підставою для звернення Головного управління ДФС у Волинській області з адміністративним позовом про стягнення суми податкового боргу з юридичної особи у примусовому порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України встановлено, що кожна особа зобов’язана сплачувати встановлені цім Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Відповідно до п.31.1 ст.31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до п.54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:
- платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством;
- дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
- згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;
- дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;
- результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.
Пунктом 54.5 статті 54 ПК України визначено, що якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
З матеріалів справи вбачається, що визначена контролюючим органом сума податкового зобов'язання за вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями відповідачем сплачена не була.
При цьому, доказів оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень у судовому або адміністративному порядку суду надано не було.
У зв’язку з цим, суд дійшов висновку про те, що нарахована на підставі вказаних податкових повідомлень-рішень податкова заборгованість є узгодженою.
Також позивач, у зв’язку з невиконання Приватним підприємством «Бест Кар» обов’язку щодо своєчасної сплати податкових зобов’язань за податковими повідомленнями-рішеннями від 21.06.2016 №0002661406, №0002671406 та №0002681406, просить суд стягнути з відповідача пеню на загальну суму 2419,85 грн., у тому числі: 1464,65 грн. – з ПДВ з ввезених на митну територію України товарів, 318,40 грн. – додаткового імпортного збору та 636,80 грн. – мита на товари, що ввозяться суб’єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно з п.129.3 ст.129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується:
- у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;
- у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;
- у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);
- при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Пунктом 129.4 ст.129 Податкового кодексу України встановлено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством (п.129.5 ст.129 Податкового кодексу України).
Таким чином, нарахування позивачем пені на суми узгоджених, але не сплачених податкових зобов’язань, є правомірним.
Згідно з п.38.1 ст.38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням ДФС у Волинській області було направлено відповідачу податкову вимогу форми “Ю” №570-17 від 15.08.2016, відповідно до якої сума податкового боргу Приватного підприємства «Бест Кар» становить 19215,15 грн.
Як встановлено вище, станом на 10.11.2016 податкова заборгованість відповідача з податку на додану вартість становить 19215,15 грн.
Таким чином, загальна сума податкового боргу, що підлягає сплаті відповідачем, становить 19215,15 грн., що підтверджується вищевказаними документами, копії яких містяться в матеріалах справи.
Згідно з п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, враховуючи підтвердження матеріалами справи наявності податкового боргу відповідача та дотримання податковим органом законодавчо встановленої процедури стягнення податкового боргу, суд дійшов висновку щодо правомірності вимог позивача.
Оскільки в порядку ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості, сума заборгованості підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з рахунків в банках, які обслуговують Приватне підприємство «Бест Кар» (07400, Київська область, місто Бровари, вулиця Металургів, будинок 22, офіс 1, ідентифікаційний код 39963022), в дохід Державного бюджету України податковий борг у сумі 19215 (дев’ятнадцять тисяч двісті п'ятнадцять) грн. 15 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дудін С.О.